Okiem bibliotekarza: Obserwator, Charlotte Link

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 11 czerwca 2013

Obserwator

Autor: Charlotte Link
Przekład: Anna Makowiecka-Siudut
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 568

Charlotte Link

Autorka niemieckich powieści w brytyjskim stylu Charlotte Link to jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, autorka powieści obyczajowych oraz thrillerów psychologicznych. Jest Niemką, ale akcja wielu jej książek toczy się w Wielkiej Brytanii.Charlotte Link urodziła się w 1963 roku we Frankfurc...

czytaj więcej

Podpatrzone – usłyszane

Charlotte Link jest doskonale znana polskim czytelnikom, od lat gości na listach kryminalnych bestsellerów. „Dom sióstr”, „Drugie dziecko” czy „Echa winy” przywodzą na myśl samych mistrzów gatunku, jak chociażby zapomniany nieco Georges Simenon czy wciąż na topie Agatha Christie. Niemiecka autorka umieszcza akcję swoich powieści w Anglii i bardzo dba o wątki psychologiczne. Nie inaczej jest tym razem. Czytelnicy znowu otrzymali smakowitą powieść kryminalną, ze świetnie zarysowanymi postaciami dramatu i wątkami, które prowadzą… donikąd. Bo co wspólnego z makabrycznymi morderstwami ma neurotyczny, bezrobotny Samson Segal, bardzo smutny, zasklepiony w swojej samotności obserwator cudzego życia? I co łączy ze sobą kobiety w różnym wieku, różnych zawodów i w dodatku o różnych usposobieniach, zamordowane brutalnie w swoich domach?

W powieści splatają się losy kilku kobiet: Lizie Stanford, żony świetnie prosperującego, londyńskiego adwokata, Carli, która oszukana i opuszczona przez męża po wielu latach wspólnego życia nie bardzo radzi sobie z samotnością i nie najlepszą sytuacją finansową, wreszcie Anne Westley, emerytowanej lekarki, której szczęśliwe życie przerwała nagła śmierć męża. Poznajemy też rodzinę Wardów i Johna Burtona, którego tajemnicza przeszłość jest obiektem zainteresowania wielu osób. Wszystkie te osoby to dramatis personae przerażającej historii wielokrotnego mordercy.

Oto cierpiąca z powodu swojej samotności Carla, niechętnie zapraszana z powodu niełatwego charakteru nawet przez własną córkę, słyszy kursującą za ścianą windę, z której nikt nie wysiada. Carla ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, detektyw Peter Fielder podejmuje śledztwo i… gubi się w szczegółach. Wiele wskazuje na Samsona Segala, bezrobotnego mieszkającego z bratem i bratową, który pod pretekstem szukania pracy wiele czasu spędza na ulicach, obserwując ludzi, zaglądając w okna domów sąsiadów. Tak czy inaczej – możliwe, że Samson mógłby dostarczyć policji ciekawych informacji. Ale Samson znika, a nienawidząca go bratowa włamuje się do jego komputera i dostarcza policji prowadzony przez niego pamiętnik. Śledztwem interesuje się też John Burton, człowiek o mrocznej przeszłości, niegdyś związany z policją, obecnie właściciel małej firmy ochroniarskiej i trener młodzieżowej drużyny piłki ręcznej. Informacji dotyczących sprawy dostarcza mu Kate Linville, samotna policjantka, mająca ku temu własne powody.

Z chaosu wyłaniają się z biegiem czasu portrety zamieszanych w sprawę osób. Jest wśród nich jedna, której udziału w sprawie za nic nie chce ujawnić prowadzący śledztwo detektyw. Śledząc losy poszczególnych bohaterów, zagłębiamy się coraz bardziej w ich prywatne życie i jak tytułowy obserwator staramy się zrozumieć motywy ich postępowania. Coraz częściej media mówią o dramatach rozgrywających się w czterech ścianach domów, coraz więcej artykułów o przemocy, o ludziach będących na świeczniku, którzy uważają, że nie powinni odpowiadać za swoje czyny jak każdy inny obywatel. Czy słusznie? Temida wciąż jest ślepa, ale to wcale nie znaczy, że nic się nie da zrobić.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Obserwator" Charlotte Link

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Poszukiwanie, Charlotte Link

Czytelniku, miej się na baczności. Będzie i ciekawie, i strasznie. Od pierwszej do ostatniej strony.

21 kwietnia 2020

NOWOŚĆ

Poszukiwanie, Charlotte Link

Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna...

23 października 2019

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Decyzja, Charlotte Link

Po Charlotte Link czytelnik spodziewa się klarownej, wciągającej lektury. W przypadku „Decyzji” mam – nomen omen – kłopot z decyzją.

25 września 2018

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Oszukana, Charlotte Link

Zagmatwane ludzkie losy, tajemnice, rodzinne sekrety i nieuchwytny zabójca – powieść Charlotte Link to jest to, co w wakacyjnym plecaku znaleźć się powinno.

25 lipca 2017

RECENZJA

Złudzenie, Charlotte Link

Gdyby nie fakt, że książkę otwiera brutalna scena zbrodni, mniej więcej do połowy można by mieć wrażenie, że czytamy powieść obyczajową. Później akcja nabiera ...

16 sierpnia 2016

WYWIAD

Wywiad z Charlotte Link

W Polsce znamy ją przede wszystkim jako autorkę szalenie klimatycznych thrillerów psychologicznych, ale Charlotte Link to postać pełna niespodzianek.

28 czerwca 2016

NOWOŚĆ

Złudzenie, Charlotte Link

Niemiecka pisarka Charlotte Link jest autorką wielu powieści kryminalnych, które cechuje obecność wątków psychologicznych. Nie inaczej jest w najnowszej książce pisarki, ...

28 kwietnia 2016

NOWOŚĆ

Nieproszony gość, Charlotte Link

"Nieproszony gość" Charlotte Link to historia kobiety planującej samobójstwo, wypadku na łodzi i potwornego zabójstwa.

07 listopada 2014

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Wielbiciel, Charlotte Link

Thrillery psychologiczne pióra Charlotte Link poruszają do głębi, a przerażają głównie dlatego, że autorka uzmysławia nam, iż w każdym, nawet na pozór miłym, ...

22 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Echo winy, Charlotte Link

Książki Charlotte Link, bardzo popularnej niemieckiej autorki, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i kryminału. Nie inaczej jest z "Echem winy".

03 lipca 2013