Okiem bibliotekarza: W błogiej nieświadomości

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 28 kwietnia 2021

W błogiej nieświadomości

Autor: JP Delaney
Przekład: Anna Dobrzańska
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 18 stycznia 2021
Liczba stron: 432

Zło czai się za drzwiami

Urodzony w Ugandzie JP Delaney, autor fascynujących thrillerów psychologicznych, studiował literaturę angielską i podobnie jak bohater swojej ostatniej powieści, zatytułowanej „W błogiej nieświadomości”, pisuje artykuły podróżnicze. Jego książki przywodzą na myśl najlepsze filmy Alfreda Hitchcocka. Z pozoru nie dzieje się nic specjalnego, życie toczy się spokojnie, swoim trybem i zgodnie z planem. Aż któregoś dnia…

Główny bohater, Pete, przebywający aktualnie na urlopie tacierzyńskim, odprowadza Theo do żłobka. Ruchliwy dwulatek przysparza ojcu sporo zmartwień, i to od urodzenia. Urodzony sporo przed czasem, pierwsze tygodnie życia spędził na szpitalnym oddziale neonatologii, gdzie – obok oddanego personelu medycznego – na zmianę czuwali przy nim rodzice, równie zrozpaczeni, co pełni nadziei na szczęśliwe zakończenie. Ponieważ Pete jako dziennikarz i wolny strzelec zarabia mniej od swojej partnerki Maddie, to on decyduje się pozostać z maluchem w domu. Jak mawiał Pablo Picasso: każde dziecko jest artystą, problem w tym, czy nim zostanie, gdy dorośnie. Theo jest więc ciekawy świata, ruchliwy, czasem bywa nieznośny. Ale Pete oddaje się wychowaniu w stu procentach. 

Któregoś przedpołudnia do drzwi małego domu bohaterów pukają obcy ludzie. Wiadomość, którą przekazują Pete’owi, na zawsze zmieni życie rodziny: Theo nie jest jego biologicznym synem. Dowód? Najbardziej oczywisty – wynik badania DNA. Zdruzgotany Pete zastanawia się nad jedną, oczywistą możliwością: Maddie dopuściła się zdrady. Rzeczywistość jest jednak znacznie gorsza. Mimo wszystko partnerzy próbują racjonalizować nieracjonalne i jakoś poukładać od nowa swoje życie. Tyle że nic już nie będzie takie, jak kiedyś. Chociaż to „kiedyś” było dalekie od doskonałości, to było ich własne, wypracowane przez lata, sprawdzone. Teraz zaczynają się dziać rzeczy dziwne, nieprzewidywalne, z czasem wzbudzające strach, poczucie życiowej klęski i niemożności wyjścia z pułapki.

Co człowiek jest w stanie zrobić dla swojego dziecka? Na jakich zasadach działa świadomy swej roli i życiowej odpowiedzialności ojciec? Jak stawia czoła dramatom? Jakie podejmuje działania? P.J. Delaney, obok intrygującej historii rodem z najczarniejszego koszmaru, stawia pytania o nowoczesne ojcostwo. Niby to oczywiste, że w XXI wieku ojciec przejmuje główną opiekę nad dzieckiem – a jednak spotyka go brak zrozumienia nie tylko ze strony teścia tradycjonalisty, lecz także rówieśników (jedna z bohaterek mówi na przykład: „Przed południem tatusiowie nie przebywają w domu, bo pracują”).

Zagłębiając się w tę ponurą historię, w której dziecko jest najważniejsze, ale dla każdego z bohaterów z innego powodu, autor ostrzega czytelnika: nigdy nie wiadomo, kto czai się za zamkniętymi drzwiami, jakie wieści przynosi – a jeśli są tragiczne, to czy nie jest to przypadkiem dopiero czubek góry lodowej kłopotów. Wszystko ma konsekwencje, dlatego trzeba uważać, co i do kogo się mówi – wszystko może być użyte przeciwko tobie, bo to tylko kwestia interpretacji. Skutki? Mogą być dalekosiężne i nieodwracalne; twoja w tym głowa, by się takie nie stały. Bo, jak mówią prawnicy, to, że ktoś postępuje ex lege, nie znaczy, że nie czyni tego contra bonos mores.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "W błogiej nieświadomości" JP Delaney

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Perfekcyjna żona, JP Delaney

Perfekcyjna żona. Perfekcyjne życie. Na zawsze.

24 września 2019

RECENZJA

W żywe oczy, JP Delaney

Książka zadowoli zwłaszcza te osoby, które cenią sobie klasyczne wątki przedstawione w zupełnie nieklasycznym stylu. JP Delaney wywiązał się z tego zadania w stu ...

02 listopada 2018

NOWOŚĆ

W żywe oczy, JP Delaney

Spotkał ją. Uwierzył jej. Nie powinien.

07 września 2018

NOWOŚĆ

Lokatorka, JP Delaney

„Lokatorka” JP Delaney to thriller psychologiczny, który można opisać trzema zdaniami: Idealne mieszkanie. Wymarzona lokatorka. Doskonała zbrodnia.

27 czerwca 2017