Ślepiec, Max Czornyj

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 27 czerwca 2019

Ślepiec

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 27 lutego 2019
Liczba stron: 400

Oczy zwierciadłem duszy?

Każdy z nas potrafi wymienić co najmniej kilka tradycyjnych powiedzeń czy przysłów, w których główną rolę odgrywają oczy. W końcu mówi się, że prawda w oczy kole, co z oczu, to z serca, strach ma wielkie oczy czy biednemu zawsze wiatr w oczy. Być może niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal, a w emocjach na pewno nieraz chcieliśmy wydłubać komuś oczy. Motyw tego jakże ważnego ludzkiego narządu, w nieco nietypowym ujęciu, zaprezentował Max Czornyj w swojej książce „Ślepiec”. 

Max Czornyj zadebiutował w 2017 roku kryminałem „Grzech”. Od tego czasu udało mu się na dobre zadomowić na rodzimym rynku wydawniczym, a jego nazwisko odmieniane jest przez wszystkie przypadki. To kolejny polski prawnik, który idealnie sprawdza się w roli pisarza. Nie dziwi więc fakt, że wielbiciele jego twórczości regularnie mają możliwość zapoznawania się z nowymi pozycjami wychodzącymi spod jego pióra. Jakiś czas temu mój wzrok – jak na ironię – przyciągnął właśnie „Ślepiec”. 

„Ślepiec” stanowi swego rodzaju nowe otwarcie. Jego akcja toczy się w Gdańsku, czyli mieście, do którego Czornyj jak dotąd jeszcze nie zaprowadził czytelników. Autor zdecydował się również zaprezentować bohaterów, jakich jeszcze nie poznaliśmy. To Liza Langer i Orest Rembert. Komisarz i profiler, których zawodowe drogi skrzyżowały się w momencie rozpoczęcia współpracy przy przeprowadzeniu śledztwa związanego z wyjątkowo okrutnym morderstwem. Ich zadaniem jest odszukanie psychopatycznej jednostki, która upodobała sobie ludzkie oczy, kolekcjonuje je i to właśnie z nimi wiąże swoje brutalne zbrodnie. Wszystko wskazuje na to, że owa zaskakująca obsesja przyjmuje w tym przypadku skrajną postać, którą określić można mianem okulofilii. Działania mordercy powodują gęsią skórkę, ale w moim przekonaniu ich opisy pozbawione są nadmiernej drastyczności i przemocy. Bez problemu można jednak wyczuć indywidualny, charakterystyczny dla Czornyja styl, którym potrafi oczarować czytelnika i podziałać na jego wyobraźnię. 

Relacja pary tak nietuzinkowych bohaterów również nie należy do najbardziej jednoznacznych i typowych. To kontrastujące ze sobą osobowości, które odbiera się niezwykle pozytywnie. Liza bez dwóch zdań staje się obiektem zainteresowania Oresta. Jednak, czy motywem jego działań jest związane z wykonywanym zawodem zamiłowanie do rozgryzania ludzkiej psychiki, czy też po prostu się zakochał? Już na pierwszy rzut oka widać, że między tą dwójką iskrzy. Ja od razu bardzo ich polubiłam i mam nadzieję, że będę miała przyjemność śledzenia losów tej dwójki aż do momentu, w  którym zapłonie pomiędzy nimi wyczekiwany ogień uczuć. Bowiem bez względu na przyczynę swojego zainteresowania Rembert ma naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Langer jest bowiem kobietą pełną tajemnic, na pewno nie jedną ze stereotypowych bohaterek, jakich wiele w thrillerach psychologicznych. Mierzy się z wieloma traumami i problemami natury psychologicznej, miewa też słabsze momenty, wywołane przez tragiczne wydarzenie z przeszłości. Komisarz w pewnym stopniu żyje więc we własnym świecie, sprawia wrażenie nieco wyobcowanej. To profesjonalistka, stawiająca wszystko na jedną kartę i skupiająca się głównie na pracy. A stoi przed nią nie lada wyzwanie – pełne pytań bez odpowiedzi oraz zaskakujących śladów, które mają naprowadzić na trop prowadzący do zwyrodnialca. Liza pragnie dać z siebie wszystko, w końcu to jej pierwsze tak poważne śledztwo. Nie może więc się poddać. 

Co symbolizuje deszczowy pies towarzyszący Lizie? Czy bohaterom uda się odkryć, kto jest tytułowym Ślepcem? Sięgnijcie po tę książkę i przekonajcie się sami. Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura. Po zapoznaniu się z nią wielbiciele Czornyja jedynie umocnią sympatię, którą go darzą. A jeśli „Ślepiec” będzie dla kogoś pierwszym spotkaniem z tym autorem, zapewne okaże się początkiem wyjątkowej czytelniczej przygody. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Ślepiec" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Czas śmierci, Max Czornyj

Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.

01 lutego 2024

RECENZJA

Inkarnator, Max Czornyj

„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”.

04 września 2023

NOWOŚĆ

Inkarnator, Max Czornyj

Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.

15 marca 2023

RECENZJA

Spirytystka, Max Czornyj

Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa.

19 grudnia 2022

RECENZJA

Mortalista, Max Czornyj

Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna.

07 listopada 2022

NOWOŚĆ

Spirytystka, Max Czornyj

Mortalista powraca.

09 września 2022

NOWOŚĆ

Mortalista, Max Czornyj

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

26 kwietnia 2022

RECENZJA

Zimny chirurg, Max Czornyj

Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.

21 października 2021

RECENZJA

Sezon drugi, Max Czornyj

Max Czornyj pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej.

08 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Zimny chirurg, Max Czornyj

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

09 września 2020

RECENZJA

Grób, Max Czornyj

Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność.

07 września 2020

RECENZJA

Rzeźnik, Max Czornyj

Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...

25 maja 2020

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017