W pułapce, Magda Stachula

Autor: Dominika Matuła
Data publikacji: 23 sierpnia 2018

W pułapce

Autor: Magda Stachula
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Premiera: 20 czerwca 2018
Liczba stron: 304

Czy dasz się uwięzić w pułapce domysłów?

Strach to pierwotna reakcja organizmu, który w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu motywuje człowieka do ucieczki albo do ataku. Zdarzają się jednak momenty, w których żadna z tych strategii nie przyniesie rezultatu – wobec braku tego, co zagraża. Oprawca okazuje się sprytnym, nieuchwytnym i niebezpiecznym osobnikiem o niezdefiniowanych motywach. Mówi się, że strach ma wielkie oczy, jednak najnowsza powieść Magdy Stachuli „W pułapce” przeczy temu powiedzeniu.

Wpisując się w konwencję gatunku, jakim jest thriller psychologiczny, autorka konsekwentnie wodzi czytelnika za nos, wprawiając go w osłupienie i prowadząc przez zagadkowo przeplatające się życiorysy dwóch młodych kobiet, Klary oraz Lisy, których tylko z pozoru nic nie łączy. Akcja książki rozpoczyna się pewnego lipcowego poranka na pustej klatce schodowej kamienicy, na której budzi się zdezorientowana Klara. Dziewczyna niebawem orientuje się, że umknęły jej dwa dni z życia. Skąd taka utrata przytomności? W jaki sposób znalazła się u progu swojego mieszkania? Kto jest odpowiedzialny za pozbawienie jej kontaktu z rzeczywistością? 

Na te oraz inne pytania będzie musiała odpowiedzieć Klara, mimo tego, że permanentny strach oraz chęć oglądania się za siebie w poszukiwaniu złoczyńcy będą paraliżować jej ruchy. Wydarzenia doprowadzą ją do mieszkanki Berlina – Lisy, będącej ofiarą trudnego do wyjaśnienia porwania. Lisa nie potrafi sobie poradzić ze skutkami porwania, jak również z tym, że ludzie przestają w pewnym momencie traktować ją jak ofiarę i twierdzą, że wyolbrzymia, konfabuluje, by zwrócić na siebie uwagę innych. Kobieta może liczyć na wsparcie brata oraz swojego psychoterapeuty, jednak kiedy odkrywa, że w mieszkaniu ktoś przebywał pod jej nieobecność, strach kolejny raz łapie ją za gardło i  podsuwa w jej umyśle najczarniejsze scenariusze.

Magda Stachula stworzyła pełnowymiarowy thriller, przyprawiający o gęsią skórkę i wywołujący niepokój. Z powodzeniem zamyka ona czytelnika w klatce domysłów i hipotez dotyczących tego, kto może być winien dramatycznych wypadków i co tak naprawdę się stało. Już, już wydaje nam się, że nasze wątpliwości zostaną rozwiane – a tu następuje zwrot akcji. I nic już nie jest takie jednoznaczne. 

Autorka postawiła sobie za cel wprowadzenie czytelnika w umysły zarówno ofiar, jak również ich porywacza, co sprawia, że książka zyskuje na atrakcyjności i wpisuje się w kanon tego gatunku. I o ile do wcześniejszej powieści Stachuli, „Trzecia”, miałam zastrzeżenia (zabrakło mi w niej napięcia utrzymującego się w całej powieści), o tyle do najnowszej książki autorki mieć ich nie mogę. Fabuła poprowadzona jest sprawnie, motywy kierujące bohaterami są bardzo niejasne, a poczucie zagrożenia wyziera z każdej strony. Dużą zaletą powieści jest także osadzenie części akcji w Berlinie, którego atmosferę możemy chłonąć, jak również fakt, że autorka mocno podkreśla zagrożenia wynikające z wykorzystania nowoczesnych technologii. Uznaję więc ten tytuł za zdecydowanie warty uwagi.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "W pułapce" Magda Stachula

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Pisarka, Magda Stachula

Magda Stachula potrafi stworzyć duszną i nieprzyjemną atmosferę, która udziela się czytelnikom.

05 października 2023

NOWOŚĆ

Pisarka, Magda Stachula

Ukradłaś mi moją historię. To nie ty powinnaś być szczęśliwa, tylko ja.

14 czerwca 2023

NOWOŚĆ

Nieobliczalna, Magda Stachula

Thriller o kobietach w życiowej matni.

25 października 2022

NOWOŚĆ

Rozgrywka, Magda Stachula

Policjantka na urlopie i morderstwo w stadninie w Białce, gdzie miał się odbyć pokaz koni czystej krwi arabskiej…

08 września 2022

NOWOŚĆ

Oskarżona, Magda Stachula

Thriller psychologiczny, który gra na emocjach i angażuje zmysły.

19 kwietnia 2022

NOWOŚĆ

Odnaleziona, Magda Stachula

Kim jestem? Codziennie zadaję sobie to pytanie, patrząc w swoje odbicie w lustrze.

09 czerwca 2021

RECENZJA

Strach, który powraca, Magda Stachula

Autorka na trzystu pięćdziesięciu stronach zmiksowała kilka elementów: obyczajowy, psychologiczny oraz kryminalny.

27 maja 2021

NOWOŚĆ

Strach, który powraca, Magda Stachula

Co zrobisz, jeśli pewnego dnia ktoś spróbuje odebrać ci wszystko?

10 lipca 2020

RECENZJA

Oszukana, Magda Stachula

Niestety, lektura tej powieści nie zachęciła mnie do nadrobienia wcześniejszych powieści Magdy Stachuli.

02 września 2019

NOWOŚĆ

Oszukana, Magda Stachula

Jestem Lena, mam dwadzieścia trzy lata, musiałam uciekać.

29 maja 2019

NOWOŚĆ

W pułapce, Magda Stachula

Klara budzi się rano na klatce schodowej. Nie pamięta, co się działo w nocy, nie wie, jak wróciła do domu...

28 czerwca 2018

RECENZJA

Trzecia, Magda Stachula

„Trzecia” nie jest może pełnowymiarowym thrillerem, który wywołuje dreszcz niepokoju od pierwszej do ostatniej strony, ale zasługuje na uznanie ze względu na kreacje ...

29 listopada 2017

NOWOŚĆ

Trzecia, Magda Stachula

Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów. Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi...

12 lipca 2017