Okiem bibliotekarza: Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

Autor: Aleksandra Libera
Data publikacji: 17 kwietnia 2012

Bielszy odcień śmierci

Autor: Bernard Minier
Przekład: Monika Szewc-Osiecka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 21 lutego 2012
Liczba stron: 520

Bernard Minier

Bernard Minier urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Béziers. Dorastał w Montréjeau, niewielkiej (liczącej około 3 tysięcy mieszkańców) miejscowości u podnóża Pirenejów. Chęć pisania odkrył w sobie już jako siedmiolatek, kiedy w szkole usłyszał nauczyciela czytającego „Robinsona Cruso...

czytaj więcej

OKIEM BIBLIOTEKARZA

Debiut francuskiego pisarza

Wśród ogromnej liczby wydawanych w Polsce powieści kryminalnych i sensacyjnych książka pisarza francuskiego to rzadkość. Cieszy więc fakt, iż Dom Wydawniczy Rebis opublikował właśnie pierwszą powieść Bernarda Miniera, „Bielszy odcień śmierci”. Każdy debiut to dla mnie, czytelnika, niespodzianka, pięknie zapakowany prezent, budzący ciekawość: co też autor chce mi ofiarować? Od pierwszego kontaktu zależy, czy z niecierpliwością będę czekać na kolejne tytuły, czy też rozczarowana odłożę książkę na półkę i zapomnę o pisarzu. A co proponuje czytelnikowi Bernard Minier?

Miejsce akcji to zasypana śniegiem dolina u podnóża Pirenejów. Komendant Martin Servaz, policjant z Tuluzy, zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Jakież jest jego zdziwienie, gdy ofiarą okazuje się koń – i to nie byle jaki: koń czystej krwi, ulubieniec miejscowego potentata finansowego Erika Lombarda. Zwierzę zostało okaleczone i powieszone na końcowej stacji kolejki linowej elektrowni, której właścicielem jest wspomniany bogacz. Servaz początkowo odmawia udziału w śledztwie, gdyż ma do rozwiązania sprawę młodocianych przestępców podejrzanych o zabójstwo bezdomnego. Jednak wpływy Lombarda oraz kolejne okrutne morderstwo – tym razem ginie miejscowy aptekarz – powodują, że komendant rozpoczyna poszukiwania mordercy razem z panią kapitan żandarmerii Irene Ziegler. Policjanci muszą znaleźć powiązanie między śmiercią konia i człowieka oraz odpowiedzieć na pytanie, czy morderca pragnie zemścić się na Lomradzie – a jeśli tak, to za co. Analiza dowodów znalezionych w miejscach obu zbrodni daje nieoczekiwane i zaskakujące wyniki. Aby wyjaśnić sprawę, Servaz i jego zespół muszą cofnąć się do wydarzeń sprzed kilkunastu lat.

W tym samym czasie w położonym w pobliżu Instytucie Wargniera, zakładzie psychiatrycznym dla najniebezpieczniejszych i najokrutniejszych przestępców, rozpoczyna pracę Diane Berg, psycholog sądowa ze Szwajcarii. Odkrywa ona, że pacjenci poddawani są dość kontrowersyjnym eksperymentom, a nocą w tym ponurym gmaszysku dzieją się tajemnicze rzeczy. Diane rozpoczyna prywatne śledztwo, ale czy jest bezpieczna wśród psychopatów odsiadujących wyroki za najbardziej brutalne przestępstwa?

Oba dochodzenia – Serveza i Berg – autor prowadzi odrębnymi torami, aby w pewnym momencie połączyć je w jeden wątek, prowadzący do dość zaskakującego zakończenia.

„Bielszy odcień śmierci” to powieść, która łączy w sobie elementy thrillera, dobrego kryminału, ale także powieści psychologicznej. Ciekawa fabuła, dbałość o szczegóły, wyraźnie zarysowani bohaterowie, których prywatne sekrety odkrywamy stopniowo w trakcie lektury – to wszystko sprawia, że nuda czytelnikowi nie grozi. Do tego dochodzą plastyczne opisy zimowej aury potęgujące mroczną i klaustrofobiczną atmosferę panującą w miejscu akcji.

Powieść Bernarda Miniera to interesujący debiut. Może wkrótce wśród okupujących czołowe miejsca różnorakich list i rankingów książek pisarzy skandynawskich pojawi się nazwisko tego francuskiego pisarza? Ja w każdym razie czekam (może nie z niecierpliwością, ale na pewno z ciekawością) na kolejne jego powieści. Ciekawe, czy komendant Martin Servaz pojawi się, aby po raz kolejny wyjaśnić zawiłą sprawę kryminalną?

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Bielszy odcień śmierci" Bernard Minier

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Spirala zła, Bernard Minier

„Spirala zła” to opowieść o tym, jak scenariusz filmowy, najmroczniejszy z możliwych, staje się rzeczywistością.

23 maja 2024

RECENZJA

Lucia, Bernard Minier

„Lucia” ma wszystko, co mieć powinna rasowa, inteligentna powieść kryminalna.

30 marca 2023

NOWOŚĆ

Lucia, Bernard Minier

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Nietuzinkowa policjantka na tropie wyrafinowanego mordercy!

21 lutego 2023

RECENZJA

Polowanie, Bernard Minier

Najnowsza książka Bernarda Miniera po raz kolejny pokazuje, że ten pisarz potrafi stworzyć historię dopracowaną w każdym elemencie.

03 stycznia 2022

WYDARZENIE

Spotkanie z Bernardem Minierem

Zapraszamy na spotkanie z Bernardem Minierem!

19 listopada 2021

NOWOŚĆ

Polowanie, Bernard Minier

Martin Servaz walczy o honor i własne życie.

09 listopada 2021

RECENZJA

Dolina, Bernard Minier

I tym razem Minier zaserwował mi smakowitą literacką ucztę.

26 października 2020

NOWOŚĆ

Dolina, Bernard Minier

Laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru powraca z nowym śledztwem Martina Servaza!

29 września 2020

RECENZJA

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

„Na krawędzi otchłani” to pełnokrwista, rzetelna powieść, która poza misternie skonstruowaną intrygą, poza zbrodnią i łamigłówką kryminalną pokazuje również ...

02 grudnia 2019

NOWOŚĆ

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!

15 listopada 2019

WYWIAD

Wywiad z Bernardem Minierem

Mamy dla Was rozmowę z Bernardem Minierem - tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!

10 czerwca 2019

WYDARZENIE

Bernard Minier laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Ka

Mamy dla Was świetne wieści: tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, będzie Bernard Minier!

10 kwietnia 2019

RECENZJA

Siostry, Bernard Minier

Gdybym miała jednym zdaniem opisać „Siostry”, byłoby to: powieść, która nie idzie na łatwiznę.

21 lutego 2019

NOWOŚĆ

Siostry, Bernard Minier

Dziś pod naszym patronatem ukazała się piąta część cyklu o komendancie Martinie Servazie, „Siostry”.

15 stycznia 2019

RECENZJA

Noc, Bernard Minier

Bez namysłu stwierdzam, że Minier znajduje się w mojej ścisłej czołówce ulubionych „kryminalistów”. Odkąd kilka lat temu przeczytałam znakomity „Bielszy odcień ...

15 marca 2018

NOWOŚĆ

Noc, Bernard Minier

„Noc” Bernarda Miniera to czwarta część cyklu z komendantem Servazem i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

30 stycznia 2018

RECENZJA

Paskudna historia, Bernard Minier

Lektura „Paskudnej historii” pozwoliła mi zrozumieć fenomen popularności powieści Bernarda Miniera. Historia opowiedziana w najnowszej książce francuskiego autora jest ...

23 listopada 2015

NOWOŚĆ

Paskudna historia, Bernard Minier

Kilka dni temu do księgarń trafiła najnowsza książka Bernarda Miniera, „Paskudna historia”. Francuski pisarz wrócił do polskich czytelników z kolejnym trzymającym w ...

09 października 2015

NOWOŚĆ

Nie gaś światła, Bernard Minier

"Nie gaś światła" to trzecia część przygód komisarza Martina Servaza, których autorem jest francuski pisarz Bernard Minier. To także thriller o manipulacji i osaczeniu. 

23 września 2014

RECENZJA

Krąg, Bernard Minier

Jeśli ktoś lubi takie ponure, mroczne, duszne historie i kryminały poruszające trudne problemy społeczne, to „Krąg” spełnia wszystkie jego czytelnicze zachcianki.

22 maja 2013

RECENZJA

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

Mimo że „Bielszy odcień śmierci” miejscami może jest zbyt rozwlekły, okazuje się bardzo wciągający.

15 maja 2013

NOWOŚĆ

Krąg, Bernard Minier

"Krąg" to drugi, po debiutanckim "Bielszym odcieniu śmierci", thriller francuskiego pisarza Bernarda Miniera.

07 maja 2013

NOWOŚĆ

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

 Jutro premiera francuskiego thrillera. "Bielszy odcień śmierci" to debiut bernarda Miniera, za który francuski pisarz otrzymał nagrodę dla najlepszego francuskiego ...

21 lutego 2012