Zanim zniknęła, Lisa Gardner

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 13 czerwca 2022

Zanim zniknęła

Autor: Lisa Gardner
Przekład: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 18 maja 2022
Liczba stron: 416
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

W poszukiwaniu zapomnienia 

Lisa Gardner debiutowała ćwierć wieku temu. I to pisarskie doświadczenie da się dostrzec: powieść „Zanim zniknęła”, otwierająca jej nowy cykl, to rzecz przemyślana i dopracowana. Można też w niej znaleźć charakterystyczny dla tej pisarki element – doskonale zbudowane postaci kobiece.

A konkretnie jedną postać kobiecą: Frankie Elkin. To kobieta, która nie wyróżnia się niczym poza celem, jaki sobie wyznaczyła w życiu: odnaleźć tych, których zaginięciem nikt już się nie interesuje. A właściwie – te, bo Frankie poszukuje zaginionych przedstawicielek mniejszości narodowych. Nie jest ani policjantką, ani detektywką, nie ma przeszkolenia ani uprawnień. Ma za to, jak sama mówi, dar zadawania właściwych pytań. I to właśnie on już kilkanaście razy pozwolił Frankie doprowadzić sprawę zaginięcia do rozwiązania. Tyle że nigdy szczęśliwego – zaginieni zawsze okazywali się martwi. Czy tak będzie i teraz? Tym razem Frankie wędruje do Bostonu w poszukiwaniu Angelique Badeau. Błyskotliwa i inteligentka nastolatka przyjechała tu z Haiti po trzęsieniu ziemi, które w 2010 roku zniszczyło większą część Port-au-Prince, a rok temu przepadła bez wieści.

Frankie Elkin jest bez wątpienia najmocniejszą stroną „Zanim zniknęła”. To bohaterka z traumą (jeśli czytaliście ostatnie powieści cyklu o D.D. Warren, dostrzeżecie w jej poczuciu niedopasowania i wyobcowania podobieństwa do Flory Dane); jest w przeszłości tej kobiety tragiczna tajemnica, którą autorka odkrywa przed nami stopniowo, aż do ostatnich rozdziałów. To sprawdzony sposób na przyciągnięcie uwagi czytelnika – i choć zdaję sobie z tego sprawę, z przyjemnością dałam się złapać na ten haczyk. 

Do końca nie wiemy zatem, co takiego złamało życie Frankie. Szybko natomiast dowiadujemy się, że kobieta jest alkoholiczką. Niepijącą już od jakiegoś czasu – sama mówi, że zastąpiła picie byciem w ciągłym ruchu, według innych po prostu zamieniła jedną obsesję na inną. Ale alkohol wciąż jest obecny w jej życiu. Nie tylko dlatego, że Frankie podejmuje pracę w lokalnym barze. Opisy walki z nieustanną chęcią sięgnięcia po kieliszek przewijają się przez tę powieść jak mantra, rysując wiarygodny i przejmujący obraz walki z nałogiem. 

Co ciekawe, jest też we Frankie coś, co czyni ją podobną do… Jacka Reachera. Nie, nie potrafi się bić (choć ma specjalne spinki do włosów, kupione za całe cztery dolary), a jej bagaż to coś więcej niż szczoteczka do zębów, ale tak jak Reacher Frankie nie ma swojego miejsca na świecie – i nie chce go mieć. Jedzie tam, gdzie może pomóc. Trochę próbuje w ten sposób zrekompensować zło, którego, jak sądzi, się dopuściła, trochę karze się za grzechy przeszłości, a trochę zatraca w sprawie, by nie pamiętać o własnych problemach. Frankie nie ma przyjaciół, ale też nieszczególnie jej na tym zależy. Choć nie jest tak silna i niezależna od innych, jak chciałaby być i na jaką próbuje się kreować, konsekwentnie trzyma się swojej decyzji o niezapuszczaniu korzeni. 

Ale dość już o bohaterce. Fabuła „Zanim zniknęła” też się broni: choć zaginięcie to motyw nieco mniej popularny w kryminałach niż morderstwo, Lisa Gardner udowadnia, że może być równie emocjonujący. Samo śledztwo zresztą nie różni się przecież szczególnie od tego w sprawie morderstwa – tak samo trzeba pójść tropem ofiary, zbadać jej ostatnie znane kroki. Frankie robi to, przede wszystkim rozmawiając z ludźmi. Razem z nią wędrujemy zatem po uliczkach Mattapanu – dzielnicy Bostonu zamieszkałej przez Haitańczyków. Choć znamy to miasto z cyklu o detektyw D.D. Warren, Mattapan jest enklawą Haitańczyków, swoistym miastem w mieście, co czyni go światem kompletnie obcym dla białej kobiety i niechętnym jej obecności. Frankie stara się jednak nie zważać na przejawy wrogości: rozmawia z rodziną i znajomymi Angelique, a także z policjantem prowadzącym śledztwo w sprawie jej zaginięcia, poznaje lokalne zwyczaje (i jedzenie), naraża się tutejszym gangom, ale trafia też na ludzi z sercem na dłoni. Krótko mówiąc: stopniowo odkrywając tajemnice Mattapanu, odkrywa też kolejne elementy wyjaśniające, co stało się z zaginioną nastolatką. I choć historia rozwija się dość spokojnie, nie nudzi – a wyjaśnienie może zaskoczyć. 

W posłowiu czytamy: „Realny świat jest całkiem porąbany, więc całe szczęście, że możemy się przed nim schronić w fikcji”. Mnie ucieczka od rzeczywistości zaserwowana przez Lisę Gardner się podobała. Mam nadzieję, że Wam także przypadnie do gustu.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zanim zniknęła" Lisa Gardner

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Zanim zniknęła, Lisa Gardner

Zwyczajna kobieta niecofająca się przed niczym, by odnaleźć zaginionych, o których nikt już nie chce pamiętać.

18 maja 2022

NOWOŚĆ

Samotna, Lisa Gardner

Mroczna, niepokojąca powieść, która przyprawia o dreszcz przerażenia.

14 lipca 2021

RECENZJA

Czyste zło, Lisa Gardner

Policjant czy detektyw i małomiasteczkowe brudne tajemnice – ileż razy to już było! Lisa Gardner wykorzystuje ten klasyczny schemat, by opowiedzieć swoją historię, i robi ...

21 czerwca 2021

NOWOŚĆ

Czyste zło, Lisa Gardner

Idealne miasteczko. Doskonała zbrodnia. Przerażający koszmar.

19 maja 2021

RECENZJA

Powiem tylko raz, Lisa Gardner

Lisa Gardner jest doświadczoną pisarką i to widać.

13 listopada 2020

NOWOŚĆ

Powiem tylko raz, Lisa Gardner

Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców.

14 października 2020

NOWOŚĆ

Szukaj mnie, Lisa Gardner

Detektyw D. D. Warren i Flora Dane powracają w kolejnej odsłonie pełnej zwrotów akcji serii Lisy Gardner.

30 marca 2020

NOWOŚĆ

Znajdź ją, Lisa Gardner

„Znajdź ją” to najnowsza, ósma już część cyklu o policjantce z Bostonu, detektyw D.D. Warren.

16 listopada 2017

RECENZJA

Kochać mocniej, Lisa Gardner

Nie jest to jakaś wybitna książka; to po prostu dobry przykład wciągającego thrillera.

14 grudnia 2015

NOWOŚĆ

Nie bój się, Lisa Gardner

"Nie bój się" to siódmy thriller autorstwa amerykańskiej pisarki Lisy Gardner, którego bohaterką jest sierżant D.D. Warren.

26 czerwca 2015