Spirytystka, Max Czornyj

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 19 grudnia 2022

Spirytystka

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 07 września 2022
Liczba stron: 320

Specyficzny duet po raz drugi

„Spirytystka” to kolejna część nowej serii autorstwa Maxa Czornyja o nietypowym duecie detektywów amatorów. Choć ich wiedza i zaplecze w kwestii śledztw oraz ogólnie pojętej zbrodni niezupełnie do takiego określenia pasują… Po pierwszej przygodzie w towarzystwie pary Mond–Szmit wiedziałam, że nie odmówię sobie ponownego spotkania z nimi. Jak w zestawieniu z „Mortalistą” wypada kontynuacja?

W okolicach Krakowa dochodzi do okrutnych zbrodni. Modus operandi sprawcy jest następujące: uprowadza dzieci i nastolatków, przetrzymuje ich w trumnach i – co wydaje się szczytem wynaturzenia na miarę XXI wieku – relacjonuje swoje działania w internecie. Dzięki Honoriuszowi Mondowi policja szybko wpada na trop mordercy, a ten zostaje zastrzelony podczas obławy. Sprawa wygląda na zamkniętą. Tyle że dochodzi do kolejnego morderstwa, dokonanego w bardzo zbliżony sposób. Czy to działania naśladowcy? A może zastrzelony oprawca miał wspólnika? Pytania się mnożą, ofiar przybywa, a z Mondem i Szmit zaczynają dziać się rzeczy, wskutek których oboje przestają ufać własnym zmysłom.

Dla tych, którzy jeszcze nie znają tego cyklu Maxa Czornyja, słowo wprowadzenia: Honoriusz Mond, aktualnie pracownik specjalistycznej firmy sprzątającej, niegdyś był szefem katedry mortalistyki, dla którego śmierć i wszystko, co jej dotyczy, stanowiło codzienność. Obcował ze zbrodnią, z ciałami ofiar, śladami kryminalistycznymi, pytaniami o kres życia, na które szybko znajdował odpowiedzi. 

Śmierć to śmierć. Nie było w niej nic strasznego ani niezwykłego. Jedynym, co stanowiło o jej czarnym PR, była tak naprawdę jej ostateczność. Człowiek nie obcował z niczym równie nieodwracalnym jak śmierć.

Na nic jednak plany bohatera, by odciąć się od poprzedniego życia. Śmierć zdaje się wciąż podążać jego śladem, stanowić jego własny cień. Chcąc nie chcąc, wraz z Allegrą Szmit – swoją szefową z firmy sprzątającej, a niegdyś dziennikarką śledczą – starają się wspomagać policję w kryminalnych sprawach. Choć różnią się osobowością i światopoglądem, w swoich amatorskich-nieamatorskich poczynaniach stanowią zgrany duet. 

Tym razem Max Czornyj już od pierwszych stron rzuca czytelnika na głęboką wodę. Przetrwa ten, kto umie pływać, bowiem szczegółowe opisy zbrodni i ich poziom wynaturzenia to nie byle co. Jest mocno, dobitnie i makabrycznie. Mnie to nie przeszkadza, więc kolejny raz moja opinia o tym cyklu to głównie pozytywy. Jeśli miałabym wskazać drobne rysy, to nieco rozmyta wydała mi się argumentacja dotycząca tego, jak Mond wpadł ostatecznie na trop winnego. Odniosłam też wrażenie, że w części pierwszej fabuła była bardziej skomplikowana i skonstruowana misterniej. W ostatecznym rozrachunku jednak nie odjęło mi to przyjemności z lektury. Bo choć wspomniałam o makabrze i mocnych wrażeniach, to równocześnie jest to opowieść o dwóch specyficznych osobowościach, dwóch nietypowych charakterach, których dialogi i ogólnie interakcja stanowią gwarant uśmiechu na twarzy. 

W recenzji poprzedniej części tej serii napisałam, że z chęcią będę zatrzymywać się na kolejnych przystankach śledczych zmagań opisanej wyżej dwójki. I tym razem napiszę podobnie: mam ochotę kontynuować tę wycieczkę. Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa. I choć z każdą częścią poznajemy ich lepiej, to wciąż nad tym duetem unosi się aura tajemniczości. Czekam więc na przystanek numer trzy. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Spirytystka" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Czas śmierci, Max Czornyj

Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.

01 lutego 2024

RECENZJA

Inkarnator, Max Czornyj

„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”.

04 września 2023

NOWOŚĆ

Inkarnator, Max Czornyj

Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.

15 marca 2023

RECENZJA

Mortalista, Max Czornyj

Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna.

07 listopada 2022

NOWOŚĆ

Spirytystka, Max Czornyj

Mortalista powraca.

09 września 2022

NOWOŚĆ

Mortalista, Max Czornyj

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

26 kwietnia 2022

RECENZJA

Zimny chirurg, Max Czornyj

Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.

21 października 2021

RECENZJA

Sezon drugi, Max Czornyj

Max Czornyj pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej.

08 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Zimny chirurg, Max Czornyj

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

09 września 2020

RECENZJA

Grób, Max Czornyj

Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność.

07 września 2020

RECENZJA

Rzeźnik, Max Czornyj

Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...

25 maja 2020

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017