Za kulisami, Joanna Wtulich

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 22 września 2022

Za kulsami

Autor: Joanna Wtulich
Wydawnictwo: Spisek Pisarzy
Premiera: 25 maja 2022
Liczba stron: 320

Między niebem a piekłem

Przygotowując się do napisania recenzji tej książki, trafiłam na stwierdzenie, że tancerze baletowi stają na palcach (a właściwie spędzają na nich większość czasu), by być bliżej nieba, dotykać go, pozostając na ziemi. I chyba z tym właśnie kojarzy nam się balet – z lekkością, efemerycznością, pewnego rodzaju anielskością. Jednak do tego „jasnego” świata również może wedrzeć się zbrodnia. Wśród pełnych gracji ruchów i zwiewnych strojów także jest miejsce na nienawiść, zazdrość i pychę, co mogliśmy zaobserwować chociażby w filmie „Czarny łabędź” (reż. Darren Aronofsky, 2010).  W powieści Joanny Wtulich oba te świata również się przenikają. Czy to dobra mieszanka? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

W lasku bielańskim zostają znalezione zwłoki młodej baletnicy, Anastazji. Dziewczynę napadnięto i uduszono, kiedy szła do swojego chłopaka, Tomka Iwińskiego. Poznała go dzięki przyjaźni z jego siostrą, Zosią, z którą razem uczyły się w szkole baletowej. Życie Any diametralnie różniło się od życia jej przyjaciółki – mieszkała z matką nadużywającą alkoholu, nieinteresującą się losem dzieci. Jedyne wsparcie, na jakie mogła liczyć, oferował jej brat, Adrian, który robił wszystko, by zminimalizować ból dziewczynki. Niestety, znajomość z Zosią i Tomkiem nie do końca pozwoliła jej się od tego uwolnić. Ani Iwiński senior ani jego żona nie akceptowali Any w otoczeniu swoich dzieci. Mieli się za lepszych od ubogiej dziewczyny z Pragi.

(…) Choć rodziny jej nowych koleżanek niczym nie różniły się od tych z poprzedniej szkoły. No, może ilością pieniędzy. Bo te rodziny bywały tak samo kalekie i nieudolne jak ich odpowiedniki z Pragi. Tyle tylko, że wszystko tu było na pokaz piękne, pachnące nowością, ubrane w modne ciuchy, przesłodzone i okraszone snobizmem oraz pewnością, że jest się kimś wyjątkowym. (…) Ale żadne luksusowe perfumy nie mogły zamaskować odoru alkoholu i strachu. 

Rozpoczyna się śledztwo, które nie wyklucza nikogo – każdy może okazać się potencjalnym mordercą. Nie tylko bowiem pozaszkolne otoczenie Anastazji było toksyczne. W szkole baletowej, do której uczęszczała, między uczennicami pełno jest nienawiści i zazdrości. Zwłaszcza wśród tych najlepszych, do których należała Ana – rywalizują o względy Makarenki, wybitnego nauczyciela, który bierze pod swoje skrzydła najzdolniejsze uczennice i udziela im indywidualnych lekcji. W związku z tym ekipa prowadząca śledztwo ma bardzo trudne zadanie. 

Powieść „Za kulisami” ma stereotypowych bohaterów, przepuszczonych przez znane nam dobrze kalki. Choćby taka Lena, policjantka, która zajmuje się sprawą – ubiera się i zachowuje jak mężczyzna, przy okazji gardząc oczywiście męską częścią świata. W pracy nie jest zbyt lubiana, czym nie za bardzo się przejmuje, bo w końcu ona tego nie potrzebuje (choć przyczyn swoich zawodowych niepowodzeń uparcie szuka poza sobą). Powtarzalnym motywem są też tutaj relacje między młodymi bohaterami a ich rodzicami. Najczęstsze scenariusze to albo rodzice ślepo zapatrzeni w swoje dzieci, broniące ich nawet wtedy, kiedy robią źle, albo ci wiecznie niezadowoleni, nienasyceni osiągnięciami pociech, przy okazji realizujący swoje niespełnione ambicje.  Zestawienie ze sobą rodzin Any oraz Zosi i Tomka, pozornie różnych, pokazuje, że tak naprawdę funkcjonują one w bardzo podobny sposób. 

Niemniej Joanna Wtulich udowadnia, że nawet na powtarzalnych i utartych schematach da się zbudować ciekawą opowieść. Szablon pozostaje taki sam jak w większości powieści kryminalnych, ale w środku znajdziemy naprawdę dobrze opowiedzianą historię. Rozczarowała mnie spora liczba literówek, które niestety odbierają nieco przyjemności z lektury, ale fabuła to wynagradza. Zakończenie mnie zaskoczyło, dałam się zwieść i nabrać niektórych bohaterom. Jeśli więc szukacie przyzwoitej historii na jesienny wieczór, to dajcie się ponieść baletowi.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Za kulsami" Joanna Wtulich

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Za kulisami, Joanna Wtulich

W „Za kulisami” Joanny Wtulich przeszłość miesza się z teraźniejszością, by wydobyć na światło dzienne ponure sekrety ludzkiej natury.

25 maja 2022