Morderstwa w Somerset, Anthony Horowitz

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 16 lutego 2018

Morderstwa w Somerset

Autor: Anthony Horowitz
Przekład: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Premiera: 26 września 2017
Liczba stron: 544

„W kryminałach zawsze chodzi o prawdę”

Anthony Horowitz – zarówno jako pisarz, jak i scenarzysta – ma bardzo dużo do czynienia z klasyką kryminału. Jest między innymi autorem telewizyjnej adaptacji powieści Agathy Christie, napisał też „Dom Jedwabny” i „Moriarty’ego”, w których przywrócił świat wykreowany przez Arthura Conan Doyle’a (ponoć przy pełnej aprobacie jego spadkobierców). Ten wpływ najlepszych wzorców gatunku jest w „Morderstwach w Somerset” doskonale widoczny.

Najnowsza książka Horowitza to powieść w powieści. Razem z Susan Ryeland, redaktorką w londyńskim wydawnictwie, czytamy najnowszą powieść Alana Conwaya, autora bardzo poczytnych kryminałów, których bohaterem jest prywatny detektyw Atticus Pünd. „Morderstwa w Somerset” Conwaya mają zamykać cały cykl o detektywie, Susan więc chętnie zabiera się za lekturę. Opowieść o morderstwie na spokojnej wsi w latach pięćdziesiątych okazuje się jednak czymś więcej niż tylko zwykłą książką…

I na tym poprzestanę, podobnie zresztą jak wydawca powieści Horowitza. Ta lakoniczność okładkowego opisu jest warta pochwały – nie zepsuto czytelnikom niespodzianki ukrytej na kartach powieści (a to wcale nie tak jest oczywiste, jak mogłoby się wydawać; nie dalej jak kilka tygodni temu zżymałam się na opis innej książki, gdzie na okładce ujawniono wydarzenie, do którego dochodzi mniej więcej na dwusetnej stronie).

Są „Morderstwa w Somerset” swego rodzaju zabawą z czytelnikiem. W środku kryje się klasyczna powieść kryminalna w duchu Agathy Christie. Czytając powieść Alana Conwaya, ma się wrażenie, że Horowitz świetnie się bawił, próbując odtworzyć (nieprzypadkowo używam tego słowa) styl królowej kryminału. Lubuje się więc w szczegółach, portretując angielską prowincję lat pięćdziesiątych, a każdy, nawet najdrobniejszy element fabuły ma tu znaczenie. Według mnie wtórność tej części książki (która jednak wcale nie pozbawia czytelnika przyjemności czytania) to celowy zabieg i dostrzegam jego głębszy sens – czytelnik może mieć sporo frajdy, próbując odnaleźć powiązania z innymi przykładami literatury gatunkowej.

Ale to oczywiście nie wszystko. Jest w powieści Horowitza jeszcze jedna zagadka, a tym razem w rolę detektywa musi wcielić się właśnie Susan. Są też „Morderstwa w Somerset” portretem rynku wydawniczego, nierzadko gorzkim („o martwych pisarzach zapomina się błyskawicznie. Nawet ci żyjący z trudem walczą o miejsce na półkach czytelników – nazbyt wiele jest nowych książek, a za mało półek”). Można tę książkę czytać też jako… podręcznik pisania kryminałów. Tak wiele jest w niej informacji na temat tego, czym kryminał jest (lub czym być powinien).

Przy czym żeby być uczciwym, trzeba zauważyć, że Horowitz niekoniecznie stosuje się do własnych wskazówek. I choć wtórność pewnych elementów – na przykład wspomnianej już, ukrytej wewnątrz powieści Conwaya – można uważać za celową, samo zakończenie niestety rozczarowuje. Autor zbudował tak misterną konstrukcję, że spodziewałam się czegoś bardziej wyrafinowanego. Tymczasem owszem, finałowe zaskoczenie jest – ale „klasyczne”, bardzo mocno osadzone w gatunku, można rzec: wtórne.

Zakończenie nie jest jednak w stanie zepsuć wrażenia, jakie zrobiła na mnie ta powieść. To nie jest kolejny thriller psychologiczny czy mroczny kryminał, które ostatnio zalewają nasz rynek; to swego rodzaju zabawa z odbiorcą. Martwi mnie, że tak inne od wszystkich książki przechodzą właściwie niezauważone. Dlatego apeluję: sięgnijcie po „Morderstwa w Somerset”, jeśli tylko będziecie mieć okazję! No chyba że jesteście fanami wyłącznie szybkiego tempa akcji i niespodziewanych zwrotów, a wszystko inne was nudzi – tego akurat u Horowitza nie znajdziecie.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Morderstwa w Somerset" Anthony Horowitz

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Pogrzeb na zamówienie, Anthony Horowitz

Wyraziste cechy głównych bohaterów, zagmatwana intryga oraz zaskakujące zakończenie to najmocniejsze punkty tej lektury.

23 września 2019

NOWOŚĆ

Pogrzeb na zamówienie, Anthony Horowitz

Zaplanowała własny pogrzeb, ale czy spodziewała się, że wkrótce zginie?

18 października 2018

NOWOŚĆ

Morderstwa w Somerset, Anthony Horowitz

„Morderstwa w Somerset” Anthony'ego Horowitza to książka o... powieści. Konkretnie: najnowszym kryminale popularnego autora, który nie jest tym, czym się wydaje. Owszem, ...

26 września 2017

NOWOŚĆ

Cyngiel śmierci, Anthony Horowitz

Gotowi na nowe przygody Jamesa Bonda? Anthony Horowitz oddaje w ręce czytelników kolejne dokonania najsłynniejszego agenta świata. Powieść "Cyngiel śmierci" ukazała się ...

20 października 2015

NOWOŚĆ

Moriarty, Anthony Horowitz

Co działo się w Londynie po pamiętnym starciu nad wodospadem Reichenbach, w którym przepadli Sherlock Holmes i jego arcywróg, profesor James Moriarty? Tego dowiecie się z ...

03 marca 2015

RECENZJA

Moriarty, Anthony Horowitz

Najnowsza powieść Anthony’ego Horowitza to lektura, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik Sherlocka Holmesa – i każdy, kto docenia jego arcywroga.

02 marca 2015

RECENZJA

Dom Jedwabny, Anthony Horowitz

 Jeśli weźmiecie „Dom Jedwabny” do rąk wieczorem, nie zdziwcie się, gdy świt zastanie Was nad lekturą, obgryzających paznokcie z emocji.

11 listopada 2011

NOWOŚĆ

Dom jedwabny, Anthony Horowitz

Całkiem nowa książka o Sherlocku Holmesie? Ależ tak!

03 listopada 2011