Przeszłość lubi dawać o sobie znać. Nie można przez nią uciec, zawsze wraca. Prędzej czy później każdy musi odpowiedzieć za swoje czyny. Nie ma zbrodni bez kary, a pokuty bez grzechu. Ale co w sytuacji, jeśli jest kara i pokuta, ale nie ma pewności, czy była zbrodnia?
W najnowszej książce Anny Kańtoch, autorki „Łaski” i „Wiary”, po raz kolejny przenosimy się do czasów PRL-u i małego miasteczka, gdzie zdarza się potworna zbrodnia. Jest rok 1986. Na plaży jednego z nadmorskich, bardzo spokojnych miasteczek zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Regina Wieczorek miała zaledwie dziewiętnaście lat, była zdolna, powszechnie lubiana i marzyła o wyjeździe z Przeradowa. Zbrodnia ta wstrząsa lokalną społecznością, ale milicja szybko ogłasza sukces, gdy do morderstwa Reginy przyznaje się jej równolatek. Wszyscy mogą spać spokojnie, aż do pewnego listopadowego dnia, gdy na milicję przychodzi niejaki Kowalski i przyznaje się do zamordowania Reginy oraz kilku innych dziewcząt, które przepadły bez wieści. Jak to możliwe, że nikt nie zauważył ich zniknięcia? Kowalski zabijał je z zaskakującą regularnością – co siedem lat jedną, zawsze we wrześniu. Milicja ma więc nie lada problem. Dwóch morderców, a któryś z nich kłamie. Pytanie tylko: który? I dlaczego?
W „Pokucie”, tak jak w poprzednich kryminałach Anny Kańtoch, zagadka kryminalna jest zawiła i doskonale przemyślana. Nawet wprawnemu czytelnikowi kryminałów dotarcie do prawdy nastręczy wielu trudności. Odkrywaniu prawdy cały czas towarzyszyć będzie gęsta, pełna niepokoju atmosfera, która nie opadnie nawet na ostatnich kartach powieści. Klimat powieści tworzy też specyfika Polski Ludowej z jej układami i tajemnicami, gdzie wszystkie kwestie omawia się przy wódce i zagryzce, odpalając papieros od papierosa. Albo przy piwie czy herbacie, jak czyni to jeden z głównych bohaterów „Pokuty”.
Nie sposób nie wspomnieć o bohaterach tej powieści. W najnowszej książce Anny Kańtoch mamy dwie postaci, które niezależnie od siebie próbują wyjaśnić zagadkę śmierci Reginy. Jedną z nich jest milicjant, do którego w listopadową noc zgłasza się Kowalski. Igielski, mimo własnych problemów i niechęci przełożonego do zajmowania się tą sprawą, nie odpuszcza. Choć historyjka opowiedziana przez Kowalskiego ma pewne luki, nie jest nieprawdopodobna, a to wystarcza milicjantowi, by kontynuować śledztwo. Drugą postacią, która próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci Reginy, jest jej koleżanka Pola. Dziewczyna mieszka z matką, z którą się nie dogaduje, nie ma koleżanek, ale dysponuje całym wachlarzem kompleksów. Choć z Reginą nie przyjaźniła się już od czasów podstawówki, kiedy nadarza się okazja, Pola postanawia dowiedzieć się prawdy, wbrew matce i wbrew sobie.
Ale w książce Anny Kańtoch jest więcej fantastycznie sportretowanych postaci i wątków, które sprawiają, że chciałoby się więcej. Duszna atmosfera małego nadmorskiego miasteczka, w którym każdy ukrywa jakiś brzydki sekret, w doskonale odzwierciedlonych czasach PRL-u, sprawia, że „Pokuta” to kryminał najwyższej klasy. Tu nic nie jest przypadkowe, a powieść, choć pozbawiona współczesnego kontekstu, nowinek technologicznych i technik kryminalistycznych, udowadnia, że do napisania dobrego kryminału wystarczy jedynie dobra historia. I takich u Anny Kańtoch nie brakuje.
Nowe wydanie kryminału osadzonego w przygnębiającej zimie lat osiemdziesiątych.
24 kwietnia 2024
Anna Kańtoch jest mistrzynią obrazowania zwyczajności, tego, co nam znane i bliskie.
22 maja 2023
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? Łatwo powiedzieć, kiedy się widzi.
26 kwietnia 2023
Mogę polecić „Jesień zapomnianych” fanom kryminałów, dla których najważniejszy jest klimat powieści. A także tym ceniącym sobie oszczędny styl i przemyślaną ...
09 maja 2022
Już dziś premiera ostatniego, najbardziej mrocznego tomu trylogii Anny Kańtoch!
27 kwietnia 2022
W powieściach kryminalnych Anny Kańtoch zawsze znajduję to, czego szukam: dopracowaną fabułę, świetny warsztat, skupienie na opowiadanej historii.
12 lipca 2021
„Lato utraconych” pokazuje, jak strach potrafi zatruć nawet najszczęśliwsze życie i zaślepić nawet najbystrzejsze umysły.
02 czerwca 2021
To powieść dojrzała niczym jej główna bohaterka.
19 października 2020
Pierwszy tom kryminalnej trylogii Anny Kańtoch!
30 września 2020
Premierowy zbiór opowiadań niesamowitych, pełnych tajemnic, mrocznych kryminalnych zagadek i niezwykłych sytuacji rodem z horroru.
06 września 2019
Nowa książka autorki „Łaski” i „Wiary” – już dziś, pod naszym patronatem!
31 lipca 2019
„Niepełnia” jest książką inną, oryginalną, dziwną, niejasną. I książką potrzebną, ponieważ pod krętymi labiryntami i ślepymi zaułkami kryminalnej warstwy kryje ...
22 stycznia 2018
Jak czytamy w powieści: W filmach czy książkach wygląda to tak, że przychodzi detektyw i tłumaczy każdy szczegół, w prawdziwym życiu sporo rzeczy zostaje do końca ...
03 lipca 2017
Pierwsza powieść kryminalna Anny Kańtoch, „Łaska”, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. A dziś ukazała się ...
14 czerwca 2017
Nie ukrywam, że miałam nadzieję, że Kańtoch napisze utwór kryminalny, nie ukrywam też, że bardzo życzyłam autorce udanej realizacji w tej konwencji. Jak widać, marzenia ...
17 marca 2016
"Łaska" Anny Kańtoch to historia pewnej kobiety, na której życiu kładzie się cieniem tajemnica sprzed lat, i próbie wyjaśnienia tej tajemnicy.
24 lutego 2016