Zapach prawdy, Iga Karst

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 02 sierpnia 2018

Zapach prawdy

Autor: Iga Karst
Wydawnictwo: Szara Godzina
Premiera: 24 lipca 2018
Liczba stron: 384

Jak pachnie prawda?

Choć Iga Karst debiutowała już kilkanaście lat temu – powieściami o Panu Samochodziku – „Zapach prawdy” to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki. I mimo że mam kilka zastrzeżeń, ogólne wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. 

„Zapach prawdy” rozpoczyna serię kryminalną „Pensjonat Biały Dwór”. Jej głównymi bohaterami są mecenas Anita Herbst i komisarz Michał Orski. Poznają się, gdy Anita przyjeżdża do Sycowa na wakacje – jej babcia prowadzi tu pensjonat. Pech chce, że wjeżdżającą do miasta kobietę zaczepia dwójka przerażonych dzieci, które przed chwilą znalazły w lesie zwłoki. Policja szybko odkrywa, że ofiarą jest Adam Korczyński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, znany na całym świecie orchidolog. Starszy pan został brutalnie zamordowany. Anita wplątuje się w tę sprawę, bo o pomoc prosi ją wnuk ofiary, Sebastian, jej przyjaciel z dzieciństwa. Oficjalne śledztwo prowadzi tymczasem Michał Orski – a tropami, którymi podąża, są niezwykły testament ofiary i zaginiona księga o orchideach.

„Zapach prawdy” już po pierwszych rozdziałach skojarzył mi się z powieściami Katarzyny Puzyńskiej czy Camilli Läckberg. Nie tylko dlatego, że Iga Karst na miejsce akcji również wybrała niewielką miejscowość. Podobnie jak w powieściach wspomnianych autorek, akcja toczy się tutaj spokojnie, swoim rytmem, co pozwala czytelnikowi poznać bliżej bohaterów. Oni też zresztą są tacy jak u wymienionych autorek: zwyczajni, można by nawet powiedzieć: przeciętni. Mają problemy, niekiedy poważne, walczą z codziennością, próbują układać sobie życie. To dokładnie tacy ludzie, jacy otaczają nas na co dzień. A bezapelacyjną zaletą tej książki jest fakt, że autorka nie mnoży postaci na potęgę, nie mamy więc problemu z ich rozróżnianiem.

Kolejne zauważalne podobieństwa to styl, do którego najlepiej pasują określenia „lekki” i „przyjemny”, oraz fakt, że źródła współczesnych wydarzeń tkwią w odległej już przeszłości. Nie znaczy to jednak, że Iga Karst bezczelnie kopiuje sprawdzone przez innych rozwiązania, absolutnie! Powieść wrocławskiej pisarki jest po prostu kolejnym udanym przykładem mariażu powieści kryminalnej i obyczajowej, z przewagą (i całe szczęście!) tej pierwszej.

Rozczarował mnie tylko brak… zapachów. Nie całkowity, rzecz jasna, ale spodziewałam się, że w powieści zatytułowanej „Zapach prawdy” znajdę właśnie ciekawostki o zapachach. Tymczasem jest tu tylko trochę informacji o orchideach – tymi kwiatami zajmował się bowiem zabity profesor. Przyznaję, bardzo interesujących. Niemniej byłam przekonana, że będzie to bardziej „zapachowy” kryminał.

Mimo tego – i mimo fabularnych niedociągnięć (nie przekonuje mnie na przykład motyw starej księgi, nie potrafię też zrozumieć motywacji starego profesora do spisania testamentu w takim brzmieniu) – „Zapach prawdy” po prostu mnie ujął. To świetna lektura właśnie na letni wieczór. Lekka (mimo ciężaru zbrodni) atmosfera, lekki styl, lekka, ale ciekawa historia – to wszystko sprawia, że przez powieść Igi Karst płynie się z dużą przyjemnością i niemal bez wysiłku. I dlatego z pewnością sięgnę po kolejną część cyklu o Białym Dworze. Ciekawi mnie, jak autorka skomplikuje losy Anity i Michała.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zapach prawdy" Iga Karst

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Afrykański klucz, Iga Karst

Drugi tom serii kryminalnej „Pensjonat Biały Dwór” pióra Igi Karst, wydany nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. Komisarz Michał Orski prowadzi śledztwo w sprawie ...

05 marca 2020

NOWOŚĆ

Zapach prawdy, Iga Karst

„Zapach prawdy” Igi Karst to pierwsza książka o dociekliwej mecenas Anicie Herbst i komisarzu Orskim z nowej serii kryminalnej „Pensjonat Biały Dwór”.

24 lipca 2018