Moriarty, Anthony Horowitz

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 02 marca 2015

Moriarty

Autor: Anthony Horowitz
Przekład: Maciej Szymański
Premiera: 03 marca 2015
Liczba stron: 288

Fala zła

Anthony Horowitz jest autorem książek dla dzieci i thrillerów, a do tego scenarzystą, jednak miłośnicy kryminałów znają go przede wszystkim jako twórcę „Domu jedwabnego” – nowych przygód Sherlocka Holmesa, napisanych za zgodą spadkobierców sir Arthura Conan-Doyle’a. Większość czytelników i krytyków wypowiadała się o tej książce w pozytywach, autor wykorzystał w niej bowiem to, co znamy i lubimy z oryginalnych historii o najsłynniejszym detektywie świata: Londyn końca XIX wieku, dobrodusznego doktora Watsona jako narratora, ciekawą zagadkę, no i oczywiście bohatera, który ją rozwiązuje.

Wszystkich tych, którzy chcieliby odnaleźć to samo w „Moriartym”, uprzedzam: nie ma w tej książce Sherlocka Holmesa. A przynajmniej nie bezpośrednio. Akcja powieści zaczyna się bowiem tuż po pamiętnej walce detektywa z jego tytułowym arcywrogiem nad wodospadem Reichenbach, zakończonej zniknięciem obu. Do pogrążonego w chaosie – policja straciła sojusznika, a przestępcy przywódcę – Londynu przybywa Frederick Chase ze słynnej amerykańskiej Agencji Detektywistycznej Pinkertona. Podąża tropem nieuchwytnego Clarence’a Devereux, geniusza zła zza oceanu, który postanowił rozwinąć swoją przestępczą sieć również w Europie. Chase’owi pomaga inspektor Scotland Yardu Athelney Jones, naśladowca Sherlocka Holmesa. Poszukiwanie gangstera zmusza ich do nieustannej wędrówki po Londynie, rozmów z przestępcami i ryzykowania życia.

Narratorem tej powieści nie jest oczywiście Watson. Frederick Chase sprawdza się jednak w tej roli równie dobrze, ma bowiem te same cechy: jest nieco naiwny i dobroduszny. Inspektor Jones z kolei to całkiem niezły następca Holmesa – jako jego wierny fan zna metody śledcze, którymi się posługiwał, i potrafi wprowadzać je w życie. Do tego wierny obraz Londynu końca XIX wieku – przestępczego miasta z podejrzanymi knajpkami z jednej strony i wystawnymi przyjęciami z drugiej; miasta, po którym rozlewa się fala zła – a także intrygująca zagadka kryminalna. Wszystko to sprawia, że „Moriarty” jest bardzo przyjemną powieścią, wykorzystującą tradycje klasycznych już opowiastek Conan-Doyle’a, a jednak niestanowiącą odtwórczego naśladownictwa, a wnoszącą nową jakość. Przede wszystkim dzięki zakończeniu, które wszystko zmienia.

I to właśnie zakończenie tej książki sprawiło, że recenzja będzie krótsza niż zazwyczaj. Każda próba napisania czegoś jeszcze mogłaby bowiem naprowadzić Was na wyjaśnienie zagadki, a tej przyjemności nie chcę nikomu zepsuć. Dodam więc tylko, że najnowsza powieść Anthony’ego Horowitza to lektura, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik Sherlocka Holmesa – i każdy, kto docenia jego arcywroga. Do tego to świetnie przetłumaczona książka!

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Moriarty" Anthony Horowitz

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Pogrzeb na zamówienie, Anthony Horowitz

Wyraziste cechy głównych bohaterów, zagmatwana intryga oraz zaskakujące zakończenie to najmocniejsze punkty tej lektury.

23 września 2019

NOWOŚĆ

Pogrzeb na zamówienie, Anthony Horowitz

Zaplanowała własny pogrzeb, ale czy spodziewała się, że wkrótce zginie?

18 października 2018

RECENZJA

Morderstwa w Somerset, Anthony Horowitz

Są „Morderstwa w Somerset” swego rodzaju zabawą z czytelnikiem. W środku kryje się klasyczna powieść kryminalna w duchu Agathy Christie. Ale to oczywiście nie wszystko.

16 lutego 2018

NOWOŚĆ

Morderstwa w Somerset, Anthony Horowitz

„Morderstwa w Somerset” Anthony'ego Horowitza to książka o... powieści. Konkretnie: najnowszym kryminale popularnego autora, który nie jest tym, czym się wydaje. Owszem, ...

26 września 2017

NOWOŚĆ

Cyngiel śmierci, Anthony Horowitz

Gotowi na nowe przygody Jamesa Bonda? Anthony Horowitz oddaje w ręce czytelników kolejne dokonania najsłynniejszego agenta świata. Powieść "Cyngiel śmierci" ukazała się ...

20 października 2015

NOWOŚĆ

Moriarty, Anthony Horowitz

Co działo się w Londynie po pamiętnym starciu nad wodospadem Reichenbach, w którym przepadli Sherlock Holmes i jego arcywróg, profesor James Moriarty? Tego dowiecie się z ...

03 marca 2015

RECENZJA

Dom Jedwabny, Anthony Horowitz

 Jeśli weźmiecie „Dom Jedwabny” do rąk wieczorem, nie zdziwcie się, gdy świt zastanie Was nad lekturą, obgryzających paznokcie z emocji.

11 listopada 2011

NOWOŚĆ

Dom jedwabny, Anthony Horowitz

Całkiem nowa książka o Sherlocku Holmesie? Ależ tak!

03 listopada 2011