Mordercy, David Wilson

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 18 czerwca 2021

Mordercy

Autor: David Wilson
Przekład: Martyna Plisenko
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 24 marca 2021
Liczba stron: 408

Czy da się zrozumieć mordercę?

David Wilson jest praktykującym profesorem kryminologii, który na przestrzeni blisko czterdziestu lat był zatrudniony w kilku więzieniach. W każdym z tych miejsc miał ten sam cel, niezależnie od tego, czy pracował z młodym przestępcą, seryjnym mordercą czy płatnym zabójcą. W każdym z więźniów widział człowieka, któremu chciał pomóc w procesie resocjalizacji. Zdaniem profesora rehabilitacja osadzonych nie oznacza doprowadzenia wyłącznie do tego, żeby skazany zadośćuczynił swoją winę. Chodzi o to, by po wyjściu z więzienia był szczęśliwym człowiekiem, będącym w stanie osiągnąć sukces zgodny z normami społecznymi. Podejrzewam, że sami raczej nie życzylibyśmy tego seryjnemu mordercy, prawda? Więc co takiego widzi w ludziach David Wilson, czego nie widzimy my?

Był kochającym ojcem, który niedawno został dziadkiem… Kochający i radosnego charakteru.

„Mordercy” nie przyciągną czytelnika omówieniem spraw sławnych zwyrodnialców. Przeczytamy w tej książce o mężczyznach nieznanych na szerszą skalę; wyjątek stanowi jeden więzień, który stał się inspiracją dla twórców Netflixowego „Mindhuntera”. Jednak niezależnie od popularności każdego z osadzonych przedstawiono jako zwyczajnego człowieka, który „po prostu” ma na koncie nawet kilka zabójstw. Takie też podejście ma do mężczyzn David Wilson. Kryminolog chce poznać każdego z morderców, ale nie tylko przez pryzmat zabójstwa – jest szczerze zainteresowany przeszłością i kryjącym się w niej procesem kształtowania osobowości każdego z nich. 

W rozmowach Wilson cofa się aż do dzieciństwa osadzonych. Uważa, że tylko dzięki poznaniu najwcześniejszego etapu życia można naprawdę zrozumieć obecnego dorosłego, a przecież właśnie takiej osobie chce pomóc w resocjalizacji. Oprócz tego dociera także do pierwotnej przyczyny chęci zabicia, często konfrontując czytelnika z nieprawidłowym powszechnym myśleniem o bezsensownej zbrodni. Przypomina o stojącym za nią sprawcy, który nadaje sens zaistniałej przemocy.

Z mojego doświadczenia wynika, że morderstwo jest pozornie prostą koncepcją, a mordercy różnią się od siebie jak drzewa w lesie.

„Morderców” można potraktować jak bardzo podstawową książkę o kryminologii, w której teoria poparta jest przykładami z życia i rozszerzona o konkretną, niepowtarzalną historię każdego osadzonego. Autor poza opisem przypadków morderców ułatwia też zrozumienie specyficznych terminów, pojawiających się na przykład w mediach przy relacjach tego typu zdarzeń. Tłumaczy między innymi, co tak naprawdę oznacza „być psychopatą” i jak diagnozuje się psychopatię u więźniów, a także czym różni się zabójca od seryjnego mordercy.

Poza częścią „teoretyczną” jest w tej książce również część „napisana przez życie”. W każdym rozdziale kryminolog omawia inną kategorię morderców. Podoba mi się to, że Wilson pokazał ich różnorodność. Podobieństwo w sposobie nie warunkuje bowiem podobieństwa cech indywidualnych – temperamentu czy motywacji do zabijania, co autor wykazał, porównując ze sobą konkretnych mężczyzn.  

Tylko wchodząc w skórę mordercy – nieważne jak obrzydliwą – możemy zacząć rozumieć to, co na pierwszy rzut oka wydawało się bezsensowne.

Wspomniałam o różnych motywacjach do zabijania, ale jedną z nich chcę wyróżnić. Otóż w przypadku jednego z morderców pobudką była… literatura. W rozmowie z osadzonym Wilson dowiedział się, jak duży wpływ mogą mieć fikcyjne historie. Kreując patologicznego bohatera, autorzy kryminałów mogą wpływać na osobowość rzeczywistego mordercy. A przecież to jeden z najczęściej czytanych gatunków! 

Dlaczego kryminały są tak poczytnym gatunkiem? Dlaczego ludzi fascynuje zło? Co sprawia, że chcą poświęcić sporą część swojego dnia, aby pracować z tak ciężkimi przypadkami? Na niektóre z tych pytań znajdziecie odpowiedź w „Mordercach”. Ale na pytanie, dlaczego poświęcacie swój wolny czas, aby przeczytać (być może kolejną) książkę o mordercach, musicie już odpowiedzieć sami. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Mordercy" David Wilson

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Mordercy, David Wilson

To historia naczelnika więzienia, eksperta i profesora kryminologii, która jest fascynującym studium zła i nieprzeniknionej ludzkiej natury.

01 kwietnia 2021