Surogatka, Louise Jensen: recenzja

Autor: Michał Lipka
Data publikacji: 09 kwietnia 2018

Surogatka

Autor: Louise Jensen
Przekład: Aga Zano
Wydawnictwo: Burda Książki
Premiera: 28 lutego 2018
Liczba stron: 350

Przeszłość nigdy nie śpi

Kiedy widzę, że jakaś książka ma bardzo wysokie oceny, jestem ostrożny. Nauczony doświadczeniem wiem, że przeciętny czytelnik rzadko zachwala naprawdę dobrą literaturę i same pozytywne opinie świadczą o trafieniu w gusta masowego odbiorcy, a te najczęściej, jak wiadomo, nie są zbyt wygórowane. Czasem jednak daję się skusić na podobne dzieło, bo zainteresuje mnie jego tematyka. Tak było w przypadku „Surogatki” Louise Jensen, powieści – muszę to zaznaczyć – całkiem niezłej, ale niewybijającej się ponad inne podobne.

Wszystko zaczyna się od zbrodni. Jak na dreszczowiec zresztą przystało. Kto zginął? Kto zabił? To na razie pozostaje bez odpowiedzi.

Potem mamy atak paniki. Młoda kobieta, Kat, przypadkiem widzi znajomą z dawnych lat. Po mrocznej przeszłości najchętniej by o niej zapomniała i nie powinny się spotkać. Dlatego Kat stara się uniknąć Lisy, próbuje wyjść ze sklepu, ale jest za późno. Dawna znajoma dostrzega ja, woła – i w tej chwili życie Kat zmienia się, choć ona sama nie ma jeszcze pojęcia jak bardzo. A wszystko sprowadza się do tego, że Kat i jej mąż nie mogą mieć dziecka. Jak można się łatwo domyślić, pragną tego najbardziej na świecie. Lisa składa im więc propozycję, że zostanie surogatką. Zdesperowana Kat postanawia skorzystać z oferty przyjaciółki, choć ze względu na przeszłość ma duże obawy. Happy end? Spełnienie marzeń? Szczęśliwe rodzicielstwo? Nic bardziej mylnego. Kat stara się odbudować przyjaźń, którą przerwało pewne wydarzenie, jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Lisa wkrótce rzuca cień na życie małżeństwa, zaczyna się narastający powoli obłęd, który nieuchronnie prowadzi do katastrofy i koniczności zmierzenia się z tym, co miało miejsce przed laty. Tylko co to było i do czego może doprowadzić obecna sytuacja?

Jeśli miałbym do czegoś porównać tę powieść, byłby to film „Sublokatorka” z 1992 roku. W obu przypadkach mamy do czynienia z podobnym rodzajem kobiecego dreszczowca, w którym wszystko zaczyna się niewinnie, by w końcu zmienić się w koszmar. Oczywiście podobieństwa między tymi dziełami są stosunkowo niewielkie, bardziej na podstawowym poziomie niż w detalach. Ale jednak są. Komu podobał się tamten obraz, pewnie odnajdzie się w powieści Louise Jensen. Pytanie tylko: co ona konkretnie ma do zaoferowania?

Przede wszystkim warto zauważyć,  że „Surogatka” jest powieścią dobrze napisaną. Co prawda w manierze typowej dla kobiecej literatury (kto czytał podobne książki, ten wie, o czym mówię) i dość prosto pod względem językowym, ale dzięki temu książkę czyta się lekko i przyjemnie. Nie jest to pisarstwo z najwyższej literackiej półki, ale też nie jest taka stylistyczna wydmuszka, jakie często można znaleźć w literaturze środka. Autorka nie bawi się słowami, nie rozsmakowuje w nich i w połączeniach między nimi, po prostu pisze. Nieźle, rzemieślniczo, bez rozczarowań, choć i bez zachwytów.

Za to w naprawdę dobry sposób buduje napięcie. Zaczyna zagadką zbrodni, do której prędko nie wraca, potem serwuje nam zwyczajne sytuacje, ale podkoloryzowane tak, jakby działo się coś groźnego, a później powoli, bardzo powoli wszystko narasta i pogłębia się. Wielkich zaskoczeń tu co prawda nie ma (albo ja przeczytałem zbyt wiele kryminałów i thrillerów, by dać się zaskoczyć stałemu repertuarowi zagrań autorów tych gatunków), ale „Surogatka” to sprawna, przyjemna książka dla miłośników thrillerów. Co prawda bardziej do gustu przypadnie kobietom, ale nie tylko one znajdą tutaj coś dla siebie.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Surogatka" Louise Jensen

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

To wszystko dla ciebie, Louise Jensen

Dobrze poprowadzona, wciągająca fabuła to pierwsza zaleta najnowszej powieści Louise Jensen. Druga – to warstwa psychologiczna.

07 stycznia 2022

NOWOŚĆ

To wszystko dla ciebie, Louise Jensen

Louise Jensen przygotowuje scenę, zaprasza czytelnika i rozpoczyna wyjątkowy spektakl, który przyprawia o dreszcze i zawroty głowy.

27 października 2021

NOWOŚĆ

Trzecia siostra, Louise Jensen

Bestsellerowa autorka „Siostry” i „Surogatki” znowu przyprawi cię o dreszcze. Lepiej przygotuj się na zarwaną noc, bo od tej książki nie można się oderwać.

28 października 2020

RECENZJA

Rodzina, Louise Jensen

Czym właściwie jest rodzina? Czy to tylko więzi krwi? Czy ważniejsze są uczucia?

14 października 2019

NOWOŚĆ

Rodzina, Louise Jensen

Najnowszy thriller psychologiczny mistrzyni gatunku Louise Jensen zapiera dech w piersiach!

18 września 2019

NOWOŚĆ

Randka, Louise Jensen

Jedna noc może zmienić wszystko…

26 października 2018

NOWOŚĆ

Surogatka, Louise Jensen

Bohaterami nowej powieści Louise Jensen „Surogatka” są Kat i jej mąż Nick, którzy próbowali wszystkiego, żeby zostać rodzicami, i po kolejnej porażce są bliscy ...

05 marca 2018

NOWOŚĆ

Prezent, Louise Jensen

„Prezent” Louise Jensen to opowieść o Jennie, dziewczynie po przeszczepie serca, która, wdzięczna za drugą szansę na życie, nawiązuje kontakt z rodziną dawczyni. I ...

17 sierpnia 2017

NOWOŚĆ

Siostra, Louise Jensen

I ostatnia nowość na dziś: powieść "Siostra" Louise Jensen. To historia Grace, kobiety, której życie całkowicie się zmienia po śmierci przyjaciółki.

11 kwietnia 2017