Weekend z TV - 16-17.II

Autor: [press]
Data publikacji: 15 lutego 2008

Weekend z TV - 16-17.II

 

 

Grindhouse vol. 1 Death Proof

Film sensacyjny, USA, 2007
reż.: Quentin Tarantino

CANAL+ Film: Niedziela 00:05

Jungle Julia (Sydney Tamiia Poitier) wraz z dwiema przyjaciółkami, Shanną (Jordan Ladd) i Arlene (Vanessa Ferlito) wyruszają z Guero do teksańskiego Chili Parlor w poszukiwaniu przygód i dobrej zabawy. Po długiej podróży samochodem dziewczyny trafiają do przydrożnego baru. Tam zwracają na siebie uwagę uwodzicielskiego Mike'a (Kurt Russel). Przystojny kaskader uwielbia seks, alkohol i ostrą jazdę, ale największą przyjemność czerpie z zabijania. Za narzędzie zbrodni służy mu podrasowany samochód. Mężczyzna wyrusza w ślad za przyjaciółkami. Inspiracją dla Quentina Tarantino były pełne przemocy i erotycznych podtekstów, popularne filmy akcji z lat 60. i 70., które prezentowano publiczności w grindhouse'ach, tanich kinach, po dwa podczas każdego seansu. Nawiązując do tego zwyczaju "Death Proof" wyświetlono na festiwalu w Cannes z "Planet terror" Roberta Rodrigeza.ŚRODA POPIELCOWA

 

(Ash Wednesday)
dramat, USA, 2002, 94 min

reżyseria: Edward Burns
obsada: Edward Burns, Vincent Rubino, Jimmy Cummings, Elijah Wood, Rosario Dawson

premiera w ale kino!: 16 lutego 2008
najbliższe emisje: 16 lutego, sobota, godz. 20:00
17 lutego, niedziela, godz. 00:15

Edward Burns, sławny za sprawą "Piwnych rozmów braci McMullen", próbuje sił w kinie gangsterskim. Niezależny reżyser pomieścił tu wszystkie ulubione motywy i tematy: Nowy Jork, klasę robotniczą, katolicyzm, winę, odkupienie i, przede wszystkim, środowisko potomków irlandzkich emigrantów, z którego sam się wywodzi.

Akcja rozgrywa się w latach 80. w obskurnych zaułkach Hell's Kitchen - "kuchni piekła" cieszącego się złą sławą zakątka Manhattanu, tradycyjnie rządzonego przez gangi irlandzkich emigrantów. Do jednego z takich gangów należał Fran Sullivan (w tej roli reżyser i scenarzysta filmu Edward Burns). Bohater porzucił przestępcze rzemiosło po śmierci swojego brata Seana (Elijah Wood), który zginął w potyczce z mafią. Tak przynajmniej sądzą wszyscy w Hell's Kitchen. W rzeczywistości śmierć Seana została sfingowana przy pomocy irlandzkiego księdza; chłopak musiał zniknąć, aby uniknąć zemsty gangsterów, którym nadepnął na odcisk. Problem w tym, że rzekomo zmarły Irlandczyk zostawił w Hell's Kitchen żonę (Rosario Dawson) i dziecko. Trzy lata po swoim zniknięciu, w dzień środy popielcowej, Sean niespodziewanie pojawia się w dzielnicy, aby zobaczyć rodzinę. Wieść o niespodziewanym "zmartwychwstaniu" Irlandczyka szybko rozchodzi się po ulicach. Płatni mordercy mafii wyruszają na polowanie, aby wysłać Seana w zaświaty - tym razem na dobre. Fran Sullivan desperacko szuka sposobu jak bezpiecznie wywieźć brata i jego rodzinę z miasta.

EDWARD BURNS to reżyser, który sięga po różne gatunki, ale niezależnie od konwencji zawsze pozostaje w swoim świecie. Granice tego świata wyznacza Nowy Jork, środowisko prostych ludzi z klasy robotniczej i, przede wszystkim, społeczność amerykańskich Irlandczyków, do której filmowiec sam należy. Burns jest także znany z autorskiego podejścia do kina. Rozgłos zdobył dzięki niezależnemu, nakręconemu za grosze filmowi obyczajowemu "Piwne rozmowy braci McMullen". "Środa popielcowa" to produkcja nieporównanie bardziej wystawna, z udziałem znanych hollywoodzkich nazwisk, by wymienić Elijah Wooda i Rosario Dawson. Burns wciąż jednak zachowuje pełną artystyczną kontrolę nad filmem: jest jego producentem, scenarzystą, reżyserem i odtwórcą głównej roli. "Środa popielcowa" mieści się bez trudu w formule kina gangsterskiego, ale Burnsowi jest dużo bliżej do nowojorskich obrazów Martina Scorsesego niż do sztampowych hollywoodzkich widowisk sensacyjnych; mamy tu do czynienia z filmem chropawym w stylu, osobistym, nakręconym z autentyczną pasją.POIROT: TAJEMNICA MYŚLIWSKIEGO DOMKU

 

(Agatha Christie's Poirot: The Mystery of Hunter's Lodge)
film kryminalny, Wlk. Brytania, 1991, 51 min

reżyseria: Renny Rye
obsada: David Suchet, Hugh Fraser, Philip Jackson, Victoria Alcock

premiera w ale kino!: 17 lutego 2008
najbliższe emisje: 17 lutego, niedziela, godz. 21:00
21 lutego, czwartek, godz. 22:50

Podczas polowania zamiast ściganej zwierzyny ginie człowiek. Jego mordercę Poirot postanawia znaleźć mimo obrzydliwej grypy, która przykuwa go do łóżka.

Hastings (Hugh Fraser) otrzymuje zaproszenie na polowanie na cietrzewie. Herkules Poirot (David Suchet) postanawia towarzyszyć przyjacielowi, jednak impreza kończy się tragedią. Zamordowany zostaje Archie Havering (Shaughan Seymour). Poirot postanawia rozwiązać zagadkę. Plany usiłuje pokrzyżować mu grypa, która przykuwa go do łóżka, jednak nawet z gorączką umysł Poirota pracuje perfekcyjnie. Przy pomocy Hastingsa i niemal nie ruszając się spod kołdry Poirot wpada na pierwszy ślad.

"Tajemnica Hunter's Lodge" to kolejny odcinek niezwykle popularnego, nagrodzonego Bafta TV serialu o genialnym detektywie Herkulesie Poirot, w którego wirtuozersko wciela się David Suchet. Reżyserem tej części jest RENNY RYE, laureat Bafta TV za program "The Box of Delights" uznany w 1985 roku za najlepszy brytyjski program dla dzieci. Opowiadanie, na którym został oparty scenariusz, uznawane jest za jedno z najmisterniej skonstruowanych ze wszystkich krótkich historii o Poirot, jakie napisała Agatha Christie, a rozwiązanie zagadki przez detektywa to prawdziwy popis dedukcyjnej siły umysłu.

 

 

POIROT: MORDERSTWO NA BALU ZWYCIĘSTWA

 

(Agatha Christie's Poirot: The Affair at the Victory Ball)
film kryminalny, Wlk. Brytania, 1991, 50 min

reżyseria: Renny Rye
obsada: David Suchet, Hugh Fraser, Philip Jackson, Pauline Moran

premiera w ale kino!: 17 lutego 2008
najbliższe emisje: 17 lutego, niedziela, godz. 20:00
21 lutego, czwartek, godz. 21:50

Poirot wybiera się na bal maskowy w przebraniu... detektywa, ale zabawa szybko zmienia się w miejsce dochodzenia.

Herkules Poirot (David Suchet) zostaje zaproszony na bal przebierańców. Uczestników obowiązuje jedna zasada - ich kostium ma nawiązywać do jakiejś sławnej osobistości. Poirot - z właściwą sobie skromnością - postanawia więc przebrać się za geniusza zagadek kryminalnych, Herkulesa Poirota. Podczas balu zostaje jednak wezwany do popełnionego właśnie morderstwa. Ofiarą jest Lord Cronshaw, jeden z uczestników maskarady, sprawcy z kolei nikt z zebranych gości nie zdołał zauważyć. Jednak pozostawiony na miejscu zbrodni ślad pozwoli Poirotowi rozszyfrować tożsamość mordercy.

"Morderstwo na Balu Zwycięstwa" to kolejny odcinek uwielbianej przez publiczność, nagrodzonej Bafta TV serii o jednym z najsłynniejszych detektywów świata. Tym razem za kamerą stanął RENNY RYE, laureat Bafta TV za program "The Box of Delights" uznany w 1985 roku za najlepszy brytyjski program dla dzieci. Za pierwowzór scenariusza posłużyło krótkie opowiadanie pod tym samym tytułem, które uznawane jest za pierwsze opowiadanie Agathy Christie o Herkulesie Poirocie. Opublikował je w 1923 roku magazyn "The Sketch", a później autorka włączyła je do tomu "The Under Dog and Other Stories".

 

 

/materiały informacyjne stacji telewizyjnych/ 

 

 

 

 Udostępnij