Ofiara, Max Czornyj

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 10 września 2018

Ofiara

Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 04 kwietnia 2018
Liczba stron: 464

Komisarz Deryło po raz drugi

Nie tak dawno na rynku wydawniczym pojawił się głośny debiut Maxa Czornyja, „Grzech”. To pierwsza część trylogii z komisarzem Erykiem Deryłą w roli głównej. „Ofiara” to nie tylko kolejna odsłona starć bohatera ze światem przestępczym, lecz także kontynuacja sprawy rozpoczętej w części pierwszej.

Lublin sparaliżowała seria zbrodni, których ofiarami były młode kobiety. Oprawcę określono mianem „Cztery Iks”, tak bowiem podpisywał się na listach wysyłanych do bliskich swoich ofiar. Tę makabryczną serię przerwała policyjna obława. Jak się jednak okazało – nie na długo. W mieście zaczęło dochodzić do kolejnych zbrodni, a Deryło znów został wciągnięty w sam środek sprawy. Niestety, nie jest to dla niego dobry czas. Nie tylko został ranny w policyjnej obławie i nie do końca doszedł do siebie, nie tylko jego kariera stanęła pod znakiem zapytania, ale przede wszystkim jego rodzinie zagraża niebezpieczeństwo. Musi jednak stawić czoła sprawie, która coraz bardziej paraliżuje miasto. 

Max Czornyj postanowił stworzyć serię, która w poszczególnych częściach nie opowiada odrębnych historii. Mamy tu do czynienia z jedną opowieścią, rozdzieloną na trzy komplementarne książki. Czytelnikom, którzy chcieliby dopiero poznać twórczość autora, zalecam więc sięgnięcie uprzednio po część pierwszą. 

Co autor zaserwował swoim sympatykom tym razem? Książka utrzymana jest w tym samym stylu co jej poprzedniczka. Nie mamy co liczyć na innowacje, ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Ponownie mamy liczne krwawe opisy zbrodni oraz nawiązania do symboliki religijnej. Mamy ciekawą intrygę kryminalną, która serwuje nam niejeden twist. Jest też bohater, po raz kolejny uwikłany w wypaczoną grę z mordercą, który rości sobie wiele praw, także do rzeczy niematerialnych („To moje dzieło. To moja zasługa, że zostawił pan tutaj część swojej duszy”). Mamy przystępny język, który płynnie przeprowadza nas przez opowiedzianą historię.  Kolejny też raz moją sympatię wzbudził główny bohater, a nawet pozwolę się posunąć dalej: sympatyzuję z samym pomysłem autora na wykreowanie postaci tak różnej od znanych nam policjantów i detektywów. Przy okazji recenzji części pierwszej wspomniałam o tym, jak dobrze poczytać wreszcie o stróżu prawa, który jest także prawy jeśli chodzi o życie pozazawodowe. Bez rozbitego małżeństwa, z dala od nałogów i problemów natury psychicznej, nie licząc piętna, jakie w nieunikniony sposób odciska specyfika tej pracy.  Zabrakło mi tu jedynie rozwinięcia wątku profilera, Miłosza Tracza. Wydaje się on dość ciekawą  postacią, a część pierwsza zwiastowała bliższe poznanie. 

Z „Ofiarą” Maxa Czornyja jest jak z przejażdżką rollercoasterem. Głodni wrażeń wsiadamy do wagonika, który z każdym rozdziałem rozpędza się coraz szybciej, przyprawiając nas o zawrót głowy ekstremalną prędkością akcji. A przy mecie autor serwuje nam kolejny twist, przyspieszone tempo i zapowiedź następnej przejażdżki. Bo inaczej się nie da. Nie sposób nie sięgnąć po część trzecią – „Pokutę”. A jej premiera już jesienią. 

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Ofiara" Max Czornyj

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Czas śmierci, Max Czornyj

Każdy jest mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.

01 lutego 2024

RECENZJA

Inkarnator, Max Czornyj

„Inkarnator” nie zwalnia. Trzyma tempo swoich dwóch poprzedniczek, „Mortalisty” i „Spirytystki”.

04 września 2023

NOWOŚĆ

Inkarnator, Max Czornyj

Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec.

15 marca 2023

RECENZJA

Spirytystka, Max Czornyj

Autor ma na ten cykl pomysł, kryminalne zagadki spełniają moje oczekiwania, a Mond i Szmit zapewne kryją w swoich rękawach jeszcze niejednego asa.

19 grudnia 2022

RECENZJA

Mortalista, Max Czornyj

Mam za sobą kilka książek Maxa Czornyja i to, co mi się podoba w twórczości tego autora, to fakt, że nie jest jednolita, schematyczna, a co za tym idzie – monotonna.

07 listopada 2022

NOWOŚĆ

Spirytystka, Max Czornyj

Mortalista powraca.

09 września 2022

NOWOŚĆ

Mortalista, Max Czornyj

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

26 kwietnia 2022

RECENZJA

Zimny chirurg, Max Czornyj

Nie jest to literatura dla każdego. Ale to dopracowane i niezwykle ciekawe studium przypadku.

21 października 2021

RECENZJA

Sezon drugi, Max Czornyj

Max Czornyj pokazał, że bez epatowania brutalnością też można wzbudzić zainteresowanie, wywołać skrajne emocje i sprawić, że serce w ekscytacji zabije nieco szybciej.

08 kwietnia 2021

NOWOŚĆ

Zimny chirurg, Max Czornyj

Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

09 września 2020

RECENZJA

Grób, Max Czornyj

Max Czornyj zaprasza nas do literackiej rzeczywistości, w której królują brutalność, okrutność i bezwzględność.

07 września 2020

RECENZJA

Rzeźnik, Max Czornyj

Trafiałam już na różne makabryczne opisy miejsc zbrodni, których autorzy nie szczędzili szczegółów. Żadne jednak nie wywołały we mnie takich emocji, jak sceny z ...

25 maja 2020

RECENZJA

Inna, Max Czornyj

Stanisław Jerzy Lec napisał niegdyś: „Na ludzką pamięć nie można liczyć. Niestety, również na niepamięć”.

10 października 2019

NOWOŚĆ

Rzeźnik, Max Czornyj

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

21 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Inna, Max Czornyj

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

02 lipca 2019

RECENZJA

Ślepiec, Max Czornyj

Dla fanów historii trzymających w ciągłym napięciu, jak również czytelników spragnionych sporej dawki kryminalnej rozrywki, może to być wymarzona wakacyjna lektura.

27 czerwca 2019

RECENZJA

Pokuta, Max Czornyj

Jedno jest pewne – Czornyj nie pozwala czytelnikowi na nudę.

01 kwietnia 2019

RECENZJA

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Autor wciąga nas w dziwną historię, która wydaje się daleka od logiki. Przez całą opowieść pogrywa z czytelnikiem, by na końcu tej rozgrywki, idealnie kompletując ...

06 grudnia 2018

NOWOŚĆ

Pokuta, Max Czornyj

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o komisarzu Eryku Deryle, „Pokuta”, ma swoją premierę już dziś!

17 października 2018

NOWOŚĆ

Najszczęśliwsza, Max Czornyj

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy thriller psychologiczny Maxa Czornyja, „Najszczęśliwsza”. Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego ...

05 września 2018

NOWOŚĆ

Ofiara, Max Czornyj

„Ofiara” to drugi tom serii z Erykiem Deryłą, którego autorem jest Max Czornyj. Tym razem komisarz uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara ...

04 kwietnia 2018

RECENZJA

Grzech, Max Czornyj

Jaki typ czytelnika odnajdzie się w lekturze „Grzechu”? Każdy sympatyk mocnych wrażeń, któremu nie wadzą makabryczne, brutalne opisy czy sadystyczny oprawca. Kto ...

09 listopada 2017

NOWOŚĆ

Grzech, Max Czornyj

„Grzech” to debiutancka powieść Maxa Czornyja. Akcja toczy się w Lublinie, gdzie ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy... Powieść ukazała się ...

11 października 2017