Nie ufaj nikomu, Kathryn Croft

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 20 sierpnia 2018

Nie ufaj nikomu

Autor: Kathryn Croft
Przekład: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Burda Książki
Premiera: 18 kwietnia 2018

Przeszłość potrafi powrócić w najmniej oczekiwanym momencie

Kathryn Croft to popularna brytyjska pisarka. Sławę przyniosły jej thrillery psychologiczne, takie jak „Córeczka” oraz „Tylko jedno kłamstwo”. Teraz powróciła z kolejną książką idealną dla fanów właśnie tego gatunku literackiego. 

Pierwsze spotkanie czytelnika z bohaterami „Nie ufaj nikomu” ma miejsce na pogrzebie Zacha – męża głównej bohaterki. Szczegóły jego pożegnania ze światem żywych owiane są tajemnicą. Wszystko wskazuje na to, że Zach popełnił samobójstwo. Na dodatek jego śmierci zbiega się w czasie ze zniknięciem Josie – studentki z uczelni, na której wykładał mężczyzna. Na jaw wychodzą fakty wskazujące, że tę dwójkę łączyły relacje zdecydowanie bliższe, niż mogłoby się wydawać.

Żona Zacha znajduje się więc chyba w najtrudniejszym momencie swojego życia. Jej postać zostaje przez autorkę ciekawie wyeksponowana, Mia stara się bowiem jak najszybciej podnieść po utracie ukochanego. Robi to przede wszystkim dla swojej małej córeczki. Jednak powrót do rzeczywistości nie jest dla niej łatwy, musi zmierzyć się z lawiną krytyki i nienawiści, jaka spłynęła na nią po śmierci męża. Swoim zachowaniem pokazuje, że jest pewna jego niewinności, choć tak naprawdę ich małżeńskie relacje nie są jednoznaczne.

Mija pięć lat. Mimo przeciwności losu wydaje się, że Mia nareszcie stanęła na nogi. Jednak myśli związane ze śmiercią męża wciąż pojawiają się w jej głowie. Czy Zach ją zdradził? Jak naprawdę zginął? Jaką rolę w tym wszystkim odegrała Josie? Wspomnienia i uczucia związane z tą sprawą ożywają w niej w związku z pojawieniem się tajemniczej kobiety.

„Twój mąż nie popełnił samobójstwa” – takie oto słowa padają z ust Alison, która okazuje się dawną znajomą i współlokatorką Josie, czyli rzekomej kochanki Zacha. Świat Mii na nowo rozsypuje się na kawałki. Kobieta z determinacją dąży więc do odkrycia przyczyny, dla której Alison ożywiła duchy przeszłości. Jednak komu tak naprawdę może ufać? 

Tytuł tej książki wydaje się niezwykle trafny. „Nie ufaj nikomu” – to ostrzeżenie dla głównej bohaterki, którym powinna kierować się w kontaktach z innymi. Jednak jej postać też nie jest czarno-biała. I to także wskazówka dla czytelnika, który nie powinien wierzyć żadnemu z bohaterów. Bowiem to, co wydaje się najbardziej oczywiste, też może zaskoczyć.

Tym bardziej, że autorka zaciekawia dwutorową akcją. Teraźniejsze wydarzenia śledzimy z punktu widzenia Mii, a ich uzupełnieniem staje się przeszłość przedstawiona z perspektywy Josie. Każda z relacji prowadzona jest w narracji pierwszoosobowej, co pozwala na silniejsze utożsamienie się z tymi dwiema bohaterkami. Ma to wpływ również na intensywność całej fabuły, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a każdy rozdział kończy się niedopowiedzeniem. W związku z tym książkę czyta się praktycznie na wdechu. Taki zabieg pokazuje też, jak bardzo przeszłość łączy się z teraźniejszością. Jest wręcz jej nieodzowną częścią. Trudno raz na zawsze od niej uciec. Owszem, można próbować o niej zapomnieć, jednak nawet delikatne rozdrapanie zagojonej już rany sprawi, że ból odżyje na nowo.

„Nie ufaj nikomu” niesamowicie wciąga. Choć niektóre wątki mogą sprawiać wrażenie zbyt przesadzonych i wyolbrzymionych, czasem wychodzących nawet poza normy logiki. Czytelnik już od pierwszych stron zostaje wplątany w sieć intryg, kłamstw i niewyjaśnionych sytuacji. Zagmatwana fabuła jest jednak atutem tej książki, stanowi bowiem spójną całość. Jedynie kulminacja przedstawionych wydarzeń może wydawać się mało realistyczna. Jedno jest pewne – napis na okładce nie wprowadza w błąd. Zakończenie rzeczywiście szokuje. Tylko czy na pewno w pozytywny sposób?

Prawda ukazana w końcowej części tej książki zdecydowanie zdumiewa. Wiele wyjaśnia, jednocześnie jednak rodzi całkiem nowe pytania. Zakończenie jest otwarte i wydaje się dopiero początkiem końca. To od czytelnika zależy, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Być może jednak autorka po prostu zostawiła sobie furtkę, by za jakiś czas pojawić się z kontynuacją tej historii. Przyszłość to pokaże. A jeśli jest ona tak nieprzewidywalna, jak przeszłość ukazana w „Nie ufaj nikomu”, to można spodziewać się wszystkiego. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Nie ufaj nikomu" Kathryn Croft

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Nie ten mąż, Kathryn Croft

Zaczęło się niewinnie. Skończy się tak, że wszyscy pożałują.

27 października 2021

NOWOŚĆ

Powrót, Kathryn Croft

Dla wyrodnych matek nie ma przebaczenia.

30 września 2020

NOWOŚĆ

Poza kontrolą, Kathryn Croft

Hipnotyzuje, intryguje i trzyma w napięciu do ostatniej strony! Najnowszy thriller psychologiczny Kathryn Croft już w księgarniach!

16 października 2019

NOWOŚĆ

Nie pozwól mu odejść, Kathryn Croft

Mroczny thriller o ludzkich sekretach, które nigdy nie powinny wyjść na jaw.

05 marca 2019

NOWOŚĆ

Nie ufaj nikomu, Kathryn Croft

„Nie ufaj nikomu” to historia Mii, kobiety, której dotychczas uporządkowane życie rozpada się na kawałki.

18 kwietnia 2018

NOWOŚĆ

Tylko jedno kłamstwo, Kathryn Croft

Budzisz się obok martwego mężczyzny. To nie twój mąż. To nie twoje łóżko. Co robisz? A co zrobi bohaterka powieści „Tylko jedno kłamstwo” Kathryn Croft? Książka ...

14 listopada 2017

RECENZJA

Córeczka, Kathryn Croft

To historia, która może przerażać. I to nie cieniem za nami, a cieniami w nas samych.

19 czerwca 2017