Lucia, Bernard Minier

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 30 marca 2023

Lucia

Autor: Bernard Minier
Przekład: Monika Szewc-Osiecka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 21 lutego 2023
Liczba stron: 368

Bernard Minier

Bernard Minier urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Béziers. Dorastał w Montréjeau, niewielkiej (liczącej około 3 tysięcy mieszkańców) miejscowości u podnóża Pirenejów. Chęć pisania odkrył w sobie już jako siedmiolatek, kiedy w szkole usłyszał nauczyciela czytającego „Robinsona Cruso...

czytaj więcej

Sztuka naśladuje życie, śmierć naśladuje sztukę

Grupa studentów z uniwersytetu w hiszpańskiej Salamance pracuje nad nowoczesnym programem, mającym ułatwić organom ścigania przeprowadzanie śledztw. DIMAS – bo taką nosi nazwę – wyszukuje po słowach kluczach wspólne punkty z różnych zbrodni, łącząc w ten sposób podobne modus operandi. Merytoryczną opiekę nad grupą sprawuje Salomon Borges, tzw. catedratico, czyli profesor z wieloletnim doświadczeniem, kierujący tamtejszą katedrą kryminologii i kryminalistyki. Natrafia on na podobne morderstwa, dokonane na przełomie trzech dekad i inscenizowane na wzór dzieł siedemnastowiecznego malarstwa. Łączy je także jeden wspólny, nietypowy punkt: klej, którym oprawca skleja swoje ofiary. Ta ścieżka doprowadza Borgesa również do morderstwa sprzed kilku dni – funkcjonariusz Guardia Civil został brutalnie zamordowany i przyklejony do krzyża. Profesor kontaktuje się z Lucią Guerrero, porucznik zajmującą się tą sprawą. Od tego momentu wspólnie starają się rozwikłać zagadkę tych zbrodni.

Bernard Minier znany jest polskim czytelnikom głównie dzięki serii o Martinie Servazie, policjancie z francuskiej Tuluzy, oraz dwóm innym powieściom. „Lucia” stanowi zaś preludium do zupełnie nowego cyklu, opowiadającego o tytułowej pracownicy hiszpańskiej specjalnej jednostki operacyjnej UCO, zajmującej się zbrodniami o wiele poważniejszymi niż drobne wykroczenia.

Tym razem przewodnikami prowadzącymi czytelników poprzez opowieść są policjantka i kryminolog: Lucia Guerrero i Salomon Borges. Uzupełniają się wzajemnie. Tam, gdzie jej brakuje oczytania, on świeci erudycją, zaś kiedy u niego odzywają się deficyty odwagi w chwilach bezpośredniego zagrożenia, ona jest butna, zdeterminowana i dzielna za ich dwoje. I mimo że bohaterka nie wyróżnia się mocno na tle innych postaci tego typu, czytelnik jest ciekaw, jaki los szykuje dla niej pisarz. Tę ciekawość zwiększa również fakt, że Minier wykreował Lucię jako zupełnie odmienną od znanego jego czytelnikom Servaza. Nawet jeśli oboje służą prawu i oznaczają się odwagą oraz inteligencją, to raczej nie mają innych punktów wspólnych.

Niezwykle mocnymi punktami tej historii są sama zagadka kryminalna oraz towarzyszący jej kontekst. Zbrodnie dokonywane na przestrzeni lat, inscenizowane na wzór barokowego malarstwa, inspirowane starożytną literaturą… Wszechobecny motyw śmierci, który, jak się okazuje, był natchnieniem nie tylko dla artystów minionych wieków, lecz także dla współczesnych morderców. Połączenie sztuki ze zbrodnią, kultury z procesem śmierci.

„Lucia” ma wszystko, co mieć powinna rasowa, inteligentna powieść kryminalna. Zbrodnia, wokół której misternie utkano sieć intryg, jest nieszablonowa, wielopłaszczyznowa. Za każdym zakrętem na czytelnika czeka następna tajemnica, kolejny supeł do rozwiązania. Całości towarzyszy interesujący kontekst związany ze sztuką – literaturą oraz malarstwem. Są też pełnokrwiści bohaterowie, nieprzerysowani i realistyczni. Jest wreszcie zaskakujące rozwiązanie zagadki. I choć trafiały się już zakończenia w podobnym stylu, to Minierowi udało się mnie w pełni zaskoczyć. 

Moje podium w gatunku pozostaje więc bez zmian, a pozycja tego francuskiego pisarza jako najciekawszego współczesnego autora powieści kryminalnych wciąż jest niezagrożona.

W życiu człowieka zawsze znajdzie się coś, co pozwala wytłumaczyć jego czyny, wybaczyć mu (…). Jednak jej zdaniem czyny powinno się sądzić w oparciu o odpowiedzialność, nie o przebaczenie. Gdyby wszystko zostało przebaczone, nikt nie byłby za nic odpowiedzialny. 

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Lucia" Bernard Minier

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Spirala zła, Bernard Minier

„Spirala zła” to opowieść o tym, jak scenariusz filmowy, najmroczniejszy z możliwych, staje się rzeczywistością.

23 maja 2024

NOWOŚĆ

Lucia, Bernard Minier

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero. Nietuzinkowa policjantka na tropie wyrafinowanego mordercy!

21 lutego 2023

RECENZJA

Polowanie, Bernard Minier

Najnowsza książka Bernarda Miniera po raz kolejny pokazuje, że ten pisarz potrafi stworzyć historię dopracowaną w każdym elemencie.

03 stycznia 2022

WYDARZENIE

Spotkanie z Bernardem Minierem

Zapraszamy na spotkanie z Bernardem Minierem!

19 listopada 2021

NOWOŚĆ

Polowanie, Bernard Minier

Martin Servaz walczy o honor i własne życie.

09 listopada 2021

RECENZJA

Dolina, Bernard Minier

I tym razem Minier zaserwował mi smakowitą literacką ucztę.

26 października 2020

NOWOŚĆ

Dolina, Bernard Minier

Laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru powraca z nowym śledztwem Martina Servaza!

29 września 2020

RECENZJA

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

„Na krawędzi otchłani” to pełnokrwista, rzetelna powieść, która poza misternie skonstruowaną intrygą, poza zbrodnią i łamigłówką kryminalną pokazuje również ...

02 grudnia 2019

NOWOŚĆ

Na krawędzi otchłani, Bernard Minier

Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!

15 listopada 2019

WYWIAD

Wywiad z Bernardem Minierem

Mamy dla Was rozmowę z Bernardem Minierem - tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!

10 czerwca 2019

WYDARZENIE

Bernard Minier laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Ka

Mamy dla Was świetne wieści: tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, będzie Bernard Minier!

10 kwietnia 2019

RECENZJA

Siostry, Bernard Minier

Gdybym miała jednym zdaniem opisać „Siostry”, byłoby to: powieść, która nie idzie na łatwiznę.

21 lutego 2019

NOWOŚĆ

Siostry, Bernard Minier

Dziś pod naszym patronatem ukazała się piąta część cyklu o komendancie Martinie Servazie, „Siostry”.

15 stycznia 2019

RECENZJA

Noc, Bernard Minier

Bez namysłu stwierdzam, że Minier znajduje się w mojej ścisłej czołówce ulubionych „kryminalistów”. Odkąd kilka lat temu przeczytałam znakomity „Bielszy odcień ...

15 marca 2018

NOWOŚĆ

Noc, Bernard Minier

„Noc” Bernarda Miniera to czwarta część cyklu z komendantem Servazem i jego przerażające starcie z Hirtmannem. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

30 stycznia 2018

RECENZJA

Paskudna historia, Bernard Minier

Lektura „Paskudnej historii” pozwoliła mi zrozumieć fenomen popularności powieści Bernarda Miniera. Historia opowiedziana w najnowszej książce francuskiego autora jest ...

23 listopada 2015

NOWOŚĆ

Paskudna historia, Bernard Minier

Kilka dni temu do księgarń trafiła najnowsza książka Bernarda Miniera, „Paskudna historia”. Francuski pisarz wrócił do polskich czytelników z kolejnym trzymającym w ...

09 października 2015

NOWOŚĆ

Nie gaś światła, Bernard Minier

"Nie gaś światła" to trzecia część przygód komisarza Martina Servaza, których autorem jest francuski pisarz Bernard Minier. To także thriller o manipulacji i osaczeniu. 

23 września 2014

RECENZJA

Krąg, Bernard Minier

Jeśli ktoś lubi takie ponure, mroczne, duszne historie i kryminały poruszające trudne problemy społeczne, to „Krąg” spełnia wszystkie jego czytelnicze zachcianki.

22 maja 2013

RECENZJA

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

Mimo że „Bielszy odcień śmierci” miejscami może jest zbyt rozwlekły, okazuje się bardzo wciągający.

15 maja 2013

NOWOŚĆ

Krąg, Bernard Minier

"Krąg" to drugi, po debiutanckim "Bielszym odcieniu śmierci", thriller francuskiego pisarza Bernarda Miniera.

07 maja 2013

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Bielszy odcień śmierci, Bernard

Każdy debiut to dla mnie, czytelnika, niespodzianka, pięknie zapakowany prezent, budzący ciekawość: co też autor chce mi ofiarować? Od pierwszego kontaktu zależy, czy z ...

17 kwietnia 2012

NOWOŚĆ

Bielszy odcień śmierci, Bernard Minier

 Jutro premiera francuskiego thrillera. "Bielszy odcień śmierci" to debiut bernarda Miniera, za który francuski pisarz otrzymał nagrodę dla najlepszego francuskiego ...

21 lutego 2012