Trzynaście, Steve Cavanagh

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 27 lutego 2020

Trzynaście

Autor: Steve Cavanagh
Przekład: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 12 lutego 2020
Liczba stron: 448

Pechowa trzynastka?

Thrillery prawnicze to gatunek spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych. Przebieg procesów sądowych, mowy prokuratorów i obrońców, ławy przysięgłych, drobiazgowe przesłuchania świadków – to wszystko znamy z mnóstwa powieści, filmów i seriali, od książek Johna Grishama począwszy, na „W garniturach” skończywszy. Steve Cavanagh jest autorem powieściowego cyklu, który sytuuje się w ramach tego gatunku – jednak w nieco bardziej sensacyjnej odsłonie.

Głównym bohaterem owego cyklu jest Eddie Flynn, niegdyś oszust, obecnie prawnik z obiecującą karierą. Zgłasza się do niego renomowana kancelaria – chcą, by Eddie pomógł w obronie Roberta Salomona, hollywoodzkiego aktora oskarżonego o zamordowanie żony i ochroniarza. Flynn święty nie jest i swoje za uszami ma, ale wyznaje jedną prostą zasadę: broni tylko ludzi, w których niewinność naprawdę wierzy. A Solomonowi wierzy (choć często zastanawia się, czy słusznie – w końcu oskarżony jest aktorem, i to dobrym). Pozostaje mu więc „tylko” przekonać dwunastu ludzi, że ma rację. Tyle że z ławą przysięgłych nie do końca wszystko jest w porządku…

To jedna z tych książek, kiedy od początku wiemy, co się wydarzyło (oczywiście mniej więcej, szczegóły poznajemy stopniowo), nie wiemy za to – dlaczego. Eddie nie jest tu bowiem jedynym narratorem. Część akcji poznajemy z jego pierwszoosobowej perspektywy, część z perspektywy trzecioosobowej, towarzysząc mordercy w kolejnych jego krokach. Ten podział to prosty zabieg, który od razu pokazuje czytelnikowi, z kim ma się utożsamiać i czyim działaniom kibicować. Takie zestawienie dobrego i złego bohatera jest może nieco sztampowe, podobnie jak „gonitwa” ponadprzeciętnie inteligentnego śledczego (tym razem w tej roli występuje prawnik) za przebiegłym mordercą. Sztampowy jest też sam morderca: z rozdmuchanym planem, niewiarygodną motywacją, zawsze na krok przed ścigającymi go ludźmi. A jednak polecam powieść Cavanagha, z jednego banalnego powodu: to się świetnie czyta!

Powieści irlandzkiego pisarza z Eddiem Flynnem są nazywane sensacyjnymi thrillerami prawniczymi. Choć akcja obejmuje proces i w dużej mierze toczy się na sali sądowej, paradoksalnie nie ma tu wiele gadania, jest za to mnóstwo akcji, typowej dla powieści sensacyjnych. Jedno trzeba autorowi przyznać: świetnie buduje napięcie. Nieraz przyłapałam się na tym, że zastanawiam się, czy Eddiemu się uda, jak wybrnie z kolejnej sytuacji, czy uda mu się wyjść cało z kłopotów… Krótko mówiąc: wciągnęłam się na całego.

W „Obronie”, pierwszej powieści tego cyklu, nie podobał mi się czarno-biały rysunek postaci. Tu jest zdecydowanie lepiej: widać postęp autora w rysowaniu bohaterów. Nie mordercy, bo ten, jak wspomniałam, jest bardzo stereotypowy, ale pozostałe pojawiające się w powieści postaci pozwalają w siebie uwierzyć. No, może Eddie trochę za bardzo nieśmiertelny – wciąż działa, kiedy powinien już dawno zemdleć. Ale też wielu autorów daje swoim protagonistom rys superbohaterów. Poza tym  życiowym mottem Eddiego jest: „Musisz przetrwać, bez względu na wszystko”. Ten bohater da się lubić, po części też dlatego, że nie we wszystkich wymiarach swojego życia jest idealny.

„Trzynaście” jest więc thrillerem prawniczym, w którym czytelnik nie ma czasu się nudzić. Zwykle wątpliwe elementy fabuły przeszkadzają mi w lekturze. I choć w tej powieści zdecydowanie ich nie brakuje (zwłaszcza w końcowych jej częściach), przymknęłam na nie oko. Historia opowiedziana przez Cavanagha po prostu bez reszty mnie wciągnęła. Dlatego polecam: sprawdźcie, czy Was również wciągnie. I czy trzynastka okaże się dla Eddiego Flynna pechowa.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Trzynaście" Steve Cavanagh

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Adwokat diabła, Steve Cavangh

Charyzmatyczny prawnik Eddie Flynn powraca i trafia na swojego najgroźniejszego przeciwnika.

17 kwietnia 2024

RECENZJA

Pół na pół, Steve Cavanagh

Powieść Cavangha wciąga już od pierwszych stron, intryguje, zmusza i zachęca do zadawania pytań, a na dodatek edukuje!

11 kwietnia 2024

NOWOŚĆ

Pół na pół, Steve Cavanagh

Bezkompromisowy prawnik Eddie Flynn powraca!

21 lipca 2023

NOWOŚĆ

Trzynaście, Steve Cavanagh

Morderstwo to dopiero początek zabawy…

14 lutego 2020

NOWOŚĆ

Wkręceni, Steve Cavanagh

Zanim przeczytasz tę książkę, musisz wiedzieć trzy rzeczy: po pierwsze, szuka mnie policja, żeby oskarżyć o morderstwo. Po drugie, nikt nie wie, kim jestem. Po trzecie, ...

14 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Zarzut, Steve Cavanagh

Od środy znajdziecie na księgarnianych półkach powieść "Zarzut". To druga część cyklu Steve'a Cavanagha, którego głównym bohaterem jest Eddie Flynn - były oszust, ...

09 września 2016

RECENZJA

Obrona, Steve Cavanagh

Powinni po tę lekturę sięgnąć nie tylko miłośnicy prawniczych historii – to rzecz dla fanów książek, w których po prostu sporo się dzieje.

07 marca 2016

NOWOŚĆ

Obrona, Steve Cavanagh

"Obrona" Steve'a Cavanagha to opowieść o byłym zawodowym oszuście, obecnym prawniku, który ma 48 godzin na wygranie sprawy, w przeciwnym wypadku straci córkę. Powieść ...

02 marca 2016