Okiem bibliotekarza: Towar, David Baldacci

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 21 lipca 2020

Towar

Autor: David Baldacci
Przekład: Beata Hrycak
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera: 03 lipca 2019
Liczba stron: 400

 

Piekło w Raju

Zajmuje wielki półwysep między Zatoką Meksykańską, Oceanem Atlantyckim i Cieśniną Florydzką, rzut beretem od Karaibów i Bahamów. Piękne plaże z cudownie białym piaskiem przyciągają rzesze turystów i zastępy zamożnych emerytów, którzy chcą w tym wspaniałym otoczeniu radośnie spędzić najmniej radosną część życia. Prawdziwy raj? Ulubiony bohater Davida Baldacciego, John Puller junior, chwilami zastanawia się, czy jest na Florydzie, czy w Afganistanie.

Wojskowy śledczy starszy chorąży John Puller zostaje pilnie wezwany do przebywającego w domu opieki ojca, Johna Pullera seniora. Generał coraz bardziej pogrąża się w świecie starczego otępienia, ale zdarzają się chwile, gdy można z nim porozmawiać. W jednej z nich wzywa do siebie syna, by ten wypełnił misję (tym razem rodzinną) i odwiedził pilnie starą ciotkę mieszkającą w Paradise. John junior niezwłocznie udaje się w podróż. Ma wyrzuty sumienia, bo dawno nie odwiedzał starszej pani – tymczasem bezdzietna siostra ojca zastępowała mu w dzieciństwie matkę, wychowując go wraz z bratem, kiedy ojciec generał uczestniczył w licznych misjach na Bliskim Wschodzie. Kilka dni temu wysłała list (starsi ludzie rzadko przecież pisują e-maile), który mocno zaniepokoił generała, i raczej nie ma tu nic do rzeczy jego chory umysł. 

Po przybyciu na miejsce Puller dowiaduje się, że dotarł za późno – ciotka nie żyje. On sam zostaje niezbyt dobrze potraktowany przez miejscową policję. Niełatwo w świecie bogaczy znaleźć tani hotel, toteż John ląduje w podejrzanej okolicy, gdzie noclegi są niedrogie, owszem, za to okolica bardzo niebezpieczna. To wtedy po raz pierwszy bohater zastanawia się czy jest w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi czy na polu walki – i jeszcze nieraz wróci do tej myśli. Podczas gdy Puller zaczyna prowadzić prywatne śledztwo, by dowiedzieć się czy ciotka zmarła z przyczyn naturalnych, czy też ktoś pomógł jej odejść z tego świata, Mecho – robotnik zbiegły z platformy wiertniczej, który wpław dotarł szczęśliwie do Paradise – zatrudnia się jako ogrodnik w posiadłości miejscowego multimilionera i wynajmuje pokój w tym samym nędznym hotelu, w którym zamieszkał Puller. Ich drogi krzyżują się w trudnej sytuacji.

We współczesnym świecie wszystko jest towarem i – niestety – prawie wszystko można kupić, bo… kto bogatemu zabroni. Baldacci pokazuje w swojej powieści świat wyjątkowo brudnych interesów, które często załatwia się z bronią w ręku; świat, w którym nie ma miejsca na negocjacje, a jeśli ktoś ma inne zdanie, może skończyć z kulą w głowie. Z jednej strony fale oceanu, z drugiej fala przemocy. Ale co wspólnego z tym wszystkim mogła mieć miła starsza pani i dwoje innych staruszków, których ciała ocean wyrzucił na plażę? Czy śmierć sąsiada ciotki była przypadkowa? Dlaczego w podejrzanych miejscach pojawia się opiekunka osób starszych Jane Ryan i czemu niepełnosprawna ciotka, zamiast korzystać z taksówek, jeździła dokądś własnym autem, przy czym zawsze było to nie więcej niż osiem kilometrów?

Zanim wojskowy śledczy John Puller junior w towarzystwie koleżanki (nawiasem mówiąc: w randze generała) znajdzie odpowiedź na wszystkie pytania i odkryje przerażającą prawdę, zanim dowiemy się, kim w rzeczywistości jest Mecho i jaką rolę odgrywa w całej intrydze nieuczciwy adwokat, niejaki pan Mason, czeka nas kawał emocjonującej lektury. Bohaterowie muszą działać szybko, zdecydowanie, czasem brawurowo podejmując decyzje, mają bowiem do czynienia z wyjątkowo bezwzględnym przeciwnikiem. W dodatku John Puller nie jest pewien, kto tak naprawdę jest godny zaufania. A „Towar” nie jest książką, po przeczytaniu której można spokojnie zasnąć.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Towar" David Baldacci

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Budynek Q, David Baldacci

Trzydzieści lat. Dwóch mężczyzn. Jeden szuka sprawiedliwości, drugi zemsty.

17 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Miasto upadłych, David Baldacci

„Miasto upadłych” to czwarta część cyklu o detektywie Amosie Deckerze. Powieść ukazała się dziś pod naszym patronatem.

13 lutego 2019

RECENZJA

Dylemat, David Baldacci

Na czytelników czeka sporo dobrej zabawy z dreszczykiem, dobrze przedstawionej szczególnie od strony prawnej.

22 marca 2018

NOWOŚĆ

Dylemat, David Baldacci

„Dylemat” to trzeci tom cyklu, którego głównym bohaterem jest Amos Decker. Tym razem detektyw zostaje zaangażowany do bardzo tajemniczej sprawy... Powieść ukazała się ...

14 lutego 2018

RECENZJA

Ostatnia mila, David Baldacci

„Ostatnia mila” nie jest powieścią bez skazy. Nie jest też książką, która porywa czytelnika od pierwszej do ostatniej strony: w nią trzeba się wgryźć. Ale gdy już ...

30 czerwca 2017

NOWOŚĆ

Ostatnia mila, David Baldacci

David Baldacci, amerykański pisarz i prawnik, jest autorem powiesci sensacyjnych. Właśnie ukazała się "Ostatnia mila" - druga część cyklu, którego głównym bohaterem ...

25 stycznia 2017

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Dowód prawdy, David Baldacci

Na gmachu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych znajduje się napis: „Równa sprawiedliwość w obliczu prawa”. Cóż, po przeczytaniu powieści Davida Baldacciego ...

06 lutego 2015

NOWOŚĆ

Ściana, David Baldacci

David Baldacci, prawnik i pisarz, jest autorem wielu powieści sensacyjnych. Wśród nich: "Ściana" - historia analityka CIA oskarżonego o sześć morderstw.

24 kwietnia 2013