Okiem bibliotekarza: Zjazd absolwentów, Guillaume Musso

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 30 października 2019

Zjazd absolwentów

Autor: Guillaume Musso
Przekład: Joanna Prądzyńska
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 09 sierpnia 2019
Liczba stron: 320

 Noc i dziewczyna

Guillaume Musso urodził się w Antibes. I tam właśnie toczy się akcja jego najnowszej powieści, której głównym bohaterem jest… pisarz. W pięknej scenerii Lazurowego Wybrzeża rozgrywają się ludzkie dramaty.

Jest rok 2017. Mija 50 lat działalności Liceum Saint-Exupéry’ego. Jubileusz zgromadził tłum absolwentów. Manon Agostini, miejscowa policjantka, również wybiera się na uroczystości rocznicowe. Ale policjant z dochodzeniówki zawsze musi być gotowy do pracy. Ubrana w wieczorową suknię i wystrzałowe szpilki dostaje wezwanie i zanim dotrze na bankiet, będzie łamać obcasy, pokonując strome ścieżki wybrzeża – być może popełniono zbrodnię… 

Dwadzieścia pięć lat wcześniej rudowłosa maturzystka Vinca Rockwell ma romans ze swoim nauczycielem. Świadkowie widzieli, jak para opuszcza kampus. Dostrzeżono ich potem w hotelu w Paryżu – recepcjonista zapamiętał, że młoda kobieta telefonowała z pokoju do recepcji z pytaniem o wiśniową colę. Następnego dnia wyjechali i nikt ich więcej nie widział. Jest jednak ktoś, kto wie, że historia opowiedziana przez recepcjonistę nie może być prawdziwa. 

W 2017 roku wspomnienia wracają. Pisarz Thomas Degalais, niegdyś uczeń słynnego liceum i syn pary dyrektorów owej szkoły, przylatuje na uroczystości z Nowego Jorku. To jego osobista pielgrzymka, wywołana chęcią zmierzenia się z przeszłością, która uwiera jak bolący ząb. Od początku jego pobyt w Antibes jest przykry. Właściwie żałuje, że wrócił tu po latach, ale przecież przywiodła go ciekawość, chęć poznania niewygodnych faktów. Kiedy wstąpi do miejscowej kafejki, wspomnienia wrócą z podwójną siłą, ktoś podrzuci mu ostrzeżenie, a były kolega szkolny, obecnie wścibski dziennikarz Stephane Pianelli zasieje ziarno niepokoju.

Guillaume Musso podarował czytelnikom fascynującą powieść, która pochłania myśli i długo nie daje o sobie zapomnieć. Autor przewrotnie umieścił mroczną historię ludzkich namiętności w jednym z najpiękniejszych zakątków świata. Lazurowe Wybrzeże kojarzy się z niebem w kolorze indygo, lazurową morską wodą i radosnymi wakacjami. Tu zaś mamy zbrodnie, wstydliwe tajemnice z przeszłości, których ujawnienie może kosztować kogoś życie, trudne związki i ani jednej pozytywnej postaci. Ponura, napięta atmosfera i pozornie paradoksalna refleksja: czy kat może być równocześnie ofiarą? 

Dzięki narracji personalnej można spojrzeć na sprawę z różnych punktów widzenia, co jednak wcale nie ułatwia rozwiązania zagadek. Trudno też jednoznacznie oceniać motywy działania poszczególnych dramatis personae. Winni nie zostali ukarani w sensie prawnym, ale bywają kary gorsze niż więzienie. Autor w mistrzowski sposób pokazuje, że człowiek szarpany silnymi emocjami jest zdolny do najgorszego. Gdy zazdrość wymyka się spod kontroli, niszczy ludzi, związki, doprowadza do zbrodni. A kiedy przychodzi opamiętanie, zazwyczaj jest za późno. Motywy zbrodni są stare jak świat: pieniądze, chęć zemsty i miłość. Z czasem dochodzi do nich jeszcze chęć ukrycia prawdy. Guillaume Musso nie byłby sobą, gdyby w końcowej frazie nie zasiał ziarenka niepewności. Bo fakty można interpretować w różny sposób. Gdy prawda bywa zbyt bolesna, szukamy innych rozwiązań, puszczamy wodze fantazji, chcemy wierzyć, że coś się nie zdarzyło albo zdarzyło się... inaczej.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zjazd absolwentów" Guillaume Musso

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Jutro, Guillaume Musso

Gra kłamstw? Żart wyobraźni? Manipulacja? Jak daleko można się posunąć, żeby ratować kochaną osobę?

29 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Zjazd absolwentów, Guillaume Musso

Dziewczyna, która znika w nocy. Przyjaciele związani tragiczną tajemnicą. Powrót do miejsca, w którym wszystko się zaczęło…

09 sierpnia 2019

RECENZJA

Dziewczyna z Brooklynu, Guillaume Musso

„Adrenalina”, „nieziemskie przeżycia”, „rollercoaster” – czytałam w recenzjach. Może i rollercoaster, ale na podmiejskim wesołym miasteczku z niskim budżetem.

25 września 2017