Wesela nie będzie!, Małgorzata Starosta

Autor: Marcin Dorochowicz
Data publikacji: 07 października 2021

Wesela nie będzie!

Autor: Małgorzata Starosta
Wydawnictwo: Vectra
Premiera: 01 sierpnia 2020
Liczba stron: 336

Wieczór panieński, trup i tajemnica sprzed lat

Plany jedno, życie drugie. Edyta Prusko po wydarzeniach z pierwszej części cyklu „Pruskie baby” była właściwie pewna tego, jak dalej pokieruje swoim życiem. Miały być sprzedaż mieszkania, rozwód i powrót w rodzinne strony. Wyjazd w towarzystwie przyjaciółek na wieczór panieński do Szklarskiej Poręby kończy się dla Edyty wplątaniem w kolejną intrygę kryminalną. Na dodatek w życiu bohaterki nadchodzą poważne zmiany…

Część pierwszą cyklu autorstwa Małgorzaty Starosty nazwałem powieścią obyczajowo-kryminalną z elementami komedii. W tomie numer dwa proporcje się odwracają: tym razem autorka położyła znacznie większy nacisk na kryminał, a intryga, która w „Pruskich babach” pozostawała z tyłu wątku obyczajowego, tutaj wiedzie prym. Mamy bowiem trupa w Szklarskiej Porębie oraz dość mroczną tajemnicę sprzed wielu lat. „Wesela nie będzie!” to książka poważniejsza od poprzedniczki, poruszająca też poważne tematy, takie jak zdrada małżeńska. Mimo to pozostaje ciepłą opowieścią, w której rodzina i przyjaźń są niezwykle istotne.

Podobnie jak „Pruskie baby”, kontynuacja przygód rodziny Prusków to istny złodziej czasu. Spędziłem przy lekturze dwa bardzo przyjemne wieczory, a autorka zabrała mnie w podróż do Szklarskiej Poręby i Jastrzębia-Zdroju. Całość jest napisana lekkim stylem, nie brakuje humorystycznych akcentów ani ciekawych postaci. Przyjemnie było znów spotkać się z Henrykiem, babcią Krystyną czy sierżantem Bączkiem. Nie mniej przyjemne było także poznanie przyjaciółek Edyty, kobiet bardzo ekspresyjnych i barwnych. To właśnie bohaterów uważam za mocną stronę tej książki. Na palcach jednej ręki mógłbym policzyć, ilu z nich nie polubiłem. A przekrój jest spory: od właścicielki wydawnictwa, mającej problem z ciągle zakochującą się córką, przez rodziców, których córka zaginęła przed laty, po mężczyznę prowadzącego cokolwiek podejrzany interes samochodowy.

Czytelnicy, którym spodobał się lekki klimat „Pruskich bab”, powinni przygotować się na coś trochę cięższego, na emocje spowodowane nie tylko relacjami rodzinnymi, lecz także dramatycznymi i bolesnymi doświadczeniami. Tu i ówdzie pojawiają się także przekleństwa, jednak tylko tam, gdzie są uzasadnione powagą sytuacji. Ale „Wesela nie będzie!” to kontynuacja, która nie odstaje poziomem od poprzedniczki. Małgorzata Starosta napisała solidny kryminał obyczajowo-komediowy, który łączy poważną, momentami mroczną atmosferę z ciepłą opowieścią o rodzinie i przyjaźni. A wszystko to okraszone sporą ilością humoru. Słowem – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Wesela nie będzie!" Małgorzata Starosta

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Tajemnica carycy, Małgorzata Starosta

Bohaterowie komedii kryminalnej „Wina wina” wracają!

25 lutego 2022

RECENZJA

Pruskie baby, Małgorzata Starosta

Jedna z opinii na skrzydełku zapowiadała powieść dla bardziej oczytanych kobiet. Pragnę w tym miejscu uspokoić: mężczyźni także śmiało mogą po „Pruskie baby” ...

31 maja 2021

NOWOŚĆ

Kwestia czasu, Małgorzata Starosta

Ostatnia część perypetii rodziny Prusków.

07 grudnia 2020