Kojarzycie reality show typu „Big Brother”, „Hotel Paradise”, czy „Love Island. Wyspa miłości”? Istotą takich programów jest postawienie widza w roli podglądacza. Z zainteresowaniem śledzi poczynania uczestników – zwykłych ludzi wyrwanych z realnego społeczeństwa i wrzuconych w zamkniętą przestrzeń. Pod bacznym okiem kamer wykonują oni określone zadania oraz rywalizują z innymi o zdobycie głównej nagrody. W „Sezonie drugim” Max Czornyj zabiera czytelników właśnie na plan takiego programu – sprawdźcie, jakie są jego zasady!
Fabułę swojego nowego thrillera psychologicznego autor oparł na reality show, którego pierwszy sezon okazał się strzałem w dziesiątkę, a oglądalność przebiła oczekiwania twórców. Uczestnikami tego programu byli Sara i Adam, a największe kontrowersje wzbudził pewien incydent, który odwrócił losy tej dwójki do góry nogami. Korzystając ze zdobytej popularności, postanowiono nakręcić kontynuację programu. Bohaterami drugiego sezonu zostali Ewa i Michał. Reguły pozostały analogiczne: para nieznajomych ma przez określony czas przebywać razem w domu pełnym kamer, zachowywać się jak prawdziwe małżeństwo i jednocześnie stosować się do narzuconego im surowego regulaminu. Wszystko po to, aby zyskać sławę i uznanie w oczach widzów, a w nagrodę zgarnąć imponującą kwotę. Na początku uczestnicy musieli podpisać obszerną umowę, obfitującą w wiele rygorystycznych ustaleń. Jednak czy byli w pełni przekonani co do słuszności tych zapisów?
Praktyka pokazuje, że oglądalność takich programów wzrasta, jeśli przekraczane są granice intymności uczestników, a także wtedy, gdy muszą oni zmierzyć się z sytuacjami wykraczającymi poza ich strefę komfortu. Organizatorzy powieściowego reality show byli gotowi pójść nawet krok dalej: kierowali się ideą, że nic tak nie podnosi oglądalności, jak prawdziwa śmierć. Można więc oczekiwać dużych emocji, zadziwiających zwrotów akcji i wzbudzających zdumienie działań bohaterów. Jak wiele są oni w stanie zrobić, aby zaistnieć, wyróżnić się i wygrać?
Książka została świetnie przemyślana – rozdziały są naprzemienną relacją z kolejnych odcinków pierwszego i drugiego sezonu. Wykorzystano narrację pierwszoosobową – losy bohaterów poznajemy z perspektywy Sary oraz Ewy. Ich relacje w pełni oddają towarzyszące im emocje, dzięki czemu z łatwością możemy utożsamić się z tymi postaciami. Nie ma tutaj czasu na nudę – krótkie rozdziały budują napięcie, podsycają ciekawość i sprawiają, że akcja jest dynamiczna. Kolejne fragmenty książki można „oglądać” w głowie niczym odcinki reality show. Należy jednak czytać w skupieniu, aby nie pogubić się w szybko zmieniających się wątkach.
W większości swoich wcześniejszych książek Max Czornyj nie stronił od krwawych, dosadnych opisów. Tym razem od tego odszedł, co zapewne ucieszy nieco bardziej wrażliwych czytelników. Jednocześnie pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej. Czornyj skupił się na aspekcie psychologicznym, analizując zachowania postaci i wpływ przykrych doświadczeń na ich obecne życie. Można więc poznać dręczące bohaterów bolączki, problemy czy traumy, z jakimi przyszło im się zmierzyć. Wszystko to doprowadziło do zdumiewającego zaskoczenia skłaniającego do refleksji – nie tylko nad treścią książki, ale i nad realnym życiem. Jeśli więc jesteście fanami reality show albo twórczości Maxa Czornyja, „Sezon drugi” to dla was pozycja obowiązkowa!
Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.
01 lutego 2024
„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”.
04 września 2023
Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.
15 marca 2023
Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa.
19 grudnia 2022
Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna.
07 listopada 2022
Mortalista powraca.
09 września 2022
Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.
26 kwietnia 2022
Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.
21 października 2021
Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.
09 września 2020
Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność.
07 września 2020
Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...
25 maja 2020
Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.
10 października 2019
Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa
21 sierpnia 2019
Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.
02 lipca 2019
Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.
27 czerwca 2019
Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.
01 kwietnia 2019
Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...
06 grudnia 2018
Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!
17 października 2018
Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.
10 września 2018
Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...
05 września 2018
„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...
04 kwietnia 2018
Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...
09 listopada 2017
„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...
11 października 2017