Marwood Alex

Alex Marwood to pseudonim Brytyjki Sereny Mackesy. Mackesy urodziła się jako córka historyka wojskowego i profesora literatury angielskiej Piersa Mackesy’ego oraz wnuczka dwóch pisarek: Margaret Kennedy (której książka „The Constant Nymph” była bestsellerem w latach dwudziestych XX wieku) i Leonory Mackesy, publikującej powieści dla kobiet pod pseudonimami Leonora Starr i Dorothy Rivers.

Serena Mackesy jest absolwentką literatury angielskiej na University of London. Po studiach pracowała w różnych zawodach: jako sekretarka, nauczycielka angielskiego, autorka słownika i krzyżówek, sprzedawca, wreszcie dziennikarka – pisała między innymi recenzje programów telewizyjnych dla „Independent” (udowadniając tym samym pomyłkę swojej nauczycielce, która powiedziała trzynastoletniej Serenie, że nie można żyć z oglądania telewizji).

Sama o sobie mówi, że jest raczej nudna, a ciekawe życie prowadzi w swojej głowie. Efekt? Książki, które publikuje. Zadebiutowała pod własnym nazwiskiem w 1999 roku powieścią obyczajową „The Temp”. Następnie ukazały się „Virtue” (2000), „Simply Heaven” (2002) i „Hold My Hand” (2008), reprezentujące ten sam gatunek. W 2012 roku pod pseudonimem Alex Marwood pisarka opublikowała swój pierwszy THRILLER psychologiczny, „The Wicked Girls” („Dziewczyny, które zabiły Chloe”). To historia dwóch nastolatek oskarżonych o zabicie czterolatki. Po dwudziestu pięciu latach, o młode kobiety, które zbudowały swoje życie na kłamstwie i pilnie strzegą swej prawdziwej tożsamości, upomina się przeszłość. Inspiracją do stworzenia tej powieści było zabójstwo Jamesa Bulgera (w 1993 roku dwóch dziesięciolatków zamordowało dwulatka) i jego skrajne interpretacje w mediach. Książka została nominowana w Wielkiej Brytanii do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii najlepsza powieść roku 2014. Została przetłumaczona na 17 języków. W 2014 roku ukazał się kolejny thriller Alex Marwood, „The Killer Next Door” („Zabójca z sąsiedztwa”). To połączenie naturalistycznego thrillera z inteligentną i zabawną czarną komedią. Powieść zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do jej sfilmowania kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Najnowszy thriller autorki, „The Darkest Secret” („Najmroczniejszy sekret”), opublikowana w 2016 roku, to opowieść o narcystycznych zaburzeniach osobowości ze zbrodnią w tle. Autorka zapowiada, że już nie wróci do publikowania powieści pod własnym nazwiskiem - pozostanie Alex Marwood.

Powieści pisarki zostały przetłumaczone łącznie na 19 języków, między innymi: francuski, włoski, niemiecki, holenderski, japoński i tajski.

Obecnie autorka mieszka w Londynie i pracuje nad kolejnymi powieściami. Jej pasje to psychologia człowieka, gotowanie eksperymentalne, nurkowanie i Malta. Ma kota birmańskiego.

Bibliografia:

Powieści obyczajowe (jako Serena Mackesy):

  • „The Temp” (1999)
  • „Virtue” (2000)
  • „Simply Heaven” (2002)
  • „Hold My Hand” (2008)


Thrillery (jako Alex Marwood):

  • „The Wicked Girls”, 2012 (wyd. pol. „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, Wydawnictwo Albatros, 2015, przeł. Magdalena Koziej)
  • „The Killer Next Door”, 2014 (wyd. pol. „Zabójca z sąsiedztwa”, Wydawnictwo Albatros, 2016, przeł. Magdalena Koziej)
  • „The Darkest Secret”, 2016 (wyd. pol. „Najmroczniejszy sekret”, Wydawnictwo Albatros, 2017, przeł. Rafał Lisowski)


Źródło:
http://www.alexmarwood.com/
http://www.serenamackesy.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Serena_Mackesy
http://www.wydawnictwoalbatros.com/autorzy,581,alex-marwood.html
http://booklips.pl/wywiady/mundur-ktory-zakladam-zeby-zmierzyc-sie-ze-swiatem-wywiad-z-alex-marwood/

Udostępnij artykuł

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zatruty ogród, Alex Marwood

Nie nazwałabym „Zatrutego ogrodu” ani kryminałem, ani thrillerem. To książka, która łączy w sobie elementy powieści psychologicznej oraz dramatu.

23 lipca 2020

NOWOŚĆ

Zatruty ogród, Alex Marwood

Błyskotliwy thriller zainspirowany dramatycznymi doniesieniami z pierwszych stron gazet! Premiera już dziś.

15 kwietnia 2020

WYWIAD

Wywiad z Alex Marwood

Bezpośrednia, roześmiana i zarażająca dobrym humorem – tak można w kilku słowach opisać brytyjską pisarkę Alex Marwood, która była gościem Międzynarodowego ...

09 czerwca 2017

RECENZJA

Najmroczniejszy sekret, Alex Marwood

Pewnie gdyby trochę się postarać, w każdym z nas można by znaleźć jakieś zaburzenie osobowości. Ale w przypadku bohaterów „Najmroczniejszego sekretu” nie trzeba ...

16 maja 2017

NOWOŚĆ

Najmroczniejszy sekret, Alex Marwood

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Alex Marwood, zatytułowany „Najmroczniejszy sekret”. To opowieść o narcystycznych zaburzeniach ...

10 maja 2017

RECENZJA

Zabójca z sąsiedztwa, Alex Marwood

„Zabójca z sąsiedztwa” to przykład klasycznego kryminału, z zamkniętą przestrzenią i określoną liczbą postaci.

02 stycznia 2017

NOWOŚĆ

Dziewczyny, które zabiły Chloe, Alex Marwood

Letni poranek 1986 roku. Dwie jedenastolatki spotykają się tego dnia po raz pierwszy w życiu. Wieczorem obie zostają oskarżone o morderstwo.

10 listopada 2015