Okiem bibliotekarza: Wielbiciel, Charlotte Link

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 22 kwietnia 2014

Wielbiciel

Autor: Charlotte Link
Przekład: Dariusz Guzik
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 09 maja 2013
Liczba stron: 424

Charlotte Link

Autorka niemieckich powieści w brytyjskim stylu Charlotte Link to jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, autorka powieści obyczajowych oraz thrillerów psychologicznych. Jest Niemką, ale akcja wielu jej książek toczy się w Wielkiej Brytanii.Charlotte Link urodziła się w 1963 roku we Frankfurc...

czytaj więcej

Ci wspaniali mężczyźni...

Sympatyczny, przystojny, inteligentny, troskliwy, w mig odgadujący nasze pragnienia... Mężczyzna-ideał? No nie wiem, nie wiem. Akcja kolejnej powieści Charlotte Link „Wielbiciel” rozgrywa się w Niemczech. Autorka lubi czytelników wprowadzać „od progu” w mroczny nastrój, tak jest i tym razem: oto w lesie zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety, straszliwie okaleczone, zmasakrowane. To wstęp do gry.

Następnie wkraczamy w życie pewnej pary, postrzeganej przez rodzinę i znajomych jako małżeństwo idealne. Niestety, ten ideał ma coraz głębsze rysy. Zmęczona sytuacją żona, wracając z pracy do domu, jest świadkiem samobójstwa młodej kobiety. Od tego zaczyna się cały łańcuch wypadków, powiązań z nowo poznanymi ludźmi. Autorka prowadzi nas jednak spokojnie, bez większych wstrząsów, niczym mistrz Hitchcock w swoich filmach. Akcja rozwija się łagodnymi meandrami, ale atmosfera gęstnieje ze strony na stronę. Co charakterystyczne dla tej pisarki, nie ma ona swojego ulubionego bohatera-detektywa i nie są to typowe powieści kryminalne, choć niektórzy porównują ją z Agatą Christie. Charlotte Link ma swój niepowtarzalny styl, poza tym – co ważne – umie świetnie opowiadać.

Od połowy książki właściwie domyślamy się już, kto za tym wszystkim stoi,  ale nie o to tak naprawdę chodzi. Autorka podzieliła swoją powieść na dwie części. W pierwszej poznajemy bohaterów: wspomnianą parę małżeńską Dornów, rodzinę Leony Dorn i ludzi, z którymi styka ją wypadek. Dowiadujemy się też o pewnej dziewczynie, która wyjechała do Ameryki Południowej i od sześciu lat nie kontaktuje się z rodziną, a także o jej młodszej siostrze, opiekującej się umierającym na raka ojcem, oraz samotnej, starszej kobiecie, która nie ma prawie żadnych znajomych, choć są ludzie, których uważa za przyjaciół. Emocje rosną ze strony na stronę, aby osiągnąć apogeum w części drugiej. Śledząc dzieje Leony Dorn i osób zamieszanych w całą historię, w napięciu czekamy na kolejny ruch przestępcy. W co on gra? Jakie są motywy jego postępowania?

Thrillery psychologiczne pióra Charlotte Link poruszają do głębi, a przerażają głównie dlatego, że autorka uzmysławia nam, iż w każdym, nawet na pozór miłym, sympatycznym, normalnym (?) człowieku, może tkwić diabeł. Link w mistrzowski sposób kreśli rysunki psychologiczne postaci. Mózg ludzki to siedlisko niespodzianek, może być – jak chce Thorwald – domem duszy. Ale możemy mieć także do czynienia z umysłem pokrętnym, z kimś niby sympatycznym, a wykorzystującym niecnie nasze słabości. Naukowcy od dawna poszukują biologicznego podłoża psychopatii. Amerykańscy uczeni w 2009 roku ogłosili, że mózg psychopaty różni się od mózgu normalnego człowieka. Hm, szkoda, że nie widać tego na pierwszy rzut oka.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Wielbiciel" Charlotte Link

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Poszukiwanie, Charlotte Link

Czytelniku, miej się na baczności. Będzie i ciekawie, i strasznie. Od pierwszej do ostatniej strony.

21 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Poszukiwanie, Charlotte Link

Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna...

23 października 2019

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Decyzja, Charlotte Link

Po Charlotte Link czytelnik spodziewa się klarownej, wciągającej lektury. W przypadku „Decyzji” mam – nomen omen – kłopot z decyzją.

25 września 2018

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Oszukana, Charlotte Link

Zagmatwane ludzkie losy, tajemnice, rodzinne sekrety i nieuchwytny zabójca – powieść Charlotte Link to jest to, co w wakacyjnym plecaku znaleźć się powinno.

25 lipca 2017

RECENZJA

Złudzenie, Charlotte Link

Gdyby nie fakt, że książkę otwiera brutalna scena zbrodni, mniej więcej do połowy można by mieć wrażenie, że czytamy powieść obyczajową. Później akcja nabiera ...

16 sierpnia 2016

WYWIAD

Wywiad z Charlotte Link

W Polsce znamy ją przede wszystkim jako autorkę szalenie klimatycznych thrillerów psychologicznych, ale Charlotte Link to postać pełna niespodzianek.

28 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Złudzenie, Charlotte Link

Niemiecka pisarka Charlotte Link jest autorką wielu powieści kryminalnych, które cechuje obecność wątków psychologicznych. Nie inaczej jest w najnowszej książce pisarki, ...

28 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Nieproszony gość, Charlotte Link

"Nieproszony gość" Charlotte Link to historia kobiety planującej samobójstwo, wypadku na łodzi i potwornego zabójstwa.

07 listopada 2014

NOWOŚĆ

Echo winy, Charlotte Link

Książki Charlotte Link, bardzo popularnej niemieckiej autorki, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i kryminału. Nie inaczej jest z "Echem winy".

03 lipca 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Obserwator, Charlotte Link

Charlotte Link jest doskonale znana polskim czytelnikom, od lat gości na listach kryminalnych bestsellerów.

11 czerwca 2013