Ta dziewczyna, Michelle Frances

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 29 marca 2018

Ta dziewczyna

Autor: Michelle Frances
Przekład: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 15 lutego 2018
Liczba stron: 416
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Sposób na teściową

Ile powstało dowcipów o teściowych? Zestawiane z pewnym gadem, najlepsze to takie na 102 i tym podobne. Każdy się śmieje, choć prawie każdy ma teściową, a wiele kobiet nią jest czy będzie. Ale co zrobić, kiedy to nie tylko teściowa ma swoje na sumieniu, a i synowa okazuje się zła?

Laura ma na pozór wszystko: rodzinę, pieniądze, klasę, karierę. Jednak tak naprawdę w tym pierwszym zgrzyta od lat. Jej dobre relacje z mężem są złudne, dlatego też kobieta całą miłość i atencję przenosi na swojego syna, Daniela. Ten z kolei, choć szanuje matkę i pozwala jej się rozpieszczać, pragnie rozpocząć własne życie. Decyzję ułatwia mu poznanie Cherry – atrakcyjnej agentki nieruchomości, która zajmuje się znalezieniem Danielowi mieszkania na nowy, samodzielny start. Cherry, która wychowała się w biedzie, zrobi wszystko, aby wejść na salony i żyć na poziomie. Usidlenie Daniela jest dla niej szansą. Laura szybko odkrywa prawdziwe intencje dziewczyny. Rozpoczyna się więc walka między potencjalnymi: teściową a synową. 

„Ta dziewczyna” to debiut Michelle Frances, która związana jest ze światem filmu i telewizji. Jej pierwsze kroki w literackim świecie nie są stricte kryminałem, w którym to nieboszczycy wyznaczają tok fabuły i zmuszają szereg śledczych do schwytania mordercy. Książka jest raczej połączeniem thrillera z powieścią obyczajową oraz psychologiczną, w której ukazany został mechanizm postępowania dwóch kobiet oraz ich wspólne relacje na tle jednego mężczyzny – syna i partnera. Nie od początku wiemy, która z bohaterek okaże się tą złą i chociaż szala przechyla się na stronę jednej, to i tak do samego końca możemy mieć pewne wątpliwości. Zresztą w moim odczuciu nie wszystkie postępki kobiet, a zwłaszcza jednej z nich, można skrytykować. Motorem działań jest tu bowiem także miłość i chęć szczęśliwego życia dla kogoś bliskiego. Dlatego pod względem psychologicznym i z perspektywy mechanizmów determinujących działania człowieka ta historia została naprawdę ciekawie skonstruowana. 

Frances sięgnęła po dość oryginalną fabułę. Ona, on i ta dziewczyna. Operując trójkątem – syn plus jego partnerka plus jego matka – sukcesywnie buduje napięcie, oparte na relacjach między nimi. Wgłębiając się w lekturę i obserwując poczynania obu kobiet, wciąż zastanawiamy się, do czego jeszcze się posuną, aby odnieść zwycięstwo. Autorka prowadzi fabułę dwutorowo: z perspektywy Laury oraz Cherry, pozwalając czytelnikowi na wnikanie na przemian w umysły kobiet. Obie łączy zaś sylwetka Daniela, syna i partnera, rozdartego pomiędzy dwiema kobietami, które kocha. Relacje między niedoszłymi teściową a synową to nie tylko niechęć czy zaborczość, o którą łatwo w normalnym życiu i która jest źródłem wspomnianych wyżej dowcipów. Relacje na kartach tej książki to żywa wrogość, to zlepek kłamstw, sieć intryg, a w ostateczności także i najgorsze z możliwych ludzkich odruchów.

Okazuje się, że o serce mężczyzny walczyć mogą nie tylko dwie potencjalne partnerki, ale i partnerka oraz matka. A kiedy połączymy młodego, przystojnego i bogatego lekarza z widokami na przyszłość i sporym funduszem powierniczym, jego nadopiekuńczą matkę, posiadającą pieniądze i szereg możliwości oraz piękną, inteligentną i chorobliwie zdeterminowaną dziewczynę, która przysięgła sobie za wszelką cenę wejść do świata bogaczy, to otrzymamy naprawdę wybuchową mieszankę. Sprawdźcie sami!

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Ta dziewczyna" Michelle Frances

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Córka, Michelle Frances

Z jednej strony jest to thriller z naprawdę oryginalnym pomysłem, z drugiej zbyt wiele aspektów zostało tu przejaskrawionych.

17 marca 2021

NOWOŚĆ

Córka, Michelle Frances

Trzymająca w napięciu, pełna dramatyzmu opowieść o matczynej odwadze i poświęceniu.

30 września 2020

NOWOŚĆ

Ta druga, Michelle Frances

Za każdą doskonałą kobietą kryje się... sto innych, równie perfekcyjnych, które tylko czekają, by zająć jej miejsce...

13 marca 2019

NOWOŚĆ

Ta dziewczyna, Michelle Frances

„Ta dziewczyna” Michelle Frances -to thriller psychologiczny o tragicznych skutkach niewybaczalnego kłamstwa. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

15 lutego 2018