Z zimną krwią, Truman Capote

Autor: Webmaster
Data publikacji: 18 marca 2008

Z zimną krwią

Autor: Truman Capote
Liczba stron: 428

Z zimną krwią Trumana Capote, reportażowa powieść z 1966 r. była jedną z pierwszych z gatunku true crime. Stała się także sztandarem nowego typu dziennikarstwa (ruch New Journalism).

1959 roku bogaty farmer z Holcomb (Kansas), Herbert Clutter, został brutalnie zamordowany wraz z żoną i dwojgiem dzieci. Dziennikarz Truman Capote, ceniony pisarz i publicysta, znany ze swej noweli Śniadanie u Tiffany’ego, dowiedział się o poczwórnej zbrodni jeszcze przed schwytaniem oskarżonych. Na bazie tego materiału postanowił napisać powieść non-fiction („epicką literaturę faktu”), która miałaby dorównać popularnością beletrystyce. Wraz ze swą przyjaciółką z dzieciństwa, Harper Lee, udał się więc do Kansas, by zebrać skrupulatne materiały. Gdy złapano morderców – Richarda Hickocka i Perry’ego Smitha, Capote przeprowadzał wywiady także z nimi. Co ciekawe – nigdy nie nagrywał rozmów, posiadał bowiem ponadprzeciętna pamięć . To zresztą także motywowało hasło promujące powieść: „Każde słowo w tej książce jest prawdą”.

Praca nad nią zajęła dziennikarzowi 6 lat.

Herbert Clutter był Metodystą, człowiekiem powszechnie poważanym za swą zdolność gospodarowania. Zatrudniał 18 pracowników, a każdy z nich chwalił pracodawcę za uczciwość i dobrą pensję. Dwoje starszych dzieci, Eveanne i Beverly, założyło już swe własne rodziny. Z rodzicielami mieszkali jeszcze córka Nancy (16 lat) i syn Kenyon (15). Żona Cluttera, Bonnie, od urodzenia dzieci cierpiała na stany depresyjne.

Dwóch byłych więźniów, przebywających na zwolnieniu warunkowym, otrzymało cynk o rzekomym sejfie z całą gotówką na farmie Clutterów. Postanowili zdobyć te pieniądze i nie pozostawiając świadków rozpocząć nowe życie w Meksyku.

Jak się później okazało – Clutter nie posiada sejfu, a wszystkie wydatki pokrywał zawsze czekami.

14 listopada 1959 roku doszło do napadu. Gdy okazało się, iż żadnych pieniędzy na farmie nie ma, Perry Smith poderżnął Clutterowi gardło, po czym dobił go strzałem w głowę. Od strzału w głowę zginęli także wszyscy domownicy.

Smith tłumaczył potem: „Nie chciałem skrzywdzić tego człowieka. Pomyślałem, że musi być bardzo miły, mówił pewnie i spokojnie”.

W swej więziennej spowiedzi Smith twierdził, iż obie kobiety zabił Hickock, gdy przyszło jednak do podpisania zeznań, wycofał się z tego. Tłumaczył, iż wziął na siebie odpowiedzialność z wszystkie morderstwa ze względu na matkę Hickocka – „naprawdę miłą osobę”.

Obu aresztowano 6 tygodni po napadzie w Las Vegas. W początkowej fazie procesu starali się o uznanie ich za niepoczytalnych, do czego nie doszło. Po pięciu latach w spędzonych w celi śmierci bandyci zostali powieszeni 14 kwietnia 1965 roku w Więzieniu Stanowym w Lansing. Szubienica, na której ich stracono, jest dziś eksponatem Muzeum Stanowego Towarzystwa Historycznego.

16 lutego 1959 Truman Capote przeczytał artykuł (300 słów) w New York Timesie o tragedii Clutterów, który zainspirował go do przeprowadzenia badań. Homoseksualizm dziennikarza i osobliwy sposób bycia nie zjednał mu okolicznych mieszkańców, pomagała mu w tym partnerka Harper Lee. Po schwytaniu morderców Capote został dopuszczony do rozmów z obydwoma. Bardziej fascynował go Smith, wrażliwszy, z większym poczuciem winy. Plotek o romansie między nim a Trumanem do tej pory nie potwierdzono.

Notatki dziennikarskie sprawy zajęły około 8000 stron.

Krytyk Tom Wolfe w swym eseju Pornoprzemoc definiował Z zimną krwią jako zupełnie nowy typ literatury kryminalnej: nie budujący ani na poetyce whodunit, ani na suspensie, lecz na mocnym, dosłownym zobrazowaniu faktów. I na wyzwaniu czytelnika, by je wytrzymał do końca.


Z ZIMNĄ KRWIĄ

Truman Capote

Tytuł oryginału: In Cold Blood
Wydawnictwo: Rebis , Styczeń 2005
ISBN: 83-7301-739-9
Liczba stron: 428
Wymiary: 110 x 175 mm


 
 
 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Z zimną krwią" Truman Capote

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Z zimną krwią, Truman Capote

16 lutego 1959 Truman Capote przeczytał artykuł (300 słów) w New York Timesie o tragedii Clutterów, który zainspirował go do przeprowadzenia badań. ...

18 marca 2008