Malwina i Eliza na tropie. Wszystko przez krasnala

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 27 lipca 2020

Malwina i Eliza na tropie. Wszystko przez krasnala

Autor: Małgorzata J. Kursa
Wydawnictwo: Lira
Premiera: 08 lipca 2020
Liczba stron: 272
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Strzeż się krasnala

„Wszystko przez krasnala” to druga część cyklu „Malwina i Eliza na tropie” Małgorzaty J. Kursy. Cyklu lekkiego i przyjemnego, w sam raz na lato – jeśli lubicie komedie kryminalne, te książki będą dobrym wyborem.

Malwina i Eliza – dwie pięćdziesięcioparolatki, przyjaciółki z Kraśnika – postanawiają spędzić Wielkanoc inaczej niż zawsze, bo poza domem. Tak trafiają w okolice Giżycka. Pierwsze kroki kierują do wynajętego domu, jednak z miejsca odstraszają je ogrodowy krasnal i gadatliwa gospodyni. Lądują więc w pensjonacie „Olszynka”. Piękny ogród, płynąca nieopodal rzeczka, ciekawe sąsiedztwo – czego chcieć więcej? Szybko jednak okazuje się, że „Olszynka” oferuje więcej, bo… zwłoki. A że Malwina i Eliza lubią kryminały, postanawiają samodzielnie rozwiązać sprawę śmierci pewnej aktorki. 

Małgorzata J. Kursa nie popełniła dwóch grzechów głównych autorów komedii kryminalnych. Pierwszy to częste w tym gatunku zaburzenie proporcji. Autorzy skupiają wyłącznie na warstwie komediowej – wyrażanej czy to przez język, czy przez samą fabułę – i traktują kryminalną intrygę po macoszemu. Tutaj tego nie ma: owszem, pierwsze skrzypce grają główne bohaterki i ich potyczki słowne, ale śledztwo pozostaje bardzo istotne. I choć nie jest to jedna z tych fabuł, które szokują rozwiązaniem, nie jest też do bólu przewidywalna. Dlatego z przyjemnością śledziłam stopniowe odkrywanie prawdy przez przyjaciółki, tym bardziej że niektóre kwestie pozostały dla mnie zagadką do samego końca. Podkreślenia wymaga też, że bohaterki stosują metody panny Marple – rozmawiają, rozmawiają i jeszcze raz rozmawiają. Z ludźmi, ale też ze sobą, porządkując ślady i wskazówki. Jednak poza sposobem prowadzenia śledztwa nie przypominają spokojnej staruszki z St. Mary Mead (Malwina na pomysł robienia na drutach czy szydełku zapewne popukałaby się w czoło).

Grzech drugi autorów komedii kryminalnych to przesadzanie z komediowością utworu. Żarty bawią, owszem, ale nie kiedy pojawiają się co drugie zdanie. Podobnie postaci: wyraziste cechy są w porządku, ale ich nawarstwienie, i to w jednym bohaterze, już niekoniecznie. Autorka „Malwiny i Elizy” nie przerysowuje postaci, większość jest po prostu… zwyczajna. Same protagonistki to po prostu sympatyczne dojrzałe kobiety, czasami zmęczone sytuacją, czasami naiwne, ale zawsze ciekawe świata i innych ludzi. I dobrego jedzenia, bo tego też w książce nie brakuje. Również inni lokatorzy pensjonatu są zwyczajni – ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Znajdziemy wśród nich między innymi starszą lekarkę, antypatycznego biznesmena z niezbyt mądrą młodą żoną, wiekowego szlachcica i jego małomówną wnuczkę… Wszyscy są wyraziści, niektórzy może nieco zbyt szablonowi, ale nikt tu nie jest karykaturą. Element komediowy nie kryje się więc ani w postaciach, ani w slapstickowych gagach. Tutaj humor kryje się w słowach. Bo to, co łączy narratora z Malwiną i Elizą, to z pewnością cięty język.

Wydawca pisze o tej książce: „ciepła i pełna humoru” – i ma rację. „Wszystko przez krasnala” to wyważona, ciepła i pełna humoru komedia kryminalna z bohaterkami, które zdecydowanie da się lubić. Malwina i Eliza idealne sprawdzą się jako towarzystwo na letni wieczór, z zimnym napojem w dłoni. Byle z dala od krasnala!

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Malwina i Eliza na tropie. Wszystko przez krasnala" Małgorzata J. Kursa

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Malwina i Eliza na tropie. Wszystko przez krasnala

Ciepła i pełna humoru komedia kryminalna.

08 lipca 2020

NOWOŚĆ

Jeszcze więcej nieboszczyków, Małgorzata J. Kursa

Kot Belzebub – czarny jak noc charakter z „Nieboszczyka wędrownego” – powraca w wielkim stylu! To dzięki niemu tępi dwunożni będą mogli rozwiązać zagadkę ...

27 marca 2018

NOWOŚĆ

Babska misja, Małgorzata J. Kursa

A może nieco lżejsza lektura? Niedawno ukazało się nowe wydanie powieści "Babska misja" Małgorzaty J. Kursy, opisującej morderstwo w małym miasteczku.

03 grudnia 2013