Zamieć śnieżna i woń migdałów, Camilla Lackberg

Autor: Gaja Grzegorzewska
Data publikacji: 03 lipca 2013

Zamieć śnieżna i woń migdałów

Autor: Camilla Lackberg
Przekład: Inga Sawicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 05 grudnia 2012
Liczba stron: 144

Łamigłówka według przepisu Agathy Christie

Ta niewielka książeczka, będąca dłuższym opowiadaniem lub nowelką kryminalną, wpadła mi w ręce w ten weekend, gdy leżałam unieruchomiona przez uszkodzoną stopę. Potrzebowałam lektury lekkiej, nieabsorbującej, raczej wesołej i niewymagającej ode mnie zbyt wiele, która zabawi mnie przez jakąś chwilę i na moment odsunie podjęcie decyzji – iść na rentgen czy poczekać co będzie. Ten kryminał, napisany ewidentnie na przedświąteczne zamówienie, jako znakomity prezent pod choinkę, czyta się bardzo szybko, ale pewnie równie szybko wywietrzeje z głowy, nic po sobie nie zostawiając.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do ośrodka wczasowego na wyspie zjeżdża rodzina Liljecrona, której nestorem jest bogaty, wiekowy i charyzmatyczny Ruben. Obecni są też jego dwaj synowie z żonami i czwórka wnucząt oraz towarzyszący jednej z wnuczek chłopak – policjant Martin. Zarządzający hotelem szykują pyszne potrawy, ale w powietrzu nie czuć świątecznej atmosfery. Rodzina patrzy na siebie wilkiem, szybko ujawniają się rodzinne animozje. Nieszczęsny Martin trafia w sam środek rodzinnych niesnasek. W dodatku przy kolacji Ruben oznajmia każdemu z członków familii, czym ten go rozczarował, i ogłasza, że postanowił wydziedziczyć wszystkich. Zaraz potem ląduje martwy z twarzą w talerzu. Martin bada zwłoki i szybko wyczuwa zapach migdałów – starzec został otruty cyjankiem. Na zewnątrz szaleje zamieć śnieżna, wyspa zostaje na kilka dni odcięta od reszty świata.  Niedoświadczony policjant musi dowiedzieć się, kto spośród rodziny jest zabójcą. Zaczynają się przesłuchania.

Brzmi znajomo? Owszem. Cała ta historia jest niejako hołdem złożonym Agacie Christie. Można tu przede wszystkim znaleźć odniesienia do jej sztuki „Pułapka na myszy”, wyczuć nutkę klimatu, jaki zbudowała, i rozpoznać wiele jej sprawdzonych zabiegów i chwytów. Inspiracją były też zapewne inne dzieła Christie, takie jak „Boże Narodzenie Herculesa Poirot” czy „Zagadka gwiazdkowego puddingu”. Do kompletu inspiracji Camilli Läckberg posłużyły też opowiadania Artura Conana Doyle’a.

Nie sposób traktować tej książeczki poważnie ani na serio przejąć się problemami niezbyt sympatycznych bohaterów, spośród których każdy reprezentuje jakiś nieprzyjemny typ postaci znanych z kanonu kryminalnych lektur. Jest to raczej rodzaj zabawy, zagadki, którą można rozwiązywać razem z Martinem. Dla znawców gatunku w pewnym momencie sprawa stanie się dosyć oczywista.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zamieć śnieżna i woń migdałów" Camilla Lackberg

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Kukułcze jajo, Camilla Lackberg

Camilla Läckberg potrafi pisać tak, żeby przyciągnąć uwagę czytelnika i nie utracić jej do ostatnich stron.

06 listopada 2023

NOWOŚĆ

Kukułcze jajo, Camilla Lackberg

Camilla Läckberg wraca do Fjällbacki!

27 września 2023

NOWOŚĆ

Srebrne skrzydła, Camilla Lackberg

Camilla Lackberg powraca z nową powieścią!

18 września 2020

RECENZJA

Złota klatka, Camilla Lackberg

„Złota klatka” nie jest thrillerem psychologicznym, który będzie zaskakiwał każdą przeczytaną stroną czy wzbudzał napięcie każdym następnym rozdziałem.

25 lipca 2019

NOWOŚĆ

Złota klatka, Camilla Lackberg

„Złota klatka”, pierwsza część nowej serii królowej szwedzkiego kryminału, to trzymający w napięciu thriller o determinacji, sile charakteru i brutalnej zemście.

12 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Pogromca lwów, Camilla Lackberg

A może macie ochotę ponownie odwiedzić Fjällbackę? W zeszłym tygodniu ukazał się dziewiąty tom serii kryminałów Camilli Läckberg, zatytułowany "Pogromca lwów".

08 czerwca 2015

RECENZJA

Księżniczka z lodu, Camilla Lackberg

Fanką twórczości Camilli Läckberg raczej nie zostanę, ale rozumiem już, dlaczego jej książki mają tylu wielbicieli.

01 sierpnia 2014

NOWOŚĆ

Latarnik; Fabrykantka aniołków, Camilla Lackberg

Jeśli jeszcze nie czytaliście powieści Camilli Läckberg, wydawnictwo Czarna Owca daje Wam  szansę na nadrobienie zaległości: niedawno ukazały się nowe, kieszonkowe ...

26 sierpnia 2013

NOWOŚĆ

Zamieć śnieżna i woń migdałów, Camilla Lackberg

Od wczoraj na księgarnianych półkach znajdziecie "Zamieć śnieżną i woń migdałów" - Opowiadanie utrzymane w konwencji kryminałów Agathy Christie. Jego autorką jest ...

06 grudnia 2012

NOWOŚĆ

Fabrykantka aniołków, Camilla Lackberg

Fjällbacka. Inspektor Patrik Hedström po raz kolejny wyjaśnia tajemnicze zbrodnie. Tak, nie mylicie się - wczoraj nakładem Czarnej Owcy ukazała się "Fabrykantka ...

17 maja 2012

NOWOŚĆ

Niemiecki bękart

Już w księgarniach "Niemiecki bękart" - kolejna powieść Camilli Lackberg, wydana przez Wydawnictwo Czarna Owca.

10 lutego 2011

NOWOŚĆ

Kaznodzieja

Drugi kryminał Camilli Läckberg

15 lutego 2010