Samotna noc, Charlotte Link

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 22 stycznia 2024

Samotna noc

Autor: Charlotte Link
Przekład: Dariusz Guzik
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 25 października 2023
Liczba stron: 480

Charlotte Link

Autorka niemieckich powieści w brytyjskim stylu Charlotte Link to jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, autorka powieści obyczajowych oraz thrillerów psychologicznych. Jest Niemką, ale akcja wielu jej książek toczy się w Wielkiej Brytanii.Charlotte Link urodziła się w 1963 roku we Frankfurc...

czytaj więcej

Smutno i samotnie

Niemiecka pisarka Charlotte Link znana jest czytelnikom ze swoich powieści kryminalnych z mocno rozbudowaną warstwą psychologiczną. Co ciekawe, ich akcja zawsze rozgrywa się gdzieś w Wielkiej Brytanii – wśród wrzosowisk, na pustkowiach… Nie inaczej jest tym razem: „Samotna noc” przenosi nas do północnego Yorkshire.

To tutaj pewnego grudniowego wieczoru Anna Carter wraca przez wrzosowiska z pracy. Mieszka na odludziu, a pogoda nie sprzyja wycieczkom, dziwi ją zatem, że jej samochód nie jest jedynym na drodze. Kiedy zaś dostrzega, że jadące przed nią auto nagle się zatrzymuje i wsiada do niego jakiś mężczyzna, jest zaniepokojona. Stara się jednak o tym nie myśleć, dociera do domu i idzie spać. A następnego dnia dowiaduje się, że kobieta prowadząca ten samochód została zamordowana.

„Samotna noc” jest już czwartą częścią cyklu z sierżant śledczą Kate Linville. Jak zwykle w takich przypadkach nieznajomość poprzednich odsłon cyklu odbiera nam przyjemność z obserwowania rozwoju bohaterów i relacji między nimi, niemniej od strony kryminalnej ta powieść stanowi samodzielną historię. Dlaczego Diane została „zaszlachtowana we własnym samochodzie, nocą, na wiejskiej drodze. W przedświątecznym tygodniu”? Dlaczego Anna nie zgłasza się na policję, mimo że znała ofiarę, i tak mocno wszystko przeżywa? I co wspólnego z tą sprawą ma pewien chorobliwie otyły nastolatek, którego poznajemy w antraktach między kolejnymi odsłonami śledztwa w sprawie zabójstwa Diane? To tylko część pytań, które każe nam zadać sobie autorka. „Samotna noc” jest więc klasycznym kryminałem o zabójstwie, w którym przeplatają się dwie opowieści z różnych płaszczyzn czasowych. A motywem przewodnim obu jest samotność.

Jej mieszkanie, jej życie, wszystko, co mówili o niej inni, było przesiąknięte samotnością, niby ciężkim, nieprzyjemnym zapachem, który roznosił się wszędzie i wszystko przenikał.

Te słowa opisują Kate Linville, ale można je odnieść w zasadzie do wszystkich bohaterek tej książki. Bo w „Samotnej nocy” to właśnie kobiety grają pierwsze skrzypce. Występują w odmiennych rolach, budzą odmienne uczucia – od irytującej Anny po konkretną Kate, która daje się lubić – ale łączy je jedno: wszystkie są samotne i nieszczęśliwe. W różnym stopniu (choć nie jestem pewna, czy samotność powinno się stopniować, ona ma raczej różne odcienie) i różnych wymiarach, ale wszystkie udowadniają, że „ludzie niczego w swoim życiu nie skrywają za zasłoną milczenia tak starannie jak własnej samotności”.

Ta historia wprawia w ponury nastrój, a podbija to jeszcze aura. Choć bowiem rzecz dzieje się blisko Bożego Narodzenia, święta nikogo tu nie nastrajają optymistycznie. Bo jak cieszyć się nimi w samotności? Do tego deszcz pada na przemian ze śniegiem, jest ciemno, mokro i brzydko… Krótko mówiąc: tło doskonale uzupełnia posępną fabułę.

Posępną, lecz interesującą. Owszem, wszystkie elementy układanki dosyć wcześnie wskakują na swoje miejsce, brakuje zatem elementu zaskoczenia, niemniej snuta przez Link opowieść jest po prostu ciekawa i wciąga swoim „nieprzekombinowaniem”. I nawet gdy w trakcie lektury zżymałam się na jakąś nielogiczność, ostatecznie znajdowała ona logiczne fabularne uzasadnienie. Do tego motyw zbrodni przemawia do wyobraźni.

Z drugiej jednak strony książka Charlotte Link nieco mnie zmęczyła. Tak, autorka wie, jak pisać, by wciągnąć czytelnika w opowiadaną historię (nie bez przyczyny jej powieści tak dobrze się sprzedają), potrafi również sprawić, że na chwilę zatrzymujemy się nad jakimś wyjątkowo trafionym zdaniem. Ale za dużo rzeczy Link wykłada wprost, niepotrzebnie tłumaczy czytelnikowi to, co oczywiste, nie pozwala mu samodzielnie dojść do pewnych wniosków. Nie trafia do mnie też styl (choć tu trudno rozstrzygnąć, na ile to rzeczywiście kwestia stylu autorki, a na ile tłumaczenia). Na początku pewna kiczowatość ma uzasadnienie – narracja jest tu bowiem prowadzona z perspektywy nastolatka, a wszyscy wiemy, jak się wtedy odczuwa pewne rzeczy – ale później już przesadne skupienie na uczuciach może zmęczyć. Jednak mimo tych zarzutów „Samotna noc” pozostaje dobrą, wciągającą historią o samotnych kobietach, które popełniają błędy.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Samotna noc" Charlotte Link

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Samotna noc, Charlotte Link

Nowa powieść Charlotte Link.

27 października 2023

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Poszukiwanie, Charlotte Link

Czytelniku, miej się na baczności. Będzie i ciekawie, i strasznie. Od pierwszej do ostatniej strony.

21 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Poszukiwanie, Charlotte Link

Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna...

23 października 2019

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Decyzja, Charlotte Link

Po Charlotte Link czytelnik spodziewa się klarownej, wciągającej lektury. W przypadku „Decyzji” mam – nomen omen – kłopot z decyzją.

25 września 2018

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Oszukana, Charlotte Link

Zagmatwane ludzkie losy, tajemnice, rodzinne sekrety i nieuchwytny zabójca – powieść Charlotte Link to jest to, co w wakacyjnym plecaku znaleźć się powinno.

25 lipca 2017

RECENZJA

Złudzenie, Charlotte Link

Gdyby nie fakt, że książkę otwiera brutalna scena zbrodni, mniej więcej do połowy można by mieć wrażenie, że czytamy powieść obyczajową. Później akcja nabiera ...

16 sierpnia 2016

WYWIAD

Wywiad z Charlotte Link

W Polsce znamy ją przede wszystkim jako autorkę szalenie klimatycznych thrillerów psychologicznych, ale Charlotte Link to postać pełna niespodzianek.

28 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Złudzenie, Charlotte Link

Niemiecka pisarka Charlotte Link jest autorką wielu powieści kryminalnych, które cechuje obecność wątków psychologicznych. Nie inaczej jest w najnowszej książce pisarki, ...

28 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Nieproszony gość, Charlotte Link

"Nieproszony gość" Charlotte Link to historia kobiety planującej samobójstwo, wypadku na łodzi i potwornego zabójstwa.

07 listopada 2014

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Wielbiciel, Charlotte Link

Thrillery psychologiczne pióra Charlotte Link poruszają do głębi, a przerażają głównie dlatego, że autorka uzmysławia nam, iż w każdym, nawet na pozór miłym, ...

22 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Echo winy, Charlotte Link

Książki Charlotte Link, bardzo popularnej niemieckiej autorki, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i kryminału. Nie inaczej jest z "Echem winy".

03 lipca 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Obserwator, Charlotte Link

Charlotte Link jest doskonale znana polskim czytelnikom, od lat gości na listach kryminalnych bestsellerów.

11 czerwca 2013