Wydział spraw zamkniętych, Michael Connelly

Autor: Janusz Bierski
Data publikacji: 13 grudnia 2007

Wydział spraw zamkniętych

Autor: Michael Connelly

Harry Bosch wrócił do policji Los Angeles. Kto nie wie, o co chodzi, powinien się dowiedzieć. A kto wie, niech przygotuje się  na następną doskonałą książkę Connelly’ego.

Z Connellym jest, jeśli chodzi o świadomość czytelniczą polską, trochę tak jak z Peterem Straubem, Jamesem Lee Burkiem, czy P.D. James. Albo z Davem Matthewsem w muzyce. Wie się, że są i niewiele ponad to. A w swoich krajach autorzy ci uchodzą za największych mistrzów w swoim fachu. Całkowicie zasłużenie, wypada dodać.

Była taka książka Connelly’ego: „Poeta”. Ulubiony bohater autora, detektyw Harry Bosch (pełne miano: Hieronymus Bosch), w tej książce nie występował. W następnej odsłonie „Poety”, pod tytułem „Kanał”, Bosch się pojawia. Tyle, że nie pracuje już w policji. Detektyw trzeciego stopnia Harry Bosch ma kilka cech, za którymi nie przepadają przełożeni. Szczególnie naczelnik LAPD Irving Irving. Jedną z nich jest bez wątpienia dociekliwość. A inną fakt, że praca w policji to druga skóra Boscha. Nie, to jego jedyna skóra. Jak długo jednak detektyw może tolerować fakt, że poprzez mechanizmy pracy policji, przez układy i małe (albo wielkie) szwindle i świństwa, jego misja staje się grą w rękach złych ludzi, a powołanie staje się farsą? Odchodzi.

Ale kiedy, jako prywatny detektyw, tropi Poetę wciąż odruchowo sprawdza nieistniejącą broń albo sięga po odznakę. I ten człowiek – jeden z najbardziej samotnych spośród literackich stróżów prawa – staje się zupełnie bezpański.

Kiedy więc jego stara partnerka Kizz Rider informuje go, że może wrócić do pracy, decyduje się od razu. Oboje trafiają do Wydziału Spraw Zamkniętych. To znaczy takich, które – niegdyś nierozwiązane – teraz, przy zastosowaniu nowych narzędzi, jak identyfikacja DNA, zostają wznowione.

I właściwie intryga nie jest ważna. To znaczy oczywiście jest, bo Connelly to wyjątkowo rasowy twórca, ale istotniejsze staje się dopełnienie w tej powieści kilku jego najważniejszych fobii.

Bo dla Connelly’ego – jak dla kilku znakomitych przed nim – głównym bohaterem jest miasto. Los Angeles portretowane raz to jako cmentarz, a kiedy indziej jako poplątany system kanałów ściekowych. W Beverly Hills bywamy rzadko. A Hollywood to – jak się okazuje – brudna, niebezpieczna dzielnica z posterunkiem, na którym nie chce pracować żaden gliniarz z miasta.

I teraz to miasto znowu go wzywa. Starymi sprawami, w których policja zawiodła obywateli. Nierozwiązanymi tragediami matek i dzieci, którymi nikt później się już nie zajął. I to właśnie Harry Bosch może znowu pogodzić tych ludzi z miastem i wymierzyć sprawiedliwość.

Harry Bosch to już nie człowiek, którego losy śledzimy od kilkunastu lat. To instytucja. Symbol. Również znak czasów. Nie tylko dlatego, że w odpowiednim momencie rzucił palenie.


Wydział Spraw Zamkniętych

Michael Connelly

Przełożył Łukasz Praski
Prószyński i S-ka, Warszawa 2005
ISBN:83-7469-153-0
cena 29.90

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Wydział spraw zamkniętych" Michael Connelly

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ciemną nocą, Michael Connelly

Nowe śledztwo Harry’ego Boscha!

13 października 2022

NOWOŚĆ

Muzyka z kufra, Michael Connelly

Nowe tłumaczenie powieści o Harrym Boschu!

21 stycznia 2022

NOWOŚĆ

Po złej stronie pożegnania, Michael Connelly

19 część serii z detektywem Harrym Boschem!

25 sierpnia 2020

NOWOŚĆ

Punkty zbieżne, Michael Connelly

„Punkty zbieżne” to druga powieść cyklu z Harrym Boschem w roli głównej.

31 lipca 2018

RECENZJA

Czarna skrzynka, Michael Connelly

Poza tym autor jest naprawdę dobrym rzemieślnikiem, potrafi pisać, budować napięcie i zaskakiwać. Umie też stworzyć należytą atmosferę, a w „Czarnej skrzynce” czuć ...

29 grudnia 2016

NOWOŚĆ

Czarna skrzynka, Michael Connelly

"Czarna skrzynka" to dwudziesta pierwsza powieść Michaela Connelly’ego z Harrym Boschem. Detektyw powraca w niej do niewyjaśnionego morderstwa młodej fotoreporterki, ...

07 września 2016

NOWOŚĆ

Upadek, Michael Connelly

Harry Bosch, detektyw Jednostki ds. Przestępstw Niewykrytych policji w Los Angeles, jest najsłynniejszą postacią stworzoną przez Michaela Connelly'ego. "Upadek" to już ...

26 sierpnia 2015

NOWOŚĆ

Prawnik z Lincolna, Michael Connelly

Dziś ma premierę Prawnik z Lincolna Michaela Connellego. Kolejną powieść amerykańskiego pisarza wydało Wydawnictwo Albatros.

13 maja 2011

RECENZJA

Punkt widokowy, Michael Connelly

Punkt widokowy to kolejna powieść amerykańskiego pisarza Michaela Connelly’ego z cyklu o przygodach policyjnego detektywa Harry Boscha.

15 grudnia 2008

RECENZJA

Echo Park, Michael Connelly

Harry Bosch po raz dwunasty ma się dobrze. Pomimo pewnego przygnębienia jałowością życia (córka w Hongkongu, z Rachel też jest bardziej zawodowo, niż prywatnie…), ...

17 grudnia 2007

NOWOŚĆ

Echo Park, Michael Connelly

Patronat - Portal Kryminalny

30 października 2007

RECENZJA

Adwokat, Michael Connelly

Oto Hallerowi trafia się „klient z licencją”. Najkrócej mówiąc to taki gość, który może zapłacić każdą stawkę i którego można doić w nieskończoność. Klient ...

23 października 2007

RECENZJA

Kroniki kryminalne, Michael Connelly

Przyszły pisarz miał okazję obcować po trosze z każdą stroną barykady: w trzech częściach kładzie nacisk kolejno na obyczajowe tło pracowników policyjnych i ...

24 września 2007