Nie zabiłam, Klaudia Muniak

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 06 marca 2023

Nie zabiłam

Autor: Klaudia Muniak
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 22 lutego 2023
Liczba stron: 320
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Zagubiona

Sabina ma trzydzieści cztery lata i trudną przeszłość, nie ma za to pracy ani bliskich. Pracę straciła niedawno i jeszcze nie pogodziła się z tym faktem, ale szukanie nowego zajęcia jest dla niej – osoby z zaburzeniami depresyjno-lękowymi – ogromnym wyzwaniem. Kobieta szuka więc ratunku w nowatorskiej terapii. Liczy na to, że zastrzyki z lekiem długodziałającym (jak twierdzi jej lekarz prowadzący: obiecująca nowinka na rynku farmaceutycznym) pomogą jej poukładać sobie życie. Tyle że wkrótce po tym, jak Sabina przyjmuje pierwszy zastrzyk, kobieta odpowiedzialna za zwolnienie jej z pracy zostaje brutalnie zamordowana. Kiedy policja zaczyna zadawać głównej bohaterce coraz więcej pytań, rodzą się w niej wątpliwości: może lek ma nieprzewidziane skutki uboczne? Zwłaszcza że Sabina miała już kiedyś bliski związek ze śmiercią w podejrzanych okolicznościach… 

Klaudia Muniak jest biotechnolożką i nie pierwszy raz porusza w swojej twórczości tematy medyczne. „Nie zabiłam” nie jest jednak thrillerem medycznym – a przynajmniej nie takim w stylu Michaela Palmera czy Robina Cooka, którzy w swoich książkach przedstawiali zagrożenia, jakie może przynieść ludzkości rozwój biotechnologii czy inżynierii genetycznej. Powieść Klaudii Muniak to raczej thriller psychologiczny z wątkiem medycznym. Tak, lęk przed nowinkami medycznymi zajmuje tu istotne miejsce, ale już zamieszczone na samym początku książki statystyki jasno wskazują, co będzie w tej powieści najważniejsze. Bo „Nie zabiłam” przez historię jednej osoby pokazuje przede wszystkim, jak wychowanie w przemocowej rodzinie wpływa na człowieka. 

A pokazuje to poprzez sugestywnie narysowaną postać głównej bohaterki. Niemal od pierwszych stron współczułam Sabinie (zwłaszcza kiedy padło przejmujące: Jak mam kochać swoje życie? Wiem, że tylko takie mam, ale ileż można znieść? Ile bólu może unieść jeden człowiek?). Współczułam – co nie znaczy, że ją rozumiałam. Podejmowane przez nią decyzje zaskakiwały mnie, ba, niekiedy wręcz szokowały, a często irytowały. Tyle że ja nie zaznałam w swoim życiu takiej nienawiści jak Sabina, nie przyjmuję takich leków jak ona, nie mam tak trudnej przeszłości – więc jak mogłabym ją rozumieć, a tym bardziej oceniać? Szczególnie że Sabina sama siebie nie zawsze rozumie. Klaudia Muniak przez tę postać świetnie pokazuje, jak stopniowo narasta w człowieku zwątpienie we własny umysł, jak cienka jest granica między rzeczywistością a ułudą, jak niewiele trzeba, by kimś manipulować. Sabina jest zagubiona – w codzienności, ale też we własnych myślach i emocjach. 

Autorka przedstawia historię z pierwszoosobowej perspektywy głównej bohaterki, pozwalając czytelnikowi niejako zajrzeć do jej głowy, poczuć jej zwątpienie. Przełamuje jednak tę narrację rozdziałami opisującymi wydarzenia oczami komisarza Witolda Miłka, który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci byłej szefowej Sabiny. Rozumiem cel zastosowania tego zabiegu: perspektywa policjanta uzupełnia fabułę, fragmenty jego historii stanowią też swego rodzaju przerywniki, które pozwalają na chwilę odetchnąć od emocji Sabiny i spojrzeć na bohaterkę z zewnątrz. Wolałabym jednak, żeby autorka pozwoliła mi całkowicie zanurzyć się w jej uczuciach, nawet jeśli to bolesne doświadczenie. Fragmenty z perspektywy Miłka niekiedy wypadają zbyt sztucznie i porządkują fabułę na kryminalną nutę – ja zaś wolałabym mniej porządku, więcej zwątpienia w rzeczywistość. 

Ale to jedyna uwaga, jaką mam do powieści (do tego całkowicie subiektywna). Jest w „Nie zabiłam” śmierć, jest śledztwo w jej sprawie, jest zagadka z przeszłości, są fabularne zaskoczenia – czyli wszystko to, czego szukamy w kryminałach czy thrillerach. Dla mnie jednak to przede wszystkim przejmująca powieść o sile przemocy i nienawiści (Ukształtowała mnie nienawiść. […] Od tego nie ma ucieczki). O manipulacji. I o tym, jak łatwo – niestety – zniszczyć człowieka.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Nie zabiłam" Klaudia Muniak

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Nie zabiłam, Klaudia Muniak

Twierdzi, że nie zabiła, ale przecież już raz popełniła zbrodnię.

22 lutego 2023

NOWOŚĆ

Manipulacja, Klaudia Muniak

Zawsze myślała, że jest morderczynią. W końcu się nią stała.

05 października 2022

NOWOŚĆ

Zgliszcza, Klaudia Muniak

Gdy świat znajdzie się u progu zagłady, ile zrobi matka dla ukochanego dziecka?

22 kwietnia 2022