Laureaci Nagród Wielkiego Kalibru 2024

Autor: MFK
Data publikacji: 09 czerwca 2024

Premiera: 09 czerwca 2024

 

W niedzielę 9 czerwca zakończyła się 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była sobotnia gala wręczenia Nagród Wielkiego Kalibru – laureatką głównego wyróżnienia została Agnieszka Graca, którą doceniono za debiutancką powieść „Czarny poniedziałek” (Wydawnictwo Agora). 

AGraca

O wyborze Agnieszki Gracy zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka i Piotr Kofta. Gremium jurorskie, o czym podczas laudacji mówiła Anna Marchewka, doceniło autorkę między innymi za odważne podejmowanie ważnych społecznie kwestii i wierne oddanie życia codziennego na kartach powieści. 

W tym roku jury wyjątkowo upodobało sobie książki debiutanckie: laureatem Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej został Juliusz Machulski – uznany reżyser, twórca tak kultowych filmów, jak „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Vinci”, który w ubiegłym roku opublikował swoją pierwszą powieść, „Wiszącą małpę” (Wydawnictwo Sonia Draga). Podczas gali twórca zdradził, że pracuje już nad kolejną książką – tym razem akcję osadził w latach dziewięćdziesiątych. 

JMachulski

Stawkę nagrodzonych uzupełnił Marek Stelar z powieścią „Milczenie” (Wydawnictwo Filia). Jak zdradził podczas gali dyrektor MFK Irek Grin, na konto autora trafiła niemal połowa głosów oddanych przez czytelników w internetowym plebiscycie na Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Tym samym Marek Stelar zdobył drugą w swojej karierze statuetkę Wielkiego Kalibru – rok temu sięgnął bowiem po nagrodę główną. 

MStelar

Kryminał wciąż ma się dobrze

Podobnie jak w poprzednich latach, główną sceną festiwalowych wydarzeń był Klub Proza we Wrocławskim Domu Literatury. Podczas większości wydarzeń – wykładów, debat czy premier książkowych – Proza pękała w szwach, kilkukrotnie nie wszystkim czytelnikom udało się wejść do klubu. To dobitnie pokazuje, że kryminał w Polsce wciąż ma się doskonale, czytelnicy dopisują, mało tego: nawet debiutanci potrafią już przyciągać tłumy. Dostrzegają to też wydawcy, którzy coraz chętniej stawiają na ten gatunek. A nowych autorek i autorów szukają między innymi wśród osób jeszcze przed debiutem książkowym. Takimi są między innymi uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich, które w tym roku odbyły się w ramach MFK już po raz szesnasty. Wzięli w nich udział laureaci tegorocznej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne (tym razem z wrocławskim zoo w tle), zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG. Spośród tego grona za autorki i autorów opowiadań najlepiej oddających charakter miasta uznano Dagmarę Adwentowską, R.A. Olka i Annę Siwińską.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2024 przeszedł już do historii, ale festiwalowe imprezy wciąż można oglądać. Wszystko dlatego, że od 2020 roku każda kolejna edycja MFK była transmitowana online – transmisje wszystkich tegorocznych spotkań, dyskusji i debat można znaleźć na fanpage’u MFK: https://www.facebook.com/FestiwalKryminalu/videos.

fot. Max Pflegel

Udostępnij