Pokuta, Max Czornyj

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 01 kwietnia 2019

Pokuta

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 17 października 2018
Liczba stron: 420

Zadośćuczynienie

„Pokuta”, trzecia część cyklu Maxa Czornyja, opowiada o lubelskim komisarzu, który zmaga się z trudnym i brutalnym śledztwem nawiązującym do wątków religijnych. Po „Grzechu” i „Ofierze” przyszedł czas na odpokutowanie. 

Seryjny morderca, zwany Cztery Iksem, zostaje wreszcie zatrzymany przez policję. Jak się jednak wkrótce okazuje, seria morderstw na tym się nie kończy. Dochodzi do kolejnych, wpisujących się w modus operandi Iksa. Zatrzymany, zamknięty w zakładzie psychiatrycznym i odizolowany od społeczeństwa oprawca z pewnością nie mógł ich dokonać – a jednak doskonale zna szczegóły sadystycznych zbrodni. Eryk Deryło, który niejednokrotnie ryzykował w tym śledztwie nie tylko zdrowie oraz bezpieczeństwo rodziny, ale i własne życie, kolejny raz staje przed zadaniem schwytania mordercy – wspólnika bądź naśladowcy Cztery Iksa. 

W „Pokucie’’, oprócz spraw związanych stricte z warstwą kryminalną, kolejny raz śledzimy prywatne życie Eryka Deryły, poznajemy pewne elementy jego przeszłości, z całą rzeszą demonów, które powróciły do gry, aby toczyć walkę o duszę komisarza. Recenzując drugą część cyklu, „Ofiarę”, pisałam, że nieco brakowało mi w niej profilera Miłosza Tracza – na szczęście w ostatniej części tryptyku i on wraca do gry.

Czornyj położył spory nacisk również na ukazanie psychiki mordercy. Stworzył dokładny obraz tego, co dzieje się w jego wnętrzu i jak determinuje to każde jego postępowanie. Pojawiają się w tej powieści takie psychologiczne – a raczej psychiatryczne – zjawiska, jak zaburzenia dysocjacyjne tożsamości, znane jako rozdwojenie jaźni bądź (jak w „Pokucie”) osobowość wieloraka. 

Akcja, podobnie jak w dwóch poprzednich częściach, jest niezwykle żywa, a krótkie rozdziały, zakończone tak zwanymi cliffhangerami, zawieszają opowieść i potęgują napięcie tak, że nie sposób odłożyć książki. Nawiązania do symboliki religijnej ciekawią i idealnie wpasowują się w stworzoną przez Czornyja historię – bo gdzie jeśli nie w religii umiejscowione są rozważania na temat grzechu, sumienia i odkupienia win. 

Bez wątpienia w kryminale najistotniejszy jest finał. Zwłaszcza w historii, która posiada kilka odsłon, czyli nie kończy się na pierwszej części. Każda z nich dodatkowo podsyca w czytelniku ciekawość i chęć odkrycia, kto wreszcie okaże się tym najgorszym z najgorszych, sprawcą wszystkich brutalnych zbrodni. I właśnie do finału muszę się nieco przyczepić. W pierwszym momencie, mocno zaskoczona, pomyślałam, że autor wpadł na oryginalny pomysł na klamrę spinającą tę historię – z pewnością nigdzie z takim zakończeniem się nie spotkałam. Jednak po ochłonięciu odbieram ten pomysł jako mało prawdopodobny. 

Ale jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę. Porywa go w świat zbrodni, pokazanej niezwykle plastycznie, sadystycznej i zatrważającej. Dodatkowo sięga po kwestie, które zawsze będą dyskusyjne: człowieka jako istoty grzesznej, skłonnej do przewinień i złych uczynków, ale także do rachunku sumienia i odpokutowania win. Jak pisał niegdyś Erich Kastner: „Sumienie jest zegarem, który chodzi zawsze dobrze. To my czasami chodzimy źle”.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Pokuta" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Czas śmierci, Max Czornyj

Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.

01 lutego 2024

RECENZJA

Inkarnator, Max Czornyj

„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”.

04 września 2023

NOWOŚĆ

Inkarnator, Max Czornyj

Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.

15 marca 2023

RECENZJA

Spirytystka, Max Czornyj

Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa.

19 grudnia 2022

RECENZJA

Mortalista, Max Czornyj

Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna.

07 listopada 2022

NOWOŚĆ

Spirytystka, Max Czornyj

Mortalista powraca.

09 września 2022

NOWOŚĆ

Mortalista, Max Czornyj

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

26 kwietnia 2022

RECENZJA

Zimny chirurg, Max Czornyj

Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.

21 października 2021

RECENZJA

Sezon drugi, Max Czornyj

Max Czornyj pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej.

08 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Zimny chirurg, Max Czornyj

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

09 września 2020

RECENZJA

Grób, Max Czornyj

Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność.

07 września 2020

RECENZJA

Rzeźnik, Max Czornyj

Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...

25 maja 2020

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

RECENZJA

Ofiara, Max Czornyj

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem.

10 września 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017