Nieco bliżej piekła, Adam Dzierżek

Autor: Marcin Dorochowicz
Data publikacji: 29 lipca 2022

Nieco bliżej piekła

Autor: Adam Dzierżek
Wydawnictwo: Initium
Premiera: 15 czerwca 2022
Liczba stron: 360
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Tajemnicze zgony bezdomnych

W Młodziewicach dochodzi do brutalnego morderstwa. Ofiarą jest bezdomna kobieta. Policja rozpoczyna śledztwo, a sprawa przypada komisarzowi Karolowi Kośnierzowi. Niedługo potem do śledztwa zostaje przydzielony Wiktor Bogart. Tymczasem zaczynają ginąć kolejni bezdomni. Policja nie jest jednak przekonana, że w miasteczku grasuje seryjny morderca – panuje przeświadczenie, że bezdomni umierają z przepicia. Niebawem w miasteczku ma się odbyć konkurs i władze miasta chcą, by śledztwo do tego czasu zostało zakończone. W miarę rozwoju wydarzeń uzdrowisko, które ma opinię najbezpieczniejszego miejsca w kraju, zaczyna odsłaniać swoje mroczne tajemnice…

„Nieco bliżej piekła” to debiut Adama Dzierżka. Jest to kryminał bardzo ciekawie pomyślany i skonstruowany, przede wszystkim z uwagi na głównego bohatera. Karol Kośnierz nie może pochwalić się spektakularnymi sukcesami (co jest zresztą dziwne, bo ma opinię pracoholika), dlatego bywa obiektem drwin kolegów z policji, którzy czasem pozwalają sobie na złośliwe i uszczypliwe komentarze pod jego adresem. To bohater ze specyficznym kodeksem moralnym, który brzmi – jak czytamy już na okładce – oko za oko, ząb za ząb. Praca w policji i prowadzenie śledztwa to jedno, zaś po godzinach Kośnierz lubi wymierzać sprawiedliwość na własną rękę tym, którzy dopuścili się niecnych czynów. Czytelnik ma okazję przekonać się o tym już na wczesnym etapie powieści. 

Kośnierzowi w śledztwie partneruje Bogart, jego kompletne przeciwieństwo. Wiktor uchodzi za legendę policji i może poszczycić się rozwiązaniem wielu głośnych spraw. Na tym szkle jest jednak dość wyraźna rysa: słabością policjanta jest alkohol.

Liczba ciekawych postaci nie kończy się na tych dwóch śledczych. Na kartach książki spotykamy też sierżant Karolinę Kołak, marzącą o tym, by zrobić karierę w policji kryminalnej i rozwiązać jakąś sprawę z prawdziwego zdarzenia, burmistrza Młodziewic, myślącego wyłącznie o nadchodzącym konkursie, czy miejscowego księdza proboszcza, prowadzącego schronisko dla bezdomnych. Każdy z bohaterów, mimo że na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje, ma swoje tajemnice, a przyjazne usposobienie nie zawsze dowodzi czystych intencji.

Trzeba też wspomnieć o bezdomnych – wszak to wokół nich obraca się fabuła powieści. Nie są oni lubiani w mieście, panuje opinia, że szpecą jego idealny wizerunek. Co ciekawe, autor nie potraktował ich wyłącznie jako ofiar mordercy czy upojenia alkoholowego. Kilkoro z nich mamy okazję poznać nieco bliżej, dowiedzieć się, co spotkało ich w życiu, co sprawiło, że porzucili swoje rodziny i plany. Krótko mówiąc: poznajemy ludzi z różnymi doświadczeniami życiowymi, którym los z takich czy innych powodów pokazał swoje mało przyjemne oblicze. 

Akcja książki jest utrzymana w średnim tempie. Czytelnik uczestniczy w śledztwie, starając się razem z bohaterami rozwikłać zagadkę, ale ma też możliwość przyjrzeć się prywatnemu życiu bohaterów. Poznaje też miasteczko. Młodziewice – uzdrowisko o niskim wskaźniku przestępczości – może wydawać się rajem na ziemi. Gdy jednak zacznie się zaglądać pod uroczą powierzchnię, na wierzch wychodzą rozmaite brudy i tajemnice. Trzeba dodać, że autor nie epatuje brutalnością, a krew nie leje się strumieniami na każdej stronie książki – choć trzeba przyznać, że znajdziemy w „Nieco bliżej piekła” kilka mocnych scen, które mogą być nie do przejścia dla osób o słabych nerwach.

Adam Dzierżek napisał dobrą, wciągającą książkę, którą czyta się z dużym zaciekawieniem. Właściwie do samego końca jesteśmy trzymani w niepewności w kwestii tego, jak rozwiązana zostanie intryga i kto okaże się sprawcą. I jasne, znajdziemy w tej powieści parę dokładnie już ogranych elementów, takich jak policjant alkoholik, ale nie jest co coś, co by odbierało przyjemność z lektury albo ją pomniejszało. Na liście polskich autorów powieści kryminalnych pojawiło się zatem kolejne ciekawe nazwisko. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Nieco bliżej piekła" Adam Dzierżek

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Nieco bliżej piekła, Adam Dzierżek

W zapomnianym przez Boga miasteczku zło zdaje się zawsze pełzać tuż pod powierzchnią ziemi.

15 czerwca 2022