27 października b.r. w krakowskim  klubie Alchemia odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim. Autor promował swą najnowszą powieść Dżuma w Breslau, piąty tom przygód Eberharda Mocka. Spotkanie prowadził Irek Grin.

Portal Kryminalny przedstawia relację z wieczoru.


"> 27 października b.r. w krakowskim  klubie Alchemia odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim. Autor promował swą najnowszą powieść Dżuma w Breslau, piąty tom przygód Eberharda Mocka. Spotkanie prowadził Irek Grin.

Portal Kryminalny przedstawia relację z wieczoru.


"> Marek Krajewski w Krakowie - relacja - Portal Kryminalny

Marek Krajewski w Krakowie - relacja

Autor: Tomasz Daniel Dobek Data publikacji: 30 października 2007

27 października b.r. w krakowskim  klubie Alchemia odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim. Autor promował swą najnowszą powieść Dżuma w Breslau, piąty tom przygód Eberharda Mocka. Spotkanie prowadził Irek Grin.

Portal Kryminalny przedstawia relację z wieczoru.


Zdjęcia: Agata Augustyn



Irek Grin rozpoczął odtworzeniem nagrania pierwszego rozdziału Dżumy w Breslau w wykonaniu lektorskim autora (skrzyżowania Bogusława Lindy, Franciszka Pieczki, Marka Kondrata i Morgana Frejmana, jak żartował Grin). Wydaniu powieści towarzyszy bowiem wersja audio czytana w całości przez Krajewskiego.

Pierwsze pytanie dotyczyło kwestii definitywnego zakończenia cyklu o Mocku, co jeszcze do niedawna deklarował pisarz. Ten odparł, a zadowoliło to zapewne jego fanów, iż na szczęście – czasem nie dotrzymuje słowa. Przyznał, iż początkowo planował tylko tetralogię, zamkniętą w kolejnych czterech porach roku, jednakże zdecydował się na jej kontynuację w dużej mierze przez czytelnicze głosy, pragnące poznać dalsze przygody śledczego z Breslau. Grin docenił następnie, iż w Dżumie… konsekwentnie postawił autor na to, co jest najważniejszym wyznacznikiem stylu czarnych kryminałów – na pełnokrwistego, niejednoznacznego bohatera, oraz na miasto, jako drugiego pełnoprawnego bohatera. Krajewski przy tym zdementował plotki, jakoby miał zamiar umieszczać kiedykolwiek Mocka w innym mieście (Grin przywołał pewien krakowski głos, sugerujący Nową Hutę). Pół żartem, pół serio dodał też , iż nie patrzyłby przychylnie, gdyby inny pisarz „pożyczył” sobie Mocka (co wśród kryminalnych pisarzy zachodnich jest często spotykane) do swego miasta; „nie pozwolę, by ktoś był kłusownikiem w moim lesie”, zażartował.

Grin podkreślił, iż Marek Krajewski jest zdecydowanie fundatorem kryminału retro w Polsce. Autor skromnie ominął pytanie zapewniając tylko, iż szczerze kibicuje swym kolegom po piórze, którzy go za nim kontynuują, i pragnąłby, by rozwijał się jak najprężniej. Na enigmatyczną sugestię Irka Grina, iż powstaje właśnie konkurencyjny kryminał z Wrocławiem w tle, odparł jednak zdecydowanie: „Nie chcę, by pisano o Breslau”.

Prowadzący skierował teraz dyskusję na samą książkę: zapytał, co miał na celu autor, tym razem, nieraz bardzo burleskowo, „uczłowieczając” Mocka bardziej, niż było to w poprzednich tomach – szło mu o choćby przemieszanie komizmu z tragizmem, gdy Mockowi, podczas oględzin zwłok dwu prostytutek, pękają spodnie… Krajewski przyznał, iż właśnie to „uczłowieczenie” było jego celem, dodaje bohaterowi więcej sympatii , a przy tym – upuszcza nieco napięcia z makabrycznych scen. Także budowanie czarnego humoru było gdzieś podskórnym motorem pisarza.

Grin trzymał się motywu dalej, i nawiązał do, wstrząsającej sceny pobytu Mocka w więzieniu (patrz recenzja ), która ukazała „człowieczeństwo” Mocka doprowadzone do granic: w  Mocku budzi się zwierzę, bestia, kontrolują nim przez moment czyste, zwierzęce emocje (możemy zdradzić, iż śledczy zabija współwięźnia w bardzo makabryczny sposób…). Grin zauważył w tym kontrast między żywiołowym Dionizosem (Mock w więzieniu) a uporządkowanym Apollinem (Mock jako skrupulatny śledczy, Mock jako wielbiciel harmonijnej, klasycznej poezji…). Krajewski przytaknął, choć nie brał dotąd tych konotacji pod uwagę, zaraz jednak znalazł dla nich kolejne poparcie: wśród wielu rozrzuconych po powieści cytatów łacińskich i greckich został także przywołany poeta Teognis z Megary – autor „twardych”, dosłownych moralitetów, wierszy erotycznych i biesiadnych – który był jednym z poetyckich faworytów Nietzschego – ten zaś filozof przecież jako pierwszy skonkretyzował podział na „dionizyjskość” i „apollińskość”.  Nietzsche był także prawodawcą pierwocin pojęć „nadczłowieka” i „podczłowieka” – co ma bardzo istotne odniesienia bezpośrednio do Dżumy w Breslau.

Zostały poruszone kwestie kobiet, które w poprzednich częściach cyklu w istotny sposób wpływały na intrygę, w Dżumie… zaś pojawiają się tylko jako – ciała martwych prostytutek. Zamierzeniem autora było jeszcze raz podkreślić człowieczeństwo Mocka, poprzez jego umiłowanie wszelkiego piękna – w tym wypadku kobiet, które zawsze stanowiły szczerą słabość śledczego. W piątej części Mock występuje więc jako ich reprezentant i poniekąd, mściciel.

Marek Krajewski odniósł się także pochlebnie do wyboru Patryka Vegi na reżysera adaptacji cyklu Breslau (bardzo chwalił sobie jego Pitbulla, stąd zaufanie do warsztatu reżysera). Zdradził przy tym, iż główną postać będzie grał „znany, zachodni aktor”.

Na pytanie, którego wszyscy oczekiwali z niecierpliwością - czy będzie szósty Mock? - autor odparł wymijająco: „Nie potwierdzam, i nie zaprzeczam”.
























 

Udostępnij

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ostra, Marek Krajewski

Wszechobecne zło, niesłabnące napięcie i brutalna prawda.

17 listopada 2023

NOWOŚĆ

Pasożyt, Marek Krajewski

Marek Krajewski odsłania mniej znane karty z historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej.

24 maja 2023

NOWOŚĆ

Demonomachia, Marek Krajewski

Marek Krajewski w nowej odsłonie: demony i Galicja przełomu XIX i XX wieku.

01 marca 2022

NOWOŚĆ

Diabeł stróż, Marek Krajewski

Wrocławska ruletka.

03 listopada 2021

NOWOŚĆ

Moloch, Marek Krajewski

Najmroczniejsze śledztwo Mocka.

13 listopada 2020

NOWOŚĆ

Pomocnik kata, Marek Krajewski

Tu karty rozdaje historia, a rozgrywa zemsta.

28 maja 2020

NOWOŚĆ

Mock. Golem, Marek Krajewski

Eberhard Mock powraca!

24 października 2019

NOWOŚĆ

Dziewczyna o czterech palcach, Marek Krajewski

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tę książkę chciał napisać od zawsze.

27 maja 2019

RECENZJA

Mock. Pojedynek, Marek Krajewski

Były pojedynki, romanse, rozrywki, a gdzie kryminał? Właśnie między nimi... Z tego powodu często nie czułam, że czytam książkę należącą do tego gatunku.

22 października 2018

NOWOŚĆ

Mock. Pojedynek, Marek Krajewski

Tęskniliście za Eberhardem Mockiem? W księgarniach znajdziecie dziewiątą część przygód detektywa, zatytułowaną „Mock. Pojedynek”.

28 sierpnia 2018

RECENZJA

Mock. Ludzkie zoo, Marek Krajewski

Powieści Krajewskiego to studia wynaturzeń, a „Ludzkie zoo” jest w pewnym sensie sumą tego, co dotychczas zrozumieli już wszyscy podejmujący się ich lektury – że nie ...

06 września 2017

NOWOŚĆ

Mock. Ludzkie zoo, Marek Krajewski

„Mock. Ludzkie zoo” Marka Krajewskiego to ósma część cyklu o Eberhardzie Mocku.

28 sierpnia 2017

RECENZJA

Mock, Marek Krajewski

Krajewski sprawił mi ogromną literacką niespodziankę, dowodząc nie tylko po raz kolejny ogromu talentu, ale też niebywałej wprost świadomości potrzeb czytelnika – i ...

17 października 2016

NOWOŚĆ

Arena szczurów, Marek Krajewski

Uwaga, fani Marka Krajewskiego: jesteście gotowi na kolejne spotkanie z Popielskim? Pod naszym patronatem ukazała się "Arena szczurów" - opisywana jako najbardziej mroczny z ...

23 września 2015

RECENZJA

Arena szczurów, Marek Krajewski

Czytelnicy dostają wszystko to, do czego Marek Krajewski zdążył ich przyzwyczaić: doskonale odtworzone realia przeszłości i mroczną historię. Ale dostają coś jeszcze.

21 września 2015

NOWOŚĆ

W otchłani mroku, Marek Krajewski

Marek Krajewski wraca do Wrocławia! "W otchłani mroku" to początek nowej serii - tym razem zbrodnie nad Odrą będzie rozwiązywał lwowski komisarz Edward Popielski.

17 września 2013

NOWOŚĆ

Rzeki Hadesu, Marek Krajewski

Nazwisko Marka Krajewskiego, laureata pierwszej Nagrody Wielkiego Kalibru, jest znane chyba każdemu polskiemu fanowi kryminałów. Dziś nakładem Znaku ukazały się "Rzeki ...

09 maja 2012

NOWOŚĆ

Liczby Charona, Marek Krajewski

Od wczoraj na księgarnianych półkach można znaleźć Liczby Charona Marka Krajewskiego. Najnowszą powieść o przygodach komisarza Edwarda Popielskiego wydał Społeczny ...

19 maja 2011

RECENZJA

Dżuma w Breslau, Marek Krajewski

Piąta odsłona życiorysu Eberharda Mocka fanów Krajewskiego nie rozczaruje, trzyma się wszak tego, co w niej najbardziej „krajewskie”.

18 października 2007