Morderstwo nie jest takie proste, Carla Valentine

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 26 maja 2022

Morderstwo nie jest takie proste

Autor: Carla Valentine
Przekład: Jakub Michalski
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 18 maja 2022
Liczba stron: 368
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Przystępnie o zbrodni

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze dzieła ludzkiego życia powstają wtedy, kiedy wkłada się w nie całe swoje serce i pasję. Cieplejsza atmosfera i smaczniejsza kuchnia czeka nas tam, gdzie właściciel traktuje restaurację jak własne dziecko, a nie maszynkę do robienia pieniędzy. Wciągający i pasjonujący film obejrzymy, gdy życie reżysera rozgrywa się w kadrach. A kiedy sięgamy po książkę napisaną z pasją, to również widać i czuć.

Carla Valentine, autorka „Morderstwo nie jest takie proste”, jest technikiem patologii i pracowała w kostnicy. „Inspiracją” do takiej kariery była lektura kryminałów Agathy Christie, które Carla zaczęła czytać jako ośmiolatka (!). Mało tego, doszukiwała się pewnych swoich cech w niektórych bohaterach. I Widać tę fascynację w jej książce: opisując poszczególne elementy składające się na obszar, jakim jest kryminalistyka, Valentine odwołuje się właśnie do konkretnych książek królowej kryminału. Przytacza wiele scen, cytatów. Krótko mówiąc: połączyła dwie pasje w jedną ciekawą lekturę.

Interesuję się  fascynującym zagadnieniem, jakim jest analiza przestępstw, zaczytuję się też w historiach o zbrodni. Książki Agathy Christie stanowią idealną mieszankę tych dwóch dziedzin. Jej dążenie do jak najwierniejszego przedstawiania analizy zbrodni oraz rozwój kryminologii i nauk medyczno-prawnych, widoczny w jej twórczości, wyraźnie odzwierciedlają postępy, które dokonały się w dziedzinie kryminalistyki.

O tym, jak ważną i cenioną postacią w świecie literatury jest Agatha Christie, nikomu nie trzeba mówić. Niemniej ogromne wrażenie zrobiła na mnie informacja, że sztuka „Pułapka na myszy” była wystawiana w teatrze przez całe 67 lat! A decyzja o zaprzestaniu spektakli nie została podyktowana bynajmniej utratą popularności, lecz epidemią COVID-19. To niesamowite – stworzyć dzieło, które nie nudzi się czytelnikom czy widzom przez dziesiątki lat. Co równie fascynujące, jedynie Biblia i dzieła Szekspira sprzedały się w większym nakładzie niż powieści Christie. Gdyby autorka jeszcze żyła, moglibyśmy oglądać ją na Gali Bestsellerów Empiku.

Myślę, że w dużej mierze sukces Christie podyktowany był jej wiedzą i tym, ile wkładała w tworzenie swoich kryminałów. Żywo interesowała się tą dziedziną, należała do Klubu Detektywów, wzorującego się na Klubie Zbrodni, którego członkiem był sam Arthur Conan Doyle. Klub Detektywów, w odróżnieniu od swojego pierwowzoru, zrzeszał również kobiety. Agathę Christie wymienia się jako jedną z jego założycielek, a w latach 1957–1976 piastowała również funkcję prezeski. Zgłębiała tajniki kryminalistyki, śledziła aktualne sprawy, do których liczne odniesienia znajdziemy w jej książkach (niektóre z nich są nam obecnie znane dzięki podcastom o tematyce kryminalnej). Przelewała swoją wiedzę i nabyte umiejętności na teksty. Jeśli nie posiadała wystarczających informacji z jakiejś dziedziny, to albo ich nie wykorzystywała, albo w zabawny sposób naigrywała się z własnych pomyłek. Zdarzało się również, że tylko marginalnie o czymś wspominała, udowadniając, że z pewnych technik czy praktyk zdaje sobie sprawę. Doceniam również research, jaki wykonała Christie: wszelkie uzyskane wiadomości, które chciała wykorzystać, najpierw konsultowała, dociekała ich autentyczności, a przecież miała zdecydowanie skromniejsze możliwości niż współcześni nam autorzy kryminałów. 

Drugą (czy może pierwszą?) składową książki Carli Valentine jest kryminalistyka sama w sobie. Na przykładzie powieści Agathy Christie autorka opisuje i objaśnia wiele technik, ciekawostek i informacji. Rozdziały opisują kolejno zagadnienia z zakresu odcisków palców, śladów kryminalistycznych, balistyki, dokumentów i pisma odręcznego, odcisków, broni i ran, analizy plam krwawych, autopsji oraz toksykologii sądowej. W każdej z tych dziedzin znajdziecie coś, co wprawi was w osłupienie czy zdziwienie. Mimo rzetelności zamieszczonych tu informacji, ich merytoryki i fachowości nie będziecie mieli problemu ze zrozumieniem, bo książka napisana jest w bardzo przystępny i przyjemny sposób. Po lekturze z pewnością będziecie bogatsi o niesamowitą wiedzę. 

Jeśli więc interesuje was tematyka kryminalna, musicie sięgnąć po „Morderstwo nie jest takie proste”. To bardzo dobry przykład literatury faktu, robiący piorunujące wrażenie, jeśli weźmie się pod uwagę, że niektóre zagadnienia Christie opisywała na długo przed tym, zanim zostały one „odkryte” i „weszły do użytku”. Lektura tej pozycji udowadnia, z jakich przyczyn królowa kryminału bywa też nazywana prekursorką kryminalistyki.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Morderstwo nie jest takie proste" Carla Valentine

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Morderstwo nie jest takie proste, Carla Valentine

Agatha Christie to jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Okazuje się, że była również ekspertem kryminalistyki.

18 maja 2022