Okiem bibliotekarza: Glatz. Kraj Pana Boga

Autor: Grażyna B. Groyecka
Data publikacji: 16 czerwca 2020

Glatz. Kraj Pana Boga

Autor: Tomasz Duszyński
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 03 czerwca 2020
Liczba stron: 416

Podziemny krąg w mieście Glatz

To bezsprzecznie najlepszy kryminał retro od lat. 

Antypatyczny komisarz Wilfried Mott, szef policji w Dusznikach-Zdroju, otrzymuje wezwanie, które pociągnie za sobą szereg dramatycznych wydarzeń. Oto drwal Heinrich Kern odnalazł w lesie ciało zaginionej przed pięcioma laty Sabine Hunfeld, córki potentata tytoniowego. Nie odnaleziono wówczas sprawcy/sprawców porwania. Na bieg wypadków mogła też wpłynąć tocząca się wojna. Młody asystent policyjny Klaus Bausch nie pracował jeszcze wtedy w kłodzkiej policji, a teraz zastanawia się, co było powodem szybkiego zakończenia śledztwa. Ponoć przekazano je wyższej instancji – ale dlaczego Mott tak łatwo zrezygnował z możliwości wykazania się w pracy? Wszak Sabine Hunfeld była córką bogatego biznesmena, jej zdesperowany ojciec przekazał na poszukiwania olbrzymie sumy i szukał córki aż do swojej nagłej śmierci – serce nie wytrzymało stresu. Śledztwo przejął komisarz Richter z Kłodzka, sprawa oparła się nawet o Berlin. Teraz, po latach, dochodzenie zostaje wznowione, a komisarz Mott ostrzy sobie zęby na posadę Richtera i już zaciera ręce, licząc na upadek Richtera i awans na jego stanowisko. Bo Mott ponad wszystko pożąda pieniędzy i władzy. 

Wachmistrz Franz Koschella, szef Wydziału Kryminalnego z Kłodzka oddelegowany do rozwiązania zagadki sprzed lat, natrafia na dowody świadczące, że ktoś usiłuje zacierać ślady. Co gorsza, ten sam „ktoś” utrudniał śledztwo również przed laty. Wypadki toczą się szybko: wachmistrz Koschella nagle trafia do… aresztu pod zarzutem popełnienia zbrodni. Ale Klaus Bausch nie odpuszcza. Sprawa z Koschellą musi znaleźć logiczne rozwiązanie. Tymczasem młody asystent policyjny natrafia na kolejne ślady, nieuchronnie prowadzące do rozwiązania zagadki. Jaką rolę odgrywają w całej sprawie wojskowy śledczy kapitan Wilhelm Klein i macocha Sabine Katherine Hunfeld? Dlaczego po przyjeździe do Buska kapital odwiedza kolejno osoby znające Sabine Hunfeld? Co wspólnego ze sprawą ma prostytutka Magda Ross? O czym nie mówi policji hrabianka Gabriele von Magnis, najbliższa przyjaciółka Sabine? Kim naprawdę jest Bastian Rabe? Na te pytania trzeba znaleźć odpowiedź, czas nie sprzyja poszukującym, a zbrodniarz (zbrodniarze?) znaczy swój szlak krwią kolejnych ofiar.

Wypadki toczą się w ekspresowym tempie, czytelnik wraz ze śledczymi podąża uliczkami Dusznik-Zdroju i Kłodzka (a bywa, że i Strzelina), wraz z Buschem zagląda do cudem odnalezionego pamiętnika Sabine i… nie jest ani o krok bliżej rozwiązania zagadki. W kręgach podejrzanych pojawiają się stateczni obywatele uzdrowiska i ludzie z półświatka. Nie ma tu jednoznacznie pozytywnych bohaterów, ale też nie wszystkie czarne charaktery, są takimi osobami, jakimi chciałby je widzieć przechodzień. Pozory bardzo mylą, a nawet kilkunastoletni chłopcy mogą mieć coś na sumieniu. Autor umiejętnie buduje atmosferę napięcia, pokazuje świat z 1921 roku z dbałością o każdy szczegół. Opuszczamy reprezentacyjne ulice, by zagłębić się w zakazane rejony brudnych ruder zamieszkiwanych przez uliczne dziewczyny, biedotę, szemrane środowiska, w których tak zwany porządny obywatel nie ma prawa pobytu. A jeśli już zapuści się w tamte strony, niech się nie dziwi, gdy spotka go coś przykrego.

Kapitan Wilhelm Klein w pewnym momencie stwierdza: „To miasto skrywa więcej tajemnic niż się wydaje na pierwszy rzut oka”. Glatz, Kłodzko z tamtych lat, staje się areną zbrodni i przekupstwa, miejscem zapomnianym przez Boga, gdzie zbrodniarze czują się bezkarnie. Tomasz Duszyński świetnie opowiada historie, ze znawstwem buduje atmosferę napięcia. Podążając śladem tropiących policjantów, czytelnik zanurza się w świat przemocy i matactw, coraz bardziej przerażony, zstępuje do podziemia (dosłownie i w przenośni), w którym triumfuje zło. Do czasu. Suspens zaskoczy, także pewnym przesłaniem.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Glatz. Kraj Pana Boga" Tomasz Duszyński

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Człowiek z Celuloidu, Tomasz Duszyński

Niezwykle realistyczny fresk z epoki, w której życie elit miesza się z historiami prosto z gangsterskiego półświatka i szczegółami biografii przedwojennych celebrytów.

15 lutego 2023

NOWOŚĆ

Glatz. Goliat, Tomasz Duszyński

Czwarta część kłodzkiej serii retro Tomasza Duszyńskiego.

09 czerwca 2022

RECENZJA

Fenomen z Warszawy, Tomasz Duszyński

Jeśli miałabym opisać tę powieść jednym słowem, byłoby to: wyważony.

31 marca 2022

NOWOŚĆ

Fenomen z Warszawy, Tomasz Duszyński

Warszawa lat 30., zagadkowe morderstwa kobiet i charyzmatyczny duet śledczych.

09 lutego 2022

NOWOŚĆ

Glatz. Kraj Pana Boga, Tomasz Duszyński

Porywająca opowieść o ambicji, lojalności i ciemnej stronie lat 20.

03 czerwca 2020

NOWOŚĆ

Toksyczni, Tomasz Duszyński

Młody gangster. Emerytowany glina. Teczki, które wstrząsną Polską.

11 października 2019

NOWOŚĆ

Glatz, Tomasz Duszyński

W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic... Dziś pod naszym patronatem ukazał się kryminał retro „Glatz”.

24 kwietnia 2019