Pomornica, Ewa Przydryga

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 11 kwietnia 2023

Pomornica

Autor: Ewa Przydryga
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 22 marca 2023
Liczba stron: 352

Strzeż się potworów

Ewa Przydryga swój pierwszy thriller opublikowała w roku 2016. Od tamtej pory ukazało się osiem powieści jej autorstwa, a czytelnicy chwalą je za umiejętnie budowaną atmosferę niepokoju. Po wydaniu „Pomornicy” postanowiłam wreszcie sama się przekonać, czy autorka potrafi wywołać dreszcz na moich plecach. Okazało się, że tak, potrafi.

Główna bohaterka tej powieści, Julia, próbuje odczarować złą przeszłość. Nie swoją, lecz konkretnego miejsca: domu, w którym się wychowała. To tutaj wiodła szczęśliwe dzieciństwo – do dziesiątego roku życia, bo to wtedy w przydomowym ogrodzie znaleziono zwłoki zaprzyjaźnionego z rodziną nastolatka. Wkrótce potem zmarł starszy brat Julii. Teraz jako dorosła projektantka wnętrz kobieta wprowadza się do rodzinnego domu ze świeżo poślubionym mężem i silnym postanowieniem, że będzie tu szczęśliwa. Nie dane jej jednak jest nacieszyć się spokojem: Wiktor, jej mąż, zostaje oskarżony o gwałt, a Julia zaczyna znajdować w ogrodzie wiadomości, które wskazują, że o przeszłości nie da się tak po prostu zapomnieć. Zwłaszcza jeśli niesie się na barkach ciężar kłamstw…

Autorka stosuje sprawdzony zabieg: prowadzi fabułę dwutorowo, przeplatając teraźniejszość (pokazywaną z perspektywy Julii) i przeszłość (opisywaną z perspektywy trzecioosobowej, co zwiększa nasz dystans wobec wydarzeń z roku 2006). Stopniowo odsłania w ten sposób kolejne fragmenty zagadki i coraz silniej splata ze sobą wątki, które początkowo wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Fragmenty opisujące wydarzenia z przeszłości co jakiś czas urozmaicają nieco naiwne wierszyki o Pomornicy – zmorze, która porywa dzieci. Przy czym owa naiwność jest celowa: powieściowa autorka tych wierszyków ma zaledwie kilkanaście lat. Ten właśnie wątek – mimo że ma uzasadnienie fabularne i początkowo robi to, co ma robić, czyli budzi niepokój – był jedynym, co mnie w powieści zmęczyło. Cóż, trochę za dużo Pomornicy w „Pomornicy”.

Na szczęście nie mam innych zastrzeżeń. Fabuła powieści jest jednocześnie skomplikowana i wyważona. Nie gubimy się w gąszczu wątków, a wyjaśnienie – warto dodać, że racjonalne, mimo tytułowej „bohaterki” – może zaskoczyć. Czy raczej: wyjaśnienia, bo Ewa Przydryga serwuje nam w powieści dwie zagadki. Obie zostały dobrze poprowadzone, kolejne tropy pojawiają się wtedy, kiedy ich oczekujemy, ale rozjaśniają tylko tyle, by podtrzymać naszą ciekawość, nie ujawniają rozwiązania zbyt wcześnie.

Nie gubimy się też w liczbie bohaterów, bo ta jest mocno ograniczona. Julia, główna bohaterka powieści, stara się logicznie myśleć i żyć teraźniejszością, kiedy jednak dociera do niej, że od własnych kłamstw nie da się uciec – zwłaszcza jeśli wraca się w miejsce, w którym się je wypowiadało – emocje zaczynają brać nad nią górę. Dobrze wypadają też postaci drugoplanowe, jak choćby Wiktor, mąż Julii, wyjątkowo nieprzyjemny typ. Jakoś nie mamy wątpliwości, że tacy ludzie jak on są wśród nas.

Podsumowując: nie odbieram „Pomornicy” jako książki wybitnej czy zmieniającej losy gatunku, ale nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Zrobiła to, co powinien zrobić thriller: wprowadziła mnie w odpowiedni nastrój i zaciekawiła dobrze poprowadzoną fabułą. Do tego język jest na tyle przezroczysty, że pozwala skupić się na fabule. Jeśli zatem macie ochotę na klimatyczny thriller, chwilami oniryczny, chwilami klaustrofobiczny, ale nieustannie wywołujący niepokój – zainteresujcie się „Pomornicą”. I nie bójcie się potworów: najgorszymi są ludzie.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Pomornica" Ewa Przydryga

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Źródlisko, Ewa Przydryga

Ma umrzeć. Musi umrzeć. Taki jest nadrzędny cel.

31 lipca 2023

NOWOŚĆ

Pomornica, Ewa Przydryga

Najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki, skomplikowane i przerażające relacje rodzinne.

22 marca 2023

NOWOŚĆ

Mursz, Ewa Przydryga

Las, który odcisnął krwawe piętno na życiu okolicznych mieszkańców, przypieczętuje także jej los…

13 grudnia 2021