Okiem bibliotekarza: Oszukana, Charlotte Link

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 25 lipca 2017

Oszukana

Autor: Charlotte Link
Przekład: Anna Makowiecka-Siudut
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 10 maja 2017
Liczba stron: 552

Charlotte Link

Autorka niemieckich powieści w brytyjskim stylu Charlotte Link to jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, autorka powieści obyczajowych oraz thrillerów psychologicznych. Jest Niemką, ale akcja wielu jej książek toczy się w Wielkiej Brytanii.Charlotte Link urodziła się w 1963 roku we Frankfurc...

czytaj więcej

Co widziała Grace Henwood?

Charlotte Link, znana na całym świecie autorka psychologicznych powieści kryminalnych, swoją najnowszą książką zaskakuje czytelnika... główną bohaterką. Dotychczas w jej powieściach raczej nie mieliśmy do czynienia z policjantami, nie było śledztwa, Scotland Yardu etc. W „Oszukanej” główną postacią jest policjantka Kate Linville, ze Scotland Yardu właśnie. Ale Charlotte Link nie byłaby sobą, gdyby jej powieść biegła zwykłym kryminalnym torem. Kate jest policjantką, ale nie prowadzi regularnego śledztwa, bo nie jest na swoim terenie. Do przestępstwa doszło poza Londynem, ponadto zachodzi konflikt interesów: ofiarą jest ojciec Kate. Stary, emerytowany policjant zginął w straszliwych męczarniach. Kto aż tak go nienawidził? Cóż, w tym zawodzie nierzadko słyszy się groźby ze strony aresztantów. I w tym kierunku podąża śledztwo.

Głównym podejrzanym staje się człowiek, który związał swe losy z Terry, dziewczyną o zagmatwanej przeszłości. Oboje pojawiają się w życiu pewnego małżeństwa, które niegdyś zaadoptowało niechciane niemowlę. I to, że matką biologiczną chłopca jest właśnie Terry, ma w tym wypadku znaczenie, ale nie jest najistotniejsze.

Scenarzysta filmowy Jonas Crane marzy o wakacjach w jakimś miejscu odciętym od cywilizacji. I przekonuje do tego pomysłu swoją żonę, Stellę. Owszem, da się to zrobić: kolega Jonasa ma dom w północnym Yorkshire. To tutaj znajdują się słynne wrzosowiska na wzgórzach North York Moors. Dom stoi w dolinie. Nie ma tam internetu, nie działają telewizja ani telefony. Aby znaleźć zasięg, trzeba wspiąć się na dość odległy pagórek. Świetna lokalizacja dla zestresowanego filmowego scenarzysty. Miejsce na spokojny, miły odpoczynek dla niego, jego żony i pięcioletniego adoptowanego synka. Czy aby na pewno?

Tymczasem giną kolejne osoby. Jest wśród nich Melissa Cooper kobieta w średnim wieku, spokojna matka dwóch dorosłych synów. Czy coś ją łączyło z Richardem Linville’em? Wszak Melissa ginie w taki sam sposób jak policjant. Kto i dlaczego zgotował im tak straszliwą śmierć? Kiedy policja znajduje kolejne zwłoki, znika trzynastoletnia Grace Henwood. Dziewczyna prawdopodobnie widziała zabójcę. Ale czy można wierzyć dziewczynce niepełnosprawnej umysłowo? Czy to, o czym mówi, nie jest wytworem jej wyobraźni? Tak czy inaczej: trzeba ją jak najszybciej odnaleźć. Śledztwo prowadzi nadkomisarz Caleb Hale, który nagle zaczyna wątpić we własne umiejętności.

Tymczasem Kate Linville także nie ustaje w poszukiwaniach. Mimo że nie powinna mieszać się do śledztwa, chce przecież znaleźć zabójcę ojca. Podczas swoich wędrówek Kate poznaje różnych, czasem dziwnych ludzi, odkrywa rodzinne tajemnice, poznając okoliczności pewnych zdarzeń, o których nie miała pojęcia. I musi zupełnie inaczej spojrzeć na swego ojca, który był człowiekiem innym niż dotychczas myślała. A przy okazji musi też pomyśleć o sobie, zrozumieć, dlaczego prowadzi szare, samotne życie.

Charlotte Link jak zawsze porusza czytelnika do głębi, stawia niewygodne pytania, daje ciekawe podpowiedzi i zmusza do myślenia, dając równocześnie dawkę doskonałej, sensacyjnej prozy, która trzyma w napięciu do ostatnich zdań. Zagmatwane ludzkie losy, tajemnice, rodzinne sekrety i nieuchwytny zabójca – powieść Charlotte Link to jest to, co w wakacyjnym plecaku znaleźć się powinno.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Oszukana" Charlotte Link

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Poszukiwanie, Charlotte Link

Czytelniku, miej się na baczności. Będzie i ciekawie, i strasznie. Od pierwszej do ostatniej strony.

21 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Poszukiwanie, Charlotte Link

Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna...

23 października 2019

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Decyzja, Charlotte Link

Po Charlotte Link czytelnik spodziewa się klarownej, wciągającej lektury. W przypadku „Decyzji” mam – nomen omen – kłopot z decyzją.

25 września 2018

RECENZJA

Złudzenie, Charlotte Link

Gdyby nie fakt, że książkę otwiera brutalna scena zbrodni, mniej więcej do połowy można by mieć wrażenie, że czytamy powieść obyczajową. Później akcja nabiera ...

16 sierpnia 2016

WYWIAD

Wywiad z Charlotte Link

W Polsce znamy ją przede wszystkim jako autorkę szalenie klimatycznych thrillerów psychologicznych, ale Charlotte Link to postać pełna niespodzianek.

28 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Złudzenie, Charlotte Link

Niemiecka pisarka Charlotte Link jest autorką wielu powieści kryminalnych, które cechuje obecność wątków psychologicznych. Nie inaczej jest w najnowszej książce pisarki, ...

28 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Nieproszony gość, Charlotte Link

"Nieproszony gość" Charlotte Link to historia kobiety planującej samobójstwo, wypadku na łodzi i potwornego zabójstwa.

07 listopada 2014

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Wielbiciel, Charlotte Link

Thrillery psychologiczne pióra Charlotte Link poruszają do głębi, a przerażają głównie dlatego, że autorka uzmysławia nam, iż w każdym, nawet na pozór miłym, ...

22 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Echo winy, Charlotte Link

Książki Charlotte Link, bardzo popularnej niemieckiej autorki, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i kryminału. Nie inaczej jest z "Echem winy".

03 lipca 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Obserwator, Charlotte Link

Charlotte Link jest doskonale znana polskim czytelnikom, od lat gości na listach kryminalnych bestsellerów.

11 czerwca 2013