Kryminalne prezenty

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 02 grudnia 2021

Rozglądacie się za prezentami pod choinkę? A może w panice szukacie mikołajkowego upominku? W obu sytuacjach może Wam pomóc nasza lista kryminalnych propozycji.

Zacznijmy od propozycji gatunkowych. Na pierwszy ogień: thrillery, ale niekoniecznie w najbardziej oczywistym wydaniu. Izabela Janiszewska („Niewybaczalne”) i Przemysław Piotrowski („Matnia”) postawili na bardzo emocjonalną odsłonę gatunku, a Catriona Ward („Ostatni dom na zapomnianej ulicy”) swoją powieść psychologiczną tylko ubrała w kostium thrillera. 

 

Jeśli szukacie prezentu dla fana powieści sensacyjnych, może sięgniecie po opowieść o przestępstwach biznesowych w świecie mody (John Lynch, „Arka”)? Albo o mrocznej tajemnicy, która może zniszczyć świat (Robert Kilen, „Ogień jeziora”)? Chyba że stawiacie na klasykę: w takim wypadku dobrym wyborem będzie historia o Gabrielu Allonie – szpiegu z licencją na zabijanie, który musi ratować świat (Daniel Silva, „Wiolonczelistka”).  

 

Ktoś, kogo chcecie obdarować, lubi opowieści z historią w tle? Nie ma problemu! W „Zaginionym klejnocie Ferrary” Gregga Krupy spotykają się z historia sztuki, religia i sekretna organizacja, w „Diamencie śmierci” Matthew Harta nie zabraknie strzelanin i politycznych manipulacji (no i oczywiście klejnotów), a „Krzyż pański” Leszka Hermana prowadzi czytelnika od Francji, poprzez Szczecin, aż po Kresy Wschodnie – i przez ponad pięćset lat europejskiej historii.

 

Jeśli chcielibyście sprezentować coś z kryminalnej półki miłośnikowi gór, znajdą się i takie propozycje. Krzysztof Koziołek w „Białym pyle” zaprasza nas na K2, a Igor Brejdygant w „Wietrze” – w majestatyczne Tatry. A może wolicie postawić na „Monteperdido” Augustina Martineza i groźne szczyty Pirenejów?

A może w te święta zaprosicie kogoś w podróż z kryminałem? Na przykład do do Rumunii (Oliver Bottini, „Śmierć w cichym zakątku życia”), Rosji (Aleksandra Marinina, „Zasada trzech sprzeciwów”) lub Japonii (Natsuko Imamura, „Kobieta w fioletowej spódnicy”)?

 

Na (prawie) koniec: propozycje dla fanów prawdziwych historii. Ilse Koch, Aleksandr Spiesiwcew, Ted Bundy – tę trójkę łączy fakt, że pozbawili życia wiele osób. Ich nazwiska do dziś budzą lęk, a ich czyny postanowili przybliżyć czytelnikom Max Czornyj, Jacek Piekiełko (w wersji fabularyzowanej) i Ann Rule (w odsłonie reportażowej). Z kolei Iza Michalewicz przybliżyła kryminalną twarz... Wrocławia. Jeśli zaś wolelibyście postawić na nieco lżejsze historie, sięgnijcie po „Oszustki” Tori Telfer – pełną czarnego humoru prowokacyjną opowieść o kobietach, które dopuściły się różnego pokroju szwindli. A może osobę, którą chcecie obdarować, zaciekawi opowieść byłego agenta FBI, który przez dekady stawał oko w oko z nagroźniejszymi przestępcami (John Douglas, „Obsesja”).

 

A na sam koniec propozycje nieksiążkowe. Chcemy bowiem zwrócić Waszą uwagę na dwie kryminalne... gry. Pierwsza to trzyczęściowy karciany escape room z klimatem przywodzącym na myśl skandynawskie kryminały. Mowa o serii „50 clues”. Druga propozycja to coś dla fanów planszówek: „Niepożądani goście” pozwalają nam wcielić się w role detektywów, a dostępnych jest ponad 1000 śledztw na 7 poziomach trudności!

 

Udostępnij