Złudzenie, Charlotte Link

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 16 sierpnia 2016

Złudzenie

Autor: Charlotte Link
Przekład: Ewa Spirydowicz
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 27 kwietnia 2016
Liczba stron: 384

Charlotte Link

Autorka niemieckich powieści w brytyjskim stylu Charlotte Link to jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, autorka powieści obyczajowych oraz thrillerów psychologicznych. Jest Niemką, ale akcja wielu jej książek toczy się w Wielkiej Brytanii.Charlotte Link urodziła się w 1963 roku we Frankfurc...

czytaj więcej

Kocioł ludzkich tragedii

„Złudzenie” nie jest pierwszą powieścią Charlotte Link, po którą sięgnęłam. Czytałam ich już kilka, więc zdążyłam poznać charakterystyczny styl niemieckiej pisarki: powolne tempo akcji, skupienie na przeżyciach wewnętrznych bohaterów, mocny rys psychologiczny postaci. To wszystko przysporzyło jej rzesze wiernych fanów, którzy z niecierpliwością czekają na każdą kolejną powieść. I wszystko to znajdziemy też w najnowszej książce Charlotte Link.

„Złudzenie” ma kilku równoległych bohaterów, z których punktu widzenia pokazywane są wydarzenia. Łączy ich Peter Simon. Niemiecki biznesmen, który jak co roku wybiera się do Prowansji na żagle z przyjacielem – i znika bez śladu. Na jego poszukiwania wyrusza żona, Laura, która szybko przekonuje się, że jej mąż miał wiele sekretów. Poza tym poznajemy także znajome małżeństwo Simona: właściciela pizzerii Henriego i jego żonę Nadine, oraz kuzynkę Henriego, Catherine. Ich życia przeplatają się, nakładają na siebie i splatają w węzły, których nie sposób rozsupłać.

Zaginięcie, które odkrywa prawdę o drugim życiu zaginionego, nie jest szczególnie oryginalnym motywem. Link realizuje go jednak we właściwy dla siebie sposób: skupiając się na bohaterach i ich przeżyciach. „Złudzenie” nie jest bowiem żadną miarą kryminałem, a rasowym thrillerem psychologicznym. Nie znajdziemy tu więc jakiejś wyrafinowanej kryminalnej zagadki – stanowiące punkt wyjścia powieści pytanie, co stało się z Peterem, zostaje zepchnięte na drugi plan. Ważniejsze jest to, jak bohaterowie poradzą sobie w tej sytuacji. A definiują ich właśnie reakcje na konkretne wydarzenia. Charlotte Link rysuje bardzo złożone postaci. Laura, która dotychczas żyła właściwie w złotej klatce, teraz musi zmierzyć się z prawdziwym życiem, które rysuje się w nieciekawych barwach. Henri i Nadine to przykład małżeństwa wyjątkowo nieudanego – on pokornie znosi jej humory, ona czuje, że w dotychczasowym życiu się dusi. Catherine z kolei chętnie przejęłaby to „nieszczęśliwe życie” Nadine. Wszystkich bohaterów łączy jedno: są głęboko nieszczęśliwi, przytłacza ich poczucie beznadziei i braku swojego miejsca w świecie. Co więcej: wszyscy karmią się złudzeniami…

Link podzieliła swoją powieść na dwie części – ich granicą jest ujawnienie nazwiska czarnego charakteru. Nie ma to jednak większego znaczenia. Po pierwsze: już wcześniej (i to sporo wcześniej) można się domyślić, kto tutaj jest spiritus movens wszystkich nieszczęść. Po drugie: tak naprawdę nie to jest najistotniejszą kwestią. Właściwe napięcie kryje się bowiem w przeżyciach wewnętrznych bohaterów. Gdyby nie fakt, że książkę otwiera brutalna scena zbrodni, mniej więcej do połowy można by mieć wrażenie, że czytamy powieść obyczajową. Później akcja nabiera tempa, ale i tak nie znajdziemy tutaj jakichś spektakularnych twistów czy fabularnych zakrętów. A jednak trudno się od „Złudzenia” oderwać. Sposób, w jaki Link portretuje swoich bohaterów, niemal zmusza do zaangażowania się w ich życie i śledzenia ich losów – do samego końca.

Najnowsza powieść Charlotte Link jest więc według mnie przykładem udanej realizacji gatunku, jakim jest thriller psychologiczny. Po raz kolejny niemiecka pisarka udowodniła, że nie bez powodu jej książki cieszą się taką popularnością.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Złudzenie" Charlotte Link

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Poszukiwanie, Charlotte Link

Czytelniku, miej się na baczności. Będzie i ciekawie, i strasznie. Od pierwszej do ostatniej strony.

21 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Poszukiwanie, Charlotte Link

Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna...

23 października 2019

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Decyzja, Charlotte Link

Po Charlotte Link czytelnik spodziewa się klarownej, wciągającej lektury. W przypadku „Decyzji” mam – nomen omen – kłopot z decyzją.

25 września 2018

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Oszukana, Charlotte Link

Zagmatwane ludzkie losy, tajemnice, rodzinne sekrety i nieuchwytny zabójca – powieść Charlotte Link to jest to, co w wakacyjnym plecaku znaleźć się powinno.

25 lipca 2017

WYWIAD

Wywiad z Charlotte Link

W Polsce znamy ją przede wszystkim jako autorkę szalenie klimatycznych thrillerów psychologicznych, ale Charlotte Link to postać pełna niespodzianek.

28 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Złudzenie, Charlotte Link

Niemiecka pisarka Charlotte Link jest autorką wielu powieści kryminalnych, które cechuje obecność wątków psychologicznych. Nie inaczej jest w najnowszej książce pisarki, ...

28 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Nieproszony gość, Charlotte Link

"Nieproszony gość" Charlotte Link to historia kobiety planującej samobójstwo, wypadku na łodzi i potwornego zabójstwa.

07 listopada 2014

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Wielbiciel, Charlotte Link

Thrillery psychologiczne pióra Charlotte Link poruszają do głębi, a przerażają głównie dlatego, że autorka uzmysławia nam, iż w każdym, nawet na pozór miłym, ...

22 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Echo winy, Charlotte Link

Książki Charlotte Link, bardzo popularnej niemieckiej autorki, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i kryminału. Nie inaczej jest z "Echem winy".

03 lipca 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Obserwator, Charlotte Link

Charlotte Link jest doskonale znana polskim czytelnikom, od lat gości na listach kryminalnych bestsellerów.

11 czerwca 2013