Weekend z TV

Autor: [press]
Data publikacji: 10 sierpnia 2007

Weekend z TV:

(11-12.08.)



POIROT: PIĘĆ MAŁYCH ŚWINEK


(Agatha Christie's Poirot "Five Little Pigs")
film kryminalny, Wlk. Brytania, 2003, 93 min

reżyseria:     Paul Unwin
obsada:     David Suchet, Rachael Stirling, Aidan Gillen, Toby Stephens

premiera w ale kino!:     12 sierpnia 2007

najbliższe emisje:     12 sierpnia, niedziela, godz. 20:00

Światowej sławy detektyw Herkules Poirot tym razem mierzy się ze sprawą zabójstwa znanego malarza, za które na śmierć skazana została żona artysty.

Młoda kobieta, Lucy Crale (Aimee Mullins) zwraca się z prośbą do detektywa Herkulesa Poirota (David Suchet) o odnalezienie mordercy jej ojca. Amys Crale (Aidan Gillen), znany malarz, zginał czternaście lat temu w posiadłości Crale'ów, w której przebywało wówczas pięć innych osób. Policja oskarżyła o zbrodnię żonę malarza, Caroline (Rachael Stirling), którą skazano i powieszono. Lucy do dziś nie może pogodzić się ze śmiercią matki. Jest przekonana, że morderstwa dokonał ktoś inny, jak chociażby kochanka jej ojca Elsa Greer (Julie Cox). Poirot rozpoczyna śledztwo, które ujawnia, że nie tylko Greer miała powody, aby chcieć śmierci Amysa. Sławny detektyw podejrzewa też przyjaciół Crale'ów oraz siostrę Caroline.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna drugą karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnia, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy pana Marple - jest też stanu wolnego.

Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu"). W latach 90. powstał też cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej - przez wielu uważanym za najlepsze wcielenie belgijskiego detektywa. "Poirot: Pięć małych świnek" jest jedną z części tego popularnego serialu. Ten odcinek wyreżyserował PAUL UNWIN, który dziesięć lat wcześniej zachwycił krytyków krótkometrażowym filmem "Syrup". Obraz był wówczas nominowany do Oscara i Bafty, a w Cannes zdobył nagrodę jury. W "Poirot: Pięć małych świnek" obok Sucheta wystąpili m.in. irlandzki aktor Aidan Gillen, znany z filmu "W kręgu przyjaciół", ekranizacji powieści Maeve Binchy oraz Julie Cox znana z ekskluzywnego serialu "Dzieci Diuny" nagrodzonego Emmy w 2003 roku.


ZBRODNICZY KOCHANKOWIE

(LES AMANTS CRIMINELS)


zoneEUROPA


Najbliższe emisje:
10.08.2007 godz. 02:20
11.08.2007 godz. 21:55
31.08.2007 godz. 18:05


dramat/thriller
Francja, 1999
96 min.
Reżyseria: Francois Ozon
Obsada: Natacha Regnier, Jeremie Renier, Miki Manojlovic, Salim Kechiouche, Yasmine Belmadi, Bernard Maume, Jean-Louis Debard, Catherine Vierne, Marielle Coubaillon, Olivier Papot, Gil Demurger, Agnès Accaria, Ranzi Adjeri, Brigitte Albuquerque, Martihino Albuquerque

 

 
W małym francuskim miasteczku mieszka i uczy się dwójka nastolatków, Luc i Alice. Są parą, ale wciąż narzekają na monotonię i brak przygód. Dziewczyna obmyśla perfidny plan. Zamierza uwieść Saida, kolegę z klasy, a potem go zamordować. Wespół z Lukiem realizuje okrutny scenariusz. Said ginie od licznych ciosów nożem. Młodzi postanawiają zakopać ciało w lesie. Podczas szukania odpowiedniego miejsca gubią się. Po nocy w lesie, głodni i zagubieni trafiają do chatki ukrytej w gęstwinie. Zamieszkuje ją dziwaczny mężczyzna, który podejmuje z bohaterami perwersyjną i okrutną grę. Okazuje się, że jego zamiarem jest... spożycie dwójki młodych.

Zbrodniczy kochankowie to jeden z najbardziej wieloznacznych i skomplikowanych formalnie filmów w dorobku Ozona. Obraz, będący początkowo klasycznym kryminałem, z czasem przeradza się w oniryczną, surrealistyczną opowiastkę podszytą okrucieństwem, terrorem i wyuzdaną seksualnością. Realistyczny, często nawet werystyczny styl ustępuje miejsca scenom z pogranicza jawy i snu. Przepełniony symboliką (chociażby freudowską) odsyła do klasycznej bajki o Jasiu i Małgosi. Para bohaterów przechodzi zaskakującą dla widza transgresję: z okrutnych młodocianych morderców do niewinnych, wręcz dziecinnych ofiar mężczyzny. Obraz Ozona piętrzy przed widzem trudności interpretacyjne, nie sposób poczuć sympatii do żadnej z postaci i tym samym zidentyfikować się z nią. Chłodny, wyważony styl, naturalistyczne dialogi oraz precyzyjna, często zdradzana w niuansach gra aktorska wymagają od odbiorcy szczególnej czujności. Krytycy zwracali uwagę na liczne tropy znaczeniowe i inspiracje: powoływano się na twórczość Luisa Bunuela, Jeana-Luca Godarda, filmy o "morderczych duetach" (np. Urodzeni mordercy i Badlands) czy podszytą wyrafinowanym homoseksualizmem twórczość Rainera Wernera Fassbindera. Wiele scen pozostaje w pamięci na dłużej, np. imponujące wizualnie zabójstwo Saida. "Morderstwo musi być sfilmowane jak scena miłosna, a scena miłosna jak morderstwo" - powiedział w jednym z wywiadów Ozon, parafrazując znaną maksymę Hitchcocka.

Zbrodniczy kochankowie nagrodzeni zostali na festiwalach w Los Angeles, w hiszpańskiej Maladze i katalońskim Sitges.
 
 

/materiały informacyjne stacji telewizyjnych/





Udostępnij