Ted Bundy. Rozmowy z mordercą

Autor: Izabela Lemke
Data publikacji: 28 listopada 2019

Ted Bundy. Rozmowy z mordercą

Autor: Stephen G. Michaud, Hugh Aynesworth
Wydawnictwo: Bez Fikcji
Premiera: 16 października 2019
Liczba stron: 280
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Głową w mur

Ile można się dowiedzieć przez sto pięćdziesiąt godzin rozmów? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Słowa „wiele” i „niewiele” jeszcze nigdy nie stały tak blisko siebie. Oczekiwania dwóch dziennikarzy przeprowadzających wywiad z Tedem Bundym były ogromne. Czy siedzący w celi śmierci seryjny morderca opowie o wszystkich zbrodniach, których się dopuścił?

Wydawać by się mogło, że to wymarzony rozmówca, a książka nie tylko świetnie się sprzeda, lecz także popchnie naprzód kariery jej autorów. Stephen G. Michaud ani Hugh Aynesworth nie spodziewali się jednak, jak wiele będzie ich kosztowała rozmowa z Bundym. Mający już wyrok śmierci więzień nadal utrzymywał, że jest niewinny i podrzucał dziennikarzom tropy, który miały tego dowieść. W efekcie mężczyźni jeździli po kraju i sprawdzali… bzdury. O ile jeszcze Ted chętnie opowiadał o swojej młodości, czasach szkolnych i studenckich, o tyle bardzo unikał tematów, które bezpośrednio dotyczyły zbrodni. Nie mając już nic do stracenia, Michaud i Aynesworth zaproponowali skazanemu pospekulowanie na temat osobowości człowieka, który dopuścił się czynów, o które on sam został oskarżony. Argumentowali to tym, że jak nikt inny zna te sprawy, czytał akta, no i przecież ma dyplom z psychologii. I tak Bundy zaczął opowieść.

To nie było przyznanie się, taśmy z nagraniami w żaden sposób nie mogły służyć jako dowód w sprawie. Ted w trzeciej osobie opowiadał, co jego zdaniem sprawiło, że omawiany człowiek zaczął zabijać. Snuł też przypuszczenia, jak mogło wyglądać spotkanie z ofiarą. Możemy o tym przeczytać w reportażu Michauda i Ayneswortha „Ostatni żywy świadek” – książce, która jest wprowadzeniem do świata zbrodni najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii. Obszernie opisuje ona całe życie Bundy’ego. Jego wyobrażenie o nim samym zostało zestawione z wypowiedziami specjalistów – organów ścigania i psychiatrów. Zachęcona bardzo dobrym reportażem, sięgnęłam po drugą część, czyli zapis stu pięćdziesięciu godzin rozmów. I cieszę się, że zrobiłam to właśnie w tej kolejności.

Książka „Ted Bundy. Rozmowy z mordercą” ma nietypową, surową formę. Wywiady nie zostały zredagowane, dziennikarze przedstawili realia rozmowy z wszystkimi zająknięciami i pauzami. Dlaczego tak zrobili? Odpowiedź pojawia się w drugiej części książki, gdy do akcji wkracza Aynesworth, wcielający się w postać złego policjanta. Stephen G. Michaud był cierpliwy, słuchał i wzbudzał zaufanie Bundy’ego, zaś drugi z autorów raz za razem przechodził od „spekulacji ” do faktów z przeszłości. Ale Ted był czujny. Grał na czas, często opowiadając o tym samym albo o rzeczach, które nijak nie miały związku z tematem. Trudno się to czyta. Irytuje też wieczne kluczenie i unikanie szczerej odpowiedzi.

Czytając „Ted Bundy. Rozmowy z mordercą”, zastanawiałam się, gdzie się podział ten arogancki, bystry młody człowiek, który tak długo zręcznie odwracał od siebie uwagę nie tylko policji, ale wszystkich wokół. Sprawiał w końcu wrażenie niewidzialnego, nikt się nie spodziewał, że będący „jednym z nas” Bundy jest tym brutalnym seksualnym mordercą obecnym we wszystkich wiadomościach i na pierwszych stronach gazet. Surowa forma wywiadu ukazuje jego prawdziwe oblicze. Kłamliwe, bezlitosne i oderwane od rzeczywistości. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Ted Bundy. Rozmowy z mordercą" Stephen G. Michaud, Hugh Aynesworth

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Ostatni żywy świadek, Stephen G. Michaud, Hugh Aynesw

„Ostatni żywy świadek” to materiał wyjątkowy. Nie tylko ze względu na ogrom reporterskiej pracy, lecz także rozważania Bundy’ego na temat morderstw prowadzone w ...

07 listopada 2019

NOWOŚĆ

Ostatni żywy świadek

Pod naszym patronatem ukazał się właśnie „Ostatni żywy świadek”. To prawdziwa historia Teda Bundy’ego, pierwszego amerykańskiego seryjnego mordercy-celebryty.

16 października 2019

NOWOŚĆ

Ted Bundy. Rozmowy z mordercą

„Ted Bundy. Rozmowy z mordercą” zawiera treść wywiadu przeprowadzonego z samym Tedem Bundym. Nagrania z celi śmierci trwają sto pięćdziesiąt godzin.

16 października 2019