Tajemnica mordercy, Rachel Caine

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 11 marca 2021

Tajemnica mordercy

Autor: Rachel Caine
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 11 marca 2020
Liczba stron: 432

„Rozpaczliwie potrzebujemy normalności”

Książki z cyklu „Stillhouse Lake” są doskonale znane wszystkim fanom twórczości Rachel Caine. Gwen Proctor (wcześniej Gina Royal) mierzy się w nich z konsekwencjami okrutnego czynu, którego dopuścił się jej mąż. Mimo że fizycznie nie ma go już w życiu rodziny, to pamięć o nim zakłóca spokojne funkcjonowanie. Okazuje się, że pewnych zdarzeń z przeszłości nie można po prostu zapomnieć. Tylko jak ruszyć naprzód z ciężkim bagażem doświadczeń?

„Tajemnica mordercy” to przede wszystkim historia rodziny, która znajduje się w zdecydowanie nie najlepszym okresie swojego życia. Desperacko pragnie powrócić do normalności, jednak problemy piętrzą się zamiast znikać. Gwen i Sam borykają się z kłopotami zawodowymi, zaś Lanny i Connor mają trudności w szkole, a ich kontakty z rówieśnikami są dosyć skomplikowane. Cały czas muszą się pilnować i uważać na każdy krok. Brakuje im swobody, a ciągłe poczucie zagrożenia oraz strach niszczą ich psychikę. Co najgorsze, dom, który powinien być dla nich twierdzą, wcale nią nie jest. Wszystko przez sąsiadów, którzy chcą uprzykrzyć rodzinie życie i zmusić ją do opuszczenia tego miejsca raz na zawsze. Czy naciski, niechęć i odrzucenie ze strony lokalnej społeczności rzeczywiście okażą się tak przytłaczające, że Gwen postanowi porzucić wszystko i ruszyć z bliskimi w poszukiwaniu azylu?

„Tajemnica mordercy” to również opowieść o sile kobiecości. Gwen Proctor jest bowiem uosobieniem zaradności, wytrwałości i odwagi, mimo lęku, który nie przestaje jej towarzyszyć. To bohaterka, której z wielkim zaciekawieniem dotrzymuje się kroku. Rola matki jest dla niej priorytetowa, a zapewnienie nastoletnim dzieciom bezpieczeństwa to jej główny cel. Jest kobietą, która mimo burzliwej przeszłości nie poddała się. Trudności spotykające Gwen stanowią próbę jej charakteru i są motywacją do dalszej walki o szczęście. Jednak czy los, zgodnie z jej nieśmiałymi oczekiwaniami, rzeczywiście przygotował dla niej sielankowy scenariusz na przyszłość?

„Tajemnica mordercy” to także spotkanie ze złem, które przyjmuje różne postacie. Tym razem Gwen zbliży się do niego również w związku z obowiązkami zawodowymi. Jako pracownica firmy detektywistycznej podejmie się zlecenia związanego z odnalezieniem zaginionego trzy lata wcześniej młodego mężczyzny. Okaże się, że sytuacja jest o wiele trudniejsza, niż pierwotnie się wydawało. Jednak największe niebezpieczeństwo zaistnieje, gdy praca Gwen połączy się z jej życiem osobistym, a bezpośrednio zagrożeni będą jej syn i partner. Przekaz sformułowany przez Rachel Caine jest tym bardziej ciekawy, że na wydarzenia przedstawione w tej książce można spojrzeć z czterech perspektyw – Gwen, Sama, Lanny oraz Connora. Pozwala to dokładniej zrozumieć, jak z egzystencją w trybie nieustannej ucieczki radzą sobie poszczególni bohaterowie.

Wszystko to sprawia, że podczas lektury w głowie czytelnika zaczynają krążyć niepokój i niepewność, podsycane ogromną chęcią odkrycia, jak z kolejnymi kłodami rzucanymi pod nogi poradzą sobie Gwen i jej najbliżsi. Czytaniu cały czas towarzyszy jedno podstawowe pytanie: czy ta rodzina kiedykolwiek zazna spokoju?

Bardzo często serie książkowe (podobnie jak filmowe) mają to do siebie, że z kolejnymi częściami zaczynają nudzić i można dostrzec w nich powtarzalność, obniżającą wartość utworu. Jednak „Stillhouse Lake” całkowicie temu przeczy. Mimo że „Tajemnica mordercy” to już czwarte spotkanie z Gwen Proctor i jej rodziną, nie można stwierdzić, że bohaterowie powszednieją. Wręcz przeciwnie: wraz z kolejnymi zdarzeniami, w których uczestniczą, czytelnik może jeszcze lepiej ich poznać, zrozumieć kierujące nimi pobudki, a nawet utożsamić się z emocjami, z jakimi przychodzi im się zmierzyć. Książka Rachel Caine to idealne rozwiązanie zarówno dla miłośników tej serii, chcących zapoznać się z nowymi losami znanych im postaci, jak również dla sympatyków mrocznych historii, w której pierwsze skrzypce odgrywają aspekty psychologiczne. Jeśli chcecie przekonać się, jak bardzo przeszłość wpływa na teraźniejszość oraz jak wiele matka jest w stanie zrobić dla swoich dzieci – koniecznie przeczytajcie „Tajemnicę mordercy”.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Tajemnica mordercy" Rachel Caine

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Polowanie na mordercę, Rachel Caine

Lektura stanowi luźną rozrywkę, dostarczając jednocześnie niemałą dawkę emocji.

09 marca 2020

NOWOŚĆ

Mój ojciec jest mordercą, Rachel Caine

Mój ojciec to potwór. Gwałcił, torturował i zabijał dziewczyny niewiele starsze od nas. Czy ten potwór tkwił w jego wnętrzu cały czas? Drugi tom bestsellerowej "Żony ...

12 marca 2019