Taka piękna śmierć, Magdalena Majcher

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 30 października 2023

Taka piękna śmierć

Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 11 października 2023
Liczba stron: 288
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Śmierć i dziewczyna

Czytelnicy znają Magdalenę Majcher przede wszystkim jako autorkę powieści obyczajowych. I chociaż ma ona na swoim pisarskim koncie również kilka kryminałów, to i w nich warstwa obyczajowa jest mocno rozbudowana. Z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia w najnowszej książce tej autorki, zatytułowanej „Taka piękna śmierć”. To historia, która zaczyna się od śmierci, ale śledztwo w jej sprawie jest tylko pretekstem do pokazania życia bohaterów, a poprzez nie – pewnych uniwersalnych problemów, dotykających ludzi niezależnie od ich wieku, statusu i miejsca zamieszkania.

Przenosimy się na jedno z katowickich osiedli. Studentka pierwszego roku pedagogiki zostaje znaleziona martwa w wynajmowanym mieszkaniu. Ciało jest upozowane niczym na obrazie, a policjanci nie znajdują żadnych tropów wskazujących przyczynę śmierci. Wygląda to tak, jakby dziewczyna po prostu położyła się, by umrzeć. Prowadzący śledztwo Michał Góralski, nowy w katowickiej Komendzie Miejskiej Policji, ma wrażenie, że bierze udział w wyreżyserowanym spektaklu. Tylko kto jest reżyserem? Sama Paulina, która postanowiła rozstać się z życiem? Czy jakiś tajemniczy morderca, który nie pozostawił śladów? Góral robi wszystko, by odkryć prawdę. Wbrew swojemu szefowi, który myśli przede wszystkim o statystykach, dlatego chciałby jak najszybciej zamknąć tę sprawę w szufladzie z napisem „samobójstwo”, i wbrew świadomości, że powinien teraz skupić się na ciężarnej żonie i nienarodzonym jeszcze dziecku.

Prostotę historii w wymiarze kryminalnym równoważy tutaj jej zawikłanie emocjonalne. Linearną opowieść o śledztwie – w którym tak naprawdę niewiele się dzieje, choć też trzeba przyznać, że do końca nie możemy być pewni jego rozstrzygnięcia – przerywają dość gęsto wtręty o życiu osobistym Góralskiego. Jest ich sporo, bo starszy aspirant walczy z klasycznym wręcz dla zaangażowanych policjantów rozdarciem między życiem zawodowym a życiem osobistym. To drugie powinno być ważniejsze, w końcu niedługo zostanie ojcem, a problemy z żoną wciąż się nawarstwiają. Jednak Góralowi trudno oderwać się od śledztwa… W migawkowych retrospekcjach poznajemy także życie dziewiętnastoletniej Pauliny. Pozornie przyjemne: córka bogatych ludzi wyprowadza się na studia do dużego miasta, gdzie rodzice wynajmują jej mieszkanie, ma nowych znajomych, chłopak z grupy zaczyna ją podrywać… Tyle że bogaci rodzice są mocno skłóceni, studia to przypadkowy wybór, podjęty tylko po to, by uciec z rodzinnego domu, a Paulina nie szuka miłości. Właściwie to niczego nie szuka.

„Taka piękna śmierć” nie jest książką idealną; chwilami raził mnie język (nie umiem się nie skrzywić, kiedy czytam o „otchłani rozpaczy”; ta fraza nie powinna pojawiać się nigdzie poza omówieniami „Ani z Zielonego Wzgórza”), a zakończenie może zirytować. To jednak autorka uzasadnia w posłowiu – i robi to na tyle przekonująco, że rozumiem zastosowany zabieg i go akceptuję. Poza tym wszelkie wady równoważy tutaj dobrze poprowadzona warstwa obyczajowa. Magdalena Majcher nie ukrywa, po co napisała tę powieść. Mniej dla rozrywki czytelników – choć przyznaję, że czyta się tę książkę błyskawicznie, to idealna lektura na jeden czy dwa wieczory – a bardziej dla zwrócenia ich uwagi na poważny problem. Bo to musi wybrzmieć: „Taka piękna śmierć” to bardzo smutna historia inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami. Historia, która podkreśla, że lęki i problemy nie są zależne od metryki. Że popełniane przez nas błędy, pozornie błahe, mogą mieć tragiczne skutki dla innych – szczególnie wtedy, gdy jesteśmy rodzicami. A z drugiej strony nie da się przecież uchronić dziecka przed całym złem tego świata. Można tylko próbować.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Taka piękna śmierć" Magdalena Majcher

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Rakowiska, Magdalena Majcher

Oparta na faktach powieść o głośnej zbrodni w Rakowiskach.

16 maja 2024

RECENZJA

Małe zbrodnie, Magdalena Majcher

„Małe zbrodnie” nie są łatwą lekturą. Historia odkrycia szczątków noworodków, potraktowanych niehumanitarnie, nie może być lekką opowieścią. Uważam jednak, że ...

07 marca 2024

NOWOŚĆ

Taka piękna śmierć, Magdalena Majcher

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o cenie, którą nastolatkowie płacą za dorastanie we współczesnym świecie, a także o grzechach rodzicielstwa i o zbrodni ...

11 października 2023

NOWOŚĆ

Finalistka, Magdalena Majcher

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o fascynacji, która przerodziła się w obsesję i zakończyła zbrodnią, niszcząc na zawsze życie wielu osób.

02 listopada 2022