Festiwal Ktoś, nie coś

Autor: materiały organizatora
Data publikacji: 29 września 2022

Słyszeliście o Festiwalu „Ktoś, nie coś”? To idea, która ma inspirować do myślenia o relacji człowieka z naturą w kategoriach, w których człowiek jest tej natury tylko częścią, i to nie najważniejszą.

W dniach 7–8 października odbędzie się krakowska edycja Festiwalu, a w programie między innymi spotkania z Aleksandrą Zawadzką-Glinką, autorką książki „Zamieszka(ł) ze mną kot”, Michałem Rusinkiem, który opowie o języku i jego opresyjności w stosunku do zwierząt, i Radkiem Rakiem, który pochyli się nad kwestią wpływu zanieczyszczenia środowiska i rozrastania się miast na zdrowie zwierząt, a także pokaz mantrailingu (czyli treningu psów tropiących użytkowo). To oczywiście nie wszystko – szczegółowy program znajdziecie niżej.

Dlaczego piszemy o tym na stronie związanej z literaturą kryminalną? Otóż organizatorzy Festiwalu przygotowali specjalną akcję, która ma na celu promowanie miejsc przyjaznych wszystkim zwierzętom i zachęcania do tworzenia takowych. Do takich miejsc należą również biblioteki, do których można wejść ze swoim zwierzęciem, między innymi z psem bez kagańca, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich reguł savoir-vivre’u (znajdziecie je tutaj: http://ktosniecos.pl/savoirvivre/). Takie biblioteki będą promowane w social mediach oraz na stronie internetowej Festiwalu i oznaczane specjalną naklejką (z papieru z recyklingu). A dla zachęty dla pierwszych dziesięciu bibliotek, które zgłoszą się do programu, przeznaczyliśmy zestawy kryminałów z kolekcji Portalu Kryminalnego!

 

Oznaczenie „MIEJSCE PRZYJAZNE ZWIERZĘTOM” Festiwal „Ktoś, nie coś” przyznaje:

  • Muzeom, bibliotekom, urzędom, instytucjom i sklepom, do których opiekunowie i opiekunki mogą wchodzić ze swoimi zwierzętami bez względu na ich wielkość i gatunek, a wprowadzane tam psy nie muszą mieć założonego kagańca.
  • Wegetariańskim i/lub wegańskim restauracjom, kawiarniom i cukierniom, do których opiekunowie i opiekunki mogą wchodzić ze swoimi zwierzętami bez względu na ich wielkość i gatunek, a wprowadzane tam psy nie muszą mieć założonego kagańca.

 

 

Program krakowskiej odsłony festiwalu

7 października 2022:

MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA

17.00: Chwila dla aktywistki” – spotkanie z Katarzyną Pilitowską, prowadzenie: Ewa Mańkowska

18.00: „Zamieszka(ł) ze mną kot” – spotkanie z Aleksandrą Zawadzką-Glinką, autorką książki, prowadzenie: Barbara Sadurska

20.00: „Ciało rzeki” – spotkanie z Małgorzatą Lebdą, Rafałem Siderskim i Danielem Petryczkiewiczem. Wydarzenie w ramach cyklu „Oblicza katastrofy” Wrocławskiego Domu Literatury

8 października 2022:

UROCZYSKO KOSTRZE KRAKÓW

10.00: „Węchole” – pokaz mantrailingu, czyli tropienia użytkowego, Olga Wajdowicz (szczegółowe informacje i wskazówki dotyczące dojazdu zostaną podane wkrótce)

MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA

16.00: „Dotyk. Dobry czy zły?” – o naszych kontaktach z psami opowiada Aleksandra Zawadzka-Glinka

18.00: „Ty świnio!” – spotkanie z Michałem Rusinkiem o języku i jego opresyjności w stosunku do zwierząt, prowadzenie: Irek Grin 

20.00: „Miasto i zwierzęta” – spotkanie z Radkiem Rakiem o wpływie zanieczyszczenia środowiska i rozrastania się miast na zdrowie zwierząt, prowadzenie: Olga Wajdowicz

Udostępnij