Ukryte ciała, Caroline Kepnes

Autor: Klaudia Pilarska
Data publikacji: 24 lutego 2020

Ukryte ciała

Autor: Caroline Kepnes
Przekład: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 15 stycznia 2020

Ze śmiercią mu do twarzy. Joe Goldberg powraca

Zapewne wiele osób zna Joego Goldberga, który pod maską uroczego i nieszkodliwego księgarza skrywa oblicze żądnego zemsty stalkera, a jak pokazała pierwsza książka Caroline Kepnes, „Ty”, także i mordercy. Do popularności tego – wydawałoby się – miłego chłopaka z sąsiedztwa przyczynił się serial Netflixa o tym samym tytule. To właśnie oczekiwaniu na kolejną jego odsłonę zawdzięczamy polskie tłumaczenie drugiej części. Tylko czy rzeczywiście było na co czekać?

Zanim jednak o „Ukrytych ciałach”, najpierw krótkie przypomnienie pierwszej części. Akcja powieści „Ty” toczy się w Nowym Jorku. Sama historia zdaje się dość banalna – przynajmniej na początku. Joe Goldberg, który prowadzi kameralną nowojorską księgarnię, zakochuje się na zabój w Guinevere Beck. Kiedy dziewczyna wchodzi do księgarni, Joe wie, że przepadł. Ku jego uciesze zauroczenie zostaje odwzajemnione. Sytuacja jest niemal idylliczna – aż do momentu, kiedy Joemu zaczyna zależeć za bardzo, a jego zachowanie staje się obsesyjne. I tak Joe-narrator zmienia się w Joe-killera. I to on powraca w „Ukrytych ciałach”. Bo Joe dla miłości jest gotów zrobić wszystko. Dosłownie wszystko.

W drugiej odsłonie Joe przenosi się do Los Angeles w pogoni za miłością i zemstą (jakżeby inaczej). Tym razem Amy wydaje się tą jedyną. Niestety, podobnie jak kiedyś z Guinevere, to pomyłka: kobieta okradła i porzuciła Joego, by spróbować swych sił jako aktorka w Hollywood. Joe jednak nie odpuszcza. Była miłość, jest rozstanie, będzie i kara. Mężczyzna wyrusza więc do słonecznego LA, by dać nauczkę Amy, ale poznaje tam niejaką Love, która obraca się w filmowym światku hollywoodzkich bogaczy. Wkrótce sprawy przybierają zły obrót dla Joego, a głęboko zakopane trupy dają o sobie znać. Jego życie jeszcze nigdy nie było tak skomplikowane, dlatego bierze sprawy swoje ręce, a ścieżkę, którą podąża, ścielą nowe trupy. Jedno jest pewne – to nie może skończyć się dobrze.

Moje oczekiwania wobec drugiej powieści Caroline Kepnes były wysokie. Pierwsza zaintrygowała mnie na tyle, że obejrzałam serial i chciałam poznać kontynuację losów Joego. O ile powieść „Ty” miała w sobie pewien powiew świeżości związany z obsesyjną i pozornie uroczą postacią księgarza, o tyle jej kontynuacja przypominała mi nieco operę mydlaną. W „Ukrytych ciałach” tempo akcji znacząco spadło, zaś na pierwszy plan wysunęły się wątki romansowe. Długo przyszło mi czekać na większe zwroty akcji, a gdy już się doczekałam, byłam nieco rozczarowana. Z czego to wynika? Na pewno do gustu bardziej przypadł mi klimat Nowego Jorku niż słonecznego LA. Nie mogłam się także przekonać do postaci, które w „Ukrytych ciałach” wiodły prym. Love i jej brat bliźniak, narkoman i aspirujący filmowiec, nie wzbudzili mojego zainteresowania, nie mówiąc już o sympatii. Mimo tego książkę czytało mi się dość szybko i przyjemnie, ale to chyba ze względu na postać Joe-narratora, który w swojej opowieści jest zajmujący, a  czasami bywa nawet zabawny.

Joe jest zdecydowanie najlepszym – bo najjaśniejszym to trochę niefortunne określenie – punktem tej opowieści. Ciekawostką jest, że książka zainspirowała twórców serialu Netflixa przy pracy nad drugim sezonem serialu „Ty”, ale dla tych, którzy go widzieli, nie będzie to jednak przeszkodą w lekturze. W serialu pojawiają się bowiem wątki i postaci, których na próżno szukać w książce. „Ukryte ciała” to jeden z tych nielicznych przypadków, kiedy uznaję wyższość serialu nad książką. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Ukryte ciała" Caroline Kepnes

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Ty kochasz mnie, Caroline Kepnes

Joe Goldberg ma dość zgiełku miast, pozerów i dość Love.

05 listopada 2021

NOWOŚĆ

Ukryte ciała, Caroline Kepnes

Powraca budzący skrajne emocje i urzekająco socjopatyczny Joe Goldberg! Kontynuacja cieszącej się dużą popularnością debiutanckiej powieści Ty.

14 stycznia 2020

NOWOŚĆ

Ty, Caroline Kepnes

Ta książka sprawi, że będziesz zerkać przez ramię…

31 maja 2019