B.A. Paris laureatką Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru

Autor: MFK
Data publikacji: 04 maja 2023

Autor: B. A. Paris

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2005 roku i trafia w ręce autorów, których organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału uznają za wybitnych przedstawicieli gatunku. W odróżnieniu od Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawana jest nie za konkretną książkę, ale za całokształt twórczości. Zazwyczaj jej laureatami są autorzy zagraniczni, choć zdarzają się wyjątki (jak Joanna Chmielewska czy Zygmunt Miłoszewski). Pandemia na jakiś czas mocno skomplikowała wizyty gości zagranicznych na naszym festiwalu, ale na szczęście te czasy mijają i w tym roku wracamy do tradycji spotkań na żywo z laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Czy raczej laureatkami: w 2023 wyróżnienie trafia do brytyjskiej pisarki B.A. Paris. 

Więcej o B.A. Paris:

Brytyjska pisarka, autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Przez wiele lat mieszkała we Francji, pracowała w finansach i prowadziła szkołę językową. Po wielkim sukcesie jej książek całkowicie poświęciła się pisarstwu i wraz z mężem wróciła do Anglii. 

Jej pierwsza powieść – „Za zamkniętymi drzwiami” – została uznana za najlepszy debiut 2016 roku. W samej tylko Wielkiej Brytanii sprzedano ponad milion egzemplarzy i przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Rok później (w Polsce w 2018 roku) ukazał się drugi thriller B.A. Paris, „Na skraju załamania”, który powtórzył sukces debiutu. W roku 2019 do polskich księgarni trafiła kolejna świetnie przyjęta książka tej autorki, „Pozwól mi wrócić”, a w 2020 roku powieść psychologiczna „Dylemat”. W tym samym roku B.A. Paris uczestniczyła w wyjątkowym projekcie pisarskim – połączyła siły z Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown, czego efektem jest thriller „Dublerka”, który natychmiast wspiął się na szczyt listy bestsellerów! Wszystkie powieści autorki były nominowane do Bestsellera Empiku, a wydana w 2021 roku „Terapeutka” zdobyła tę nagrodę. 

Powieści B.A. Paris sprzedały się w Polsce w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy.

 

Brytyjska pisarka spotka się z czytelnikami we Wrocławiu w sobotę 3 czerwca o godz. 16.00 (wstęp wolny). Tego samego dnia wieczorem, podczas uroczystej gali, odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2023 odbędzie się w dniach 31 maja–4 czerwca 2023. Program ogłosimy już za kilka dni!

 

Zdjęcie B.A. Paris: ©Philippe Matsas

Udostępnij

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Uwięziona, B.A. Paris

Jest ciemno. Nie wiesz, gdzie jesteś. Słyszysz zbliżające się kroki.

31 stycznia 2023

RECENZJA

Terapeutka, B. A. Paris

B.A. Paris należy obecnie do najpopularniejszych autorek thrillerów psychologicznych. Po lekturze „Terapeutki” wiem dlaczego – ale wiem też, że nie stanie się moją ...

10 maja 2021

NOWOŚĆ

Terapeutka, B. A. Paris

Na tym osiedlu wszystko jest doskonałe. Nawet zbrodnia…

14 kwietnia 2021

WYWIAD

Wywiad z B.A. Paris, część 2

Druga część wywiadu z B.A. Paris. Z autorką thrillerów psychologicznych rozmawiała pisarka Marta Guzowska.

27 marca 2020

WYWIAD

Wywiad z B.A. Paris, część 1

Pierwsza część wywiadu z B.A. Paris. Z autorką thrillerów psychologicznych rozmawiała pisarka Marta Guzowska.

23 marca 2020

NOWOŚĆ

Dylemat, B.A. Paris

Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia?

11 marca 2020

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Pozwól mi wrócić, B.A. Paris

„Pozwól mi wrócić” to opowieść mroczna jak deszczowa, listopadowa noc, mroczna jak dusza desperata, a jednocześnie wciągająca.

23 kwietnia 2019

RECENZJA

Pozwól mi wrócić, B.A. Paris

Fani autorki z niecierpliwością czekali na jej kolejny thriller psychologiczny. Gdy pojawił się na półkach księgarni, wzbudził skrajne reakcje wśród czytelników. ...

11 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Pozwól mi wrócić, B.A. Paris

Kiedy zniknęła, powiedział prawdę. Ale nie całą… Pod naszym patronatem ukazała się właśnie nowy thriller B.A. Paris, „Pozwól mi wrócić”.

13 lutego 2019

RECENZJA

Na skraju załamania, B.A. Paris

Powieść B.A. Paris to dobry przykład thrillera psychologicznego, w którym najważniejszą rolę grają emocje bohaterów i to na nich zbudowana jest akcja.

22 lutego 2018

NOWOŚĆ

Na skraju załamania, B.A. Paris

Opowieść o pewnej deszczowej nocy i wyrzutach sumienia...

15 lutego 2018

RECENZJA

Za zamkniętymi drzwiami, B.A. Paris

Tak to już jest, że wielkimi bestsellerami stają się zwykle nie pozycje wartościowe, przełomowe czy też niebanalne pod względem literackim, ale wręcz przeciętne. Hasło, ...

05 kwietnia 2017