Powiem tylko raz, Lisa Gardner

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 13 listopada 2020

Powiem tylko raz

Autor: Lisa Gardner
Przekład: Lech Z. Żołędziowski
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 14 października 2020
Liczba stron: 448

Skłócone z życiem 

Conrad Carter ginie we własnym domu. Nad ciałem mężczyzny policja zastaje jego żonę, Evie. Kobieta trzyma w dłoni pistolet, ale nie przyznaje się do zastrzelenia męża. Sprawę prowadzi D.D. Warren, która pamięta Evie z dawnych lat: półtorej dekady wcześniej, jeszcze jako nastolatka, przypadkowo zastrzeliła własnego ojca. Teraz D.D. ma wątpliwości, czy faktycznie tak było, czy dała się nabrać. Ale to nie wszystko: kiedy zdjęcie zamordowanego mężczyzny trafia do mediów, rozpoznaje go Flora, ocalona ofiara gwałciciela i sadysty. Twierdzi, że Conrad znał jej oprawcę…

Jakby mieszała w kociołku z dawnymi tajemnicami i nowymi zbrodniami. W rezultacie na powierzchnię wypływały różne sprawy, ale co je łączyło?

Trzy kobiety: Sierżant D.D. Warren, Flora, Evie. Policjantka, ofiara i… no właśnie, kto? Morderczyni? A może również ofiara, tyle że nieco inaczej pojmowana? Lisa Gardner rysuje trzy wyraziste kobiece postaci. D.D. Warren to silna policjantka, która wie, czego chce od życia, i nie boi się po to sięgać. Flora była naiwną studentką, kiedy została porwana przez psychopatę. Miesiącami więziona, głodzona, gwałcona i bita, uzależniła się od swojego oprawcy. I choć udało jej się odzyskać wolność, to tylko pozory – nigdy całkiem się nie wyzwoli. Jednak wciąż podejmuje próby. Kiedy widzi zdjęcie Conrada w telewizji, przeszłość uderza w nią ze zdwojoną siłą. Ale zamiast się załamać, Flora postanawia pomóc w śledztwie. Wreszcie Evie. Córka genialnego matematyka, która po tragicznym wypadku z młodości powoli poukładała sobie życie. Tak to przynajmniej wygląda – do chwili, kiedy ginie jej mąż.

Mamy więc trzy kobiety. Każda inna, ale wszystkie łączy fakt, że są w jakiś sposób skłócone z życiem i wszystkie walczą o siebie. Autorka różnicuje je też sposobem prowadzenia narracji: Florę i Evie poznajemy z perspektywy pierwszoosobowej, D.D. Warren „z zewnątrz”. Siłą rzeczy odruchowo stajemy po stronie Flory i Evie, bo widzimy świat właśnie ich oczami. Życie tej pierwszej bez wątpienia budzi grozę – tym większą, że autorka świadomie zdradza tylko jego okruchy, każąc nam się domyślać, na jakie okrucieństwa wystawił kobietę jej porywacz. W tym przypadku niewypowiedziane przeraża bardziej niż dosłowne. Ale najciekawsza jest mimo wszystko Evie. To bohaterka, której długo nie rozumiemy. Jest bardzo skryta, nawet sama przed sobą. Słusznie zresztą zauważa narrator: 

Wszyscy nosimy jakieś maski. A im więcej mamy do ukrycia, tym ta fasada jest grubsza.

Fasada Evie zdaje się nie do przebicia. Powoli jednak, po odrobinie, wyłania się zza niej prawda o kobiecie. Nie tak tragiczna, jak w przypadku Flory, bardziej „codzienna”, jakkolwiek źle by to nie zabrzmiało. A jednak fascynująca.

Lisa Gardner jest doświadczoną pisarką i to widać: fabuła jest spójna, podział na rozdziały logiczny, a zmiany perspektywy nie pozwalają czytelnikowi się nudzić. W jednym czy dwóch miejscach fabuła zgrzyta, ale dotyczy to za każdym razem matki Evie – może więc taki był od początku zamysł autorki i wynika to z emocjonalnego rozchwiania tej właśnie postaci? Jeśli dobrze policzyłam, to już czternasta powieść, której bohaterką jest D.D. Warren, ale dla czytelniczej przyjemności nie ma to żadnego znaczenia. Nieważne więc, czy znacie i lubicie tę policjantkę, czy też będzie to Wasze pierwsze spotkanie z twórczością Lisy Gardner – w obu przypadkach warto sięgnąć po „Powiem tylko raz”.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Powiem tylko raz" Lisa Gardner

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Powiem tylko raz, Lisa Gardner

Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców.

14 października 2020

NOWOŚĆ

Szukaj mnie, Lisa Gardner

Detektyw D. D. Warren i Flora Dane powracają w kolejnej odsłonie pełnej zwrotów akcji serii Lisy Gardner.

30 marca 2020

NOWOŚĆ

Znajdź ją, Lisa Gardner

„Znajdź ją” to najnowsza, ósma już część cyklu o policjantce z Bostonu, detektyw D.D. Warren.

16 listopada 2017

RECENZJA

Kochać mocniej, Lisa Gardner

Nie jest to jakaś wybitna książka; to po prostu dobry przykład wciągającego thrillera.

14 grudnia 2015

NOWOŚĆ

Nie bój się, Lisa Gardner

"Nie bój się" to siódmy thriller autorstwa amerykańskiej pisarki Lisy Gardner, którego bohaterką jest sierżant D.D. Warren.

26 czerwca 2015